Yanyalı Fehmi’de Bir Akşam Yemeği

Yaşantınızın hatırı sayılır bir kısmı Kadıköy‘de geçiyorsa, Yanyalı Fehmi Lokantası’na mutlaka uğramışsınızdır. Tarihi 100 yıla yaklaşan bu lokantayı biz en çok Sütlü Nuriyesi için severiz. Balık Pazarı’nın hemen başında o tatlıyı tezgahta göremezsek bir şeylerin eksik kalacağına inanırız. Geçenlerde bir de mütevazı akşam yemeği yedik. İstedik ki Doymak Yok’un sevgili okurlarıyla da paylaşalım.

Bu yemeğimizi ikiye ayırsak daha sağlıklı olacak: Et yemekleri ve Zeytinyağlılar. Soğanlı Yahni ve Yanya Köfte olmak üzere iki et yemeği, Enginar ve Bamya olmak üzere iki Zeytinyağlı seçtik.

Et yemekleri için konuşacak olursak, ikisi de harikaydı diyebiliriz.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Soğanlı Yahni yumuşacıktı. Doğal ve doygun bir lezzeti vardı. Etine doyamadık; suyuna hiç doyamadık.

Patlıcan ve Domatese sarılı Yanya Köfte ise Beğendisiyle birlikte tam bir Umami fırtınasıydı. Dahası, damakta David Chang’in “Esas maharet çok, az ya da dengeli tuz kullanmak değil, tuzun öne çıktığı ve geride kaldığı tatları beraberce yakalamaktır” önermesine nazire yaparcasına yolculuk ediyordu.

Zeytinyağlılar içinse ne yazık ki aynı ölçüde olumlu konuşamayacağız. Taze malzeme kullanılmasına kesinlikle artı puan ancak öyle fazla Şeker tadı aldık ki sebzelerde aradığımız tabii dokuyu bulamadık. Bamya karakterini yitirmişti ne yazık ki.

Fiyatlarsa yüksekçe. Bir su dahil olmak üzere, servis ücretiyle birlikte 102 TL ödedik. (27 Temmuz 2016) Bakınız bu menüde tatlı yok. Bana sorarsanız, 60’ı geçmemeliydi.

Anlayacağınız, karışık duygular içindeyiz. Yanyalı Fehmi bu haliyle, özellikle fiyatlarıyla sürekli tercih edeceğimiz bir yer olamıyor. Diğer yandan sunduğu bazı lezzetlerin kalbimizde özel bir yeri var.

Gerçi bir daha düşününce, Çiya‘nın geçmişinin gölgesinde kaldığı bu zamanda, Balık Pazarı’nın girişinde çizgisini öyle ya da böyle sürdüren bir mekanın bulunması iyidir.

Artıları
  • Et yemekleri
  • Sütlü Nuriye
  • Tarihi atmosferi
Eksileri
  • Zeytinyağlılar, sebze dokusunu ön plana çıkaracak şekilde elden geçirilebilir.
  • Yüksek fiyatları
Adres: Osmanağa Mahallesi, Söğütlü Çeşme Caddesi, Yağlıkçı İsmail Sokak, No 1, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: http://www.fehmilokantasi.com/
Telefon: +90 216 336 33 33

Yanyalı Fehmi Lokantası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar