For English version of this review, please scroll down.

İtiraf etmeliyim ki ben bir etoburum. Adanalılığımın hakkını vermeye çalışırım ve sebzelerle ilişkim genellikle Garnitür düzeyindedir. Ama İstanbul Foodie Club üyeleri, farklı bizi tatlarla tanışmaya teşvik ediyorlar. Ve onların öncülüğünde, Zencefil‘e bir ziyaret gerçekleştirdik.

Zencefil Beyoğlu’nun en merkezi noktalarından birinde ve tarihi dokuyu fevkalade güzel koruyarak döşenmiş. Yeterince geniş ve ferah ama sıcak ve samimi. Burada kendinizi rahat ve huzurlu hissederek yemek yiyebilirsiniz.

Genel bir yorum yapmak gerekirse, buranın Vejetaryen/Vegan yemekleri sunması sizi yanıltmasın. Yemeklerin hiçbiri yavan değil. Yağından, baharatından asla kaçınılmamış ve akılda kalıcı, doyurucu lezzetler yakalanmış. Zaten mekan Vejetaryen de olmanın avantajını kullanarak, Süt ürünlerini yeterince kullanıyor. Her yemekte kaliteli bir çizgi yakalamışlar.

Havuç Çorbası, Sebzeli Lazanya ve Balkabalklı Kiş en beğendiğimiz seçenekler oldu. Her birini tekrar yemeye değer.

Zencefilli Bira sunmaları da hoştu. Ferahlattı.

Fiyatlar biraz yüksekçe ama vejetaryen/vegan odaklı beslenmek istiyorsanız, Türkiye’de buna şaşırmamalısınız.

Zencefil bu alanda Türkiye’nin en köklü lokantalarından biri. Ve iyi de iş çıkardıklarını düşünüyorum. Hoş bir ortamda, iyi ağırlanıyorsunuz. Sağlıklı ve lezzetli yemekler yiyorsunuz. Burası, sıklıkla uğramaya değer bir nokta.

Artıları
  • Sağlıklı yemeklerde lezzetten taviz verilmemiş.
  • Atmosferi.
Eksileri
  • Web sitesi 19 Mart 2016 tarihi itibariyle bakımsız durumda. Kurumsal kimlikleri açısından bununla ilgilenmek isteyebilirler.
Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sokak, No 8/A, Beyoğlu, İstanbul
Web Sitesi: http://zencefil.org/
Telefon: +90 212 243 82 34

 


I have to confess: I’m a carnivore. I’m a typical Adana person and my relationship with vegetables is mostly having some Garnitures. But members of İstanbul Foodie Club encourage us to discover different tastes. And with their lead, we visited Zencefil.

Zencefil is at a very central spot of Beyoğlu and the decoration preserves historical elements very well. It’s quite wide and roomy but warm and cozy as well. You can have your food in comfort and peace.

As a general point, this place overcome all the potential pitfalls of serving Vegetarian/Vegan food. Nothing is uninspired or toneless here. They use Oil and Spices generously to create well designed and satisfying tastes. They use the advantage of being Vegetarian with Dairy products. I had a fine taste in every meal.

Carrot Soup, Vegetable Lasagna and Pumpkin Quiche were our favorites. I would like to have them again.

And I liked their Ginger Beer as well. It was refreshing.

Prices are in upper range but it’s not surprising for a Vegetarian/Vegan restaurant in Turkey.

In its niche, Zencefil is one of the few places with a history of its own. And I think they do a fine job here. They hosted us well in a comfortable environment. They served healthy and delicious food. Zencefil is worth visiting frequently.

Pros
  • No compromise in taste with healthy food
  • Ambiance
Cons
  • As of 13 Nisan 2016 their website needs serious maintenance. I think they can work on that.
Address: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sokak, No 8/A, Beyoğlu, İstanbul
Website: http://zencefil.org/
Phone: +90 212 243 82 34

İlgili Yazılar