Gastroturizm kuvvetlenmeye başladığından bu yana, hepimiz farklı memleketlerin sunduğu değerleri daha yakından tanır olduk. Gördük ki mutfağıyla ünlü kentlerde, onlara yakıştırdığımız bir-iki ünlü yemekten fazlası var.

Adana da malum, öncelikle Kebabıyla tanınıyor. Ama Muzlu Sütüyle ve Börekleriyle de Instagram‘da paylaşım rekorları kırar oldu. Bendeniz ise İstanbul’da yaşarken en çok Lahmacununu özlüyorum. Allah affetsin ama buralarda bulduklarım beni tatmin etmiyor. Güneyde yediğim Lahmacunların dokusu, harcı bambaşka ve eşine rastlamak zor.

O yüzden, geçen ziyaretimde gerçek bir Lahmacun yemeden dönmek istemedim. Ve baktım ki Ziya Bey Kebap, bu alandaki performansıyla önerilen mekanlar arasına girmiş. Tercihimiz burası oldu.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Ta Tellidere’ye kadar geldik, kendimizi Antep usulü Lahmacunla ödüllendirelim, değil mi? Doğrusu kişisel favorim, Adana’da yapılan Antep Lahmacunlardır. Ustaların iki kentin kültürel mirasını buluşturmakta çok iyi iş çıkardığını düşünüyorum.

Bir porsiyon Lahmacun sipariş edince masamıza elbette önce biz Adanalıların “olması gereken” diye gördüğü, Adanalı olmayanlarınsa “bir parça bir şey söyledik, masayı donattılar abi” diye şaşkınlık ve hayranlıkla karşıladığı yancılar geldi. Ezme, Soğan Salatası, biraz Söğüş, biraz Yeşillik…

Ve derken Lahmacun…

Beklentilerimi tam anlamıyla karşılayan bir lezzet. Çıtır çıtır kenarları, içerilere doğru ilerledikçe yerini yumuşacık bir dokuya bırakıyor. Harcı ise Eti, Yağı ve Salçayı ahenk içinde damağınıza taşıyor. İçine bir parça Soğan Salatası koyup Dürüm haline getirdiğinizde, Umami etkisini de katlamış oluyorsunuz.

İçeceklerimiz dahil, üç adetten oluşan bir porsiyon Antep Lahmacuna 18 TL ödemeyi gayet makul buldum. (8 Ekim 2016) Fiyat fayda oranı açısından Ziya Bey Kebap, gayet iyi iş çıkarıyor diyebilirim.

Kısacası sevgili dostlar, hazır moda olmuş ve herkesin ilgisini çekiyorken bir Adana ziyareti yaparsanız, bu kentin Lahmacunlarını da mutlaka tadın. Ziya Bey de bunun için iyi bir tercih olabilir. Hatta inanıyorum ki mekanın sunduğu diğer seçenekler de iyidir.

Artıları
  • Harikulade Lahmacunu
  • Makul Fiyatları
Eksileri
  • Özel bir eksiden söz edemem. 🙂
Adres: Pınar Mahallesi, Mücahitler Caddesi, 11. Durak, No 33/B, Seyhan, Adana
Web Sitesi: Ziya Bey Kebap Facebook Sayfası
Telefon: +90 322 2611203

Ziya Bey Kebap Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar