Pekala, sıra geldi ilginç bir mekana. Hem de bayağı ilginç.

Demem o ki Suriyelilerin ülkemize gerçekleştirdiği büyük göçten hepimiz bir şekilde haberdarız ama İstanbul’da bir Yemen restoranı bulunduğunu kısa süre öncesine kadar bilmiyordum. Hem de görünen o ki Yemeni Restaurant bir imitasyon değil; sahipleri gerçekten Yemenli ve Türkiye koşullarında olabilecekleri kadar otantikler. E biz de ne yaptık? Yolumuzu İstanbul’un Chinatown’ı Fatih’e düşürdük.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Söze küçük bir uyarıyla başlayalım. Fatih’te etnik mutfaklar şimdi hiç olmadığı kadar yaygın. Ama bunlara dersinize iyi çalışmadan sakın gitmeyin. Gidenlerin acı tatlı hikayeleri bir arada. Bu civarda keşfe çıkacaksanız birkaç şeye dikkat etmekte fayda var.

Bu mekanlar, Türkiye’deki restoran piyasasını yeterince tanımayan insanlar tarafından kuruluyor. Bizim standartlarımızı ve beklentilerimizi pek bilmemeleri bir yana, kendilerini nerede tanıtacaklarından da habersiz olabiliyorlar. Arap işletmeciler Zomato‘ya pek ağırlık vermiyor mesela. (Nitekim burası Zomato’da yok; orada çıkan Hadramot Yemeni Restaurant, burası değil.) O yüzden bir yeri gözünüze kestirdiyseniz, farklı kaynaklara başvurun. Facebook ve Google Maps üzerinde yol gösterici değerlendirmeler bulmanız daha olası. Instagram’ı da mutlaka inceleyin.

Mekanların not ortalamasına güvenmeyin. Bir Türk yakınınızdan tavsiye almış olsanız bile, onun deneyiminin mekanın her halini yansıtmıyor olabileceğini kabul edin. Mekan hakkındaki değerlendirmelerin ayrıntılarına mutlaka göz atın. Okuyabildiklerinizi okuyun. Arapça değerlendirmelerin de en azından notuna bakın. Bir sürü Arap mekan hakkında kötü mü demiş? Riske girmeye değmeyebilir. Nasıl ki Norveçli, Sultanahmet’te yediği Gözlemenin hiçbir halta benzemediğini anlamıyor ve onu Türk mutfağının otantik bir örneği sanıyorsa, biz de Arap mutfağının orijinaline ne ölçüde yakın hazırlandığını takdir edemiyoruz. Yahut Türkler mekanın hijyeninden, malzeme kalitesinden mi şikayetçi? Vazgeçmek için bu da yeterli bir neden olabilir.

Genel kural olarak, her mecrada çok büyük oranda olumlu yorum almamış mekanlardan uzak durmaya çalışın. Sonra “Aydın, senin gazına geldik; Fatih’te bir yere girdik, berbattı” falan demeyin, olur mu? Ben ziyaretimden önce çok araştırma yapıyorum. Bu araştırma, hepimizin boynunun borcu.

Neyse efendim, Yemeni Restaurant ilk araştırmalarımızın tamamında ümit verince kendilerini ziyaret listemize aldık. Kolayca da bulduk. Tramvaydan Fındıkzade durağında inip birazcık yürüyorsunuz.

İlk izlenimlerimiz olumlu. Mekan temiz görünüyor. Bolca müşterisi de var. Üst katta geleneksel yer sofrasında oturmak mümkün ancak bunlar görece geniş gruplar için tasarlanmış. Biz iki kişiydik ve aşağı katta, masalarda oturmayı tercih ettik. Tuvalet hijyenini de mükemmel olmasa bile yeterli bulduk. O konuda içiniz rahat olsun.

Menü Türkçe ve Arapça olarak hazırlanmış. Ancak Türkçe açıklamalar biraz yetersiz. İki üç ayrı yemek için aynı Türkçe adın yazıldığını görebilirsiniz. Bu noktada fotoğraflardan faydalanmanızı tavsiye ederim. Neyse ki yemeklerin genel mantığı Türk mutfağına çok yakın. Instagram’da gördüklerinizi de garsonunuza işaret edebilirsiniz. Garsonların Türkçesi zayıf. Size yemekleri çok ayrıntılı ve anlaşılır şekilde açıklayamayabilirler. Ama siparişinizi verirken çok zorlanmadan iletişim kurabiliyorsunuz.

Önemli bir uyarı daha: Porsiyonlar çok büyük!!1!

Özellikle Pilavları iki kişilik gibi düşünün. Burada her şey beklediğinizin iki katı büyüklüğünde geliyor. Kabadayılık etmeyin; iki kişiye bir tane sipariş edin. Hatta çok seçenek tatmak istiyorsanız, dört kişiye bir tane yeter. Yetmezse daha söylersiniz.

En nihayetinde biz düşündük, taşındık; Safranlı Et Pirinç (Arapça ismini bilmeyi çok isterdim, menüde keşke transliterasyonunu yazsalardı) ve Yemen Ekmeği söyledik.

Siparişlerimiz gayet hızlı geldi ve masamız göz alıcı bir cümbüşe dönüştü. Pilavın kokusu güzel. Hile hurda sezmedik. Pirinci tel tel ayrılıyor. Dibinde aşırı Yağ birikintisi yok. Bu kadar bol Etle geleceğini de tahmin etmiyorduk. Yalnız porsiyon fiyatına (39 TL) ve Etin miktarına bakınca bunun Kuzu olduğunu sanmıyorum. Kemik iriliğine dayanarak Dana da olmadığını söyleyebilirim. Hindi olmalı. Hindi olduğunu umuyorum. 🙂

Yemen Ekmeği ise çok ama çok güzel görünümlü ve tam da olması gerektiği gibi isli dokuya sahip bir Yufka Ekmek. Kokusu harika. Ele verdiği his mükemmel.

Yemeğimizi aldığımız ilk lokmada getireceğimiz bir eleştiri var. Pilavımız mikrodalgayla ısıtılmış. O metalik ısıyı damağımda hissetmeye bayılmıyorum.

Yine de buna kafayı çok takmazsanız tadı gayet güzel. Hele ki fiyatla kıyaslayınca burada çok avantajlı bir lezzet durağı bulunduğunu söyleyebilirim. Arada birer lokma da Ekmek koparıp keyfini çıkara çıkara yiyoruz. Acı sosu da canımız çektikçe ucundan alıyor ve hazzı katlıyoruz.

Arapların yemek kültürü bizimkine benziyor. Oturaklı yemekleri zamana yayarak yemeyi seviyoruz. Buradaki deneyiminizi hiç aceleye getirmeyin.

Yalnız bize benzemeyen bir yanları da var. Bizde esnaf namaz kılacaksa, bunu yalnız kalabileceği bir alanda yapmayı tercih eder. Kasada duran beyin, ezandan kısa süre sonra seccadesini yemek salonunun ortasına yayıp namaza durduğunu görmek biraz tuhafımıza gitmedi desem yalan olur.

Yemeğimiz karnımızı pek bir güzel doyuruyor. Sıra tatlıda. Tatlı mantıkları bizimkinden biraz farklı. Pek çok tatlının temelinde, az önce yediğimiz Yemen Ekmeğini rondoda çektirerek kullanma alışkanlıkları var. Bunu Meyveler, Bal ve Kuruyemişlerle pişirmeden bir araya getirerek çeşitli kombinasyonlar yapmışlar. Bu arada mekanın kendine has içecekleri de Tatlı menüsünde bulunuyor. Biz Meyve Sularından tatmak istemiştik ama o işle ilgilenen genç biz yemeğe başladığımızda henüz gelmediği için fırsatımız olmadı. Siz denemek isteyebilirsiniz.

Biz Hurma, Kaymak ve Balla yapılan bir Arika sipariş ettik. Porsiyon yine dev gibiydi. İstanbul’da tatlı porsiyonlarının giderek küçülmesine alışmış olan biz, koca bir çukur tabağı dolduran Arikayı görünce şaşırdık. “Bunu nasıl yiyeceğiz?” diye de sorduk.

Ama bitti. Merak etmeyin. Soframızda hiçbir şey ziyan olmaz. 🙂

Farklı bir deneyim olarak yediğimiz için hiç pişman değiliz. Ama ben olsam bu tatlıda birkaç değişiklik yapardım. Bir kere Yemen Ekmeğini biraz daha iri çektirip fırınlar ve kıtır bir doku elde ederdim. İçine tipik bir Türk tatlıcısı gibi kürekle değil ama kendisini hissettirecek, kokusunu verecek kadar Kuruyemiş koyardım. Ha keza Kuru Hurmayı da biraz daha iri parçalar halinde dahil ederdim. Üstündeki Kaymak-Bal ikilisi ağır değildi ama elde özenle yapılmış, koyu kıvamlı bir Pastacı Kreması da bunun üzerine yakışabilirdi. Adamların geleneksel tatlısını tanınmaz hale getirdiğimin farkındayım. Ama temel gastronomik formülü iyiydi diyebilirim. Yalnızca daha iyi malzeme ve daha geniş perspektifli bir anlayışla hazırlanması gerektiğine inanıyorum. Yemenlilerin tatlı geleneğine Doğudan Batıdan bir şeyler katmasında fayda var.

Tatlımızı kuru kuru da yemiyoruz elbet. Yanında şık cezvesiyle gelen Arap Kahvemiz var. Ha bakınız, burada da biz Araplardan bir şeyi komplekssizce almalıyız. Bu Kahve harika. Bizim havalı, sakallı, ilginç tişörtlü, cool Üçüncü Dalga Baristalarımız şu kahveyi bir içmeli. Ve bunu Türkiye iklimine nasıl uyarlayabilecekleri konusunda kafa yormalı. Kahve teorisi konusunda zırcahil olan bendeniz gerçekten keyif aldım.

Bu keyifli sofranın bize maliyeti ise iki kişi için 85 TL oldu. (12 Mart 2017) Tıka basa doyduğumuzu ve en az bir buçuk saat keyifle yemek yediğimizi not düşelim. Hatta buna bir de Arapça gelen hesap sayesinde “Yemen’deyiz herhalde” demiş olmamız ekleniyor. Sizi tam anlamıyla farklı bir dünyaya götürüyorlar.

Sözün özü, İstanbul’un etnik mutfakları arasında bir keyifli keşif daha gerçekleştirmiş olduk. Alışılmışın ötesinde uzun tuttuğumuz bu yazıyı sabırla okuyan siz de ziyaret etmek isteyebilirsiniz diye düşündük.

 

Artıları
  • Otantik yemekleri
  • Ekmekleri
  • Dev porsiyonları
  • Kahveleri
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Yemeği mikrodalgayla ısıtmaları
Adres: Molla Gürani Mahallesi, Turgut Özal Millet Cd No:72, 34093 Fatih/İstanbul
Web Sitesi: Yemeni Restaurant Facebook Sayfası
Telefon: +90 505 999 93 33

 

İlgili Yazılar