Tuzla Balıkçısı

Uzay teknolojisindeki ilerlemeler sağ olsun, öteden beri ziyaret etmek istediğimiz Tuzla Balıkçısı‘na nihayet gidebildik. Bunun için uzay tünelinde uzuuun bir yolculuk edip Kartal Takımyıldızı’na geldik. Ardından NASA’nın dünyaya son armağanı 500T füzesiyle biraz yol alıp İçmeler Köprüsü Uzay İstasyonu’na vardık. Oradan bindiğimiz bir uzay mekiği de bizi hedefe ulaştırdı.

Vardığımız noktada uzay teknolojisi yoktu belki ama dost sohbetlerinde ve internetteki yorumlarda dile getirilen lezzetleri bulabildik. Mekanla ilgili bir sürü artı olduğunu peşinen söyleyebiliriz.

Birincisi, çok iyi bir servis düzeni oturtmuşlar. Buraya geldiğinizde mezelerden mi, balıklardan mı gitmek istediğinizi soruyorlar. Mezeler diyeceksiniz abisi. Zira bunlar zaten mezeden ziyade her biri özenle hazırlanmış balık yemekleri. Böylece hiçbir aksama yaşanmadan, önünüze tıkır tıkır servis gelmeye başlayacak. İlgili, güler yüzlü, süratli nazik servislerinden memnun kalacağınıza inanıyorum. Mideniz sizi durdurana kadar, Allah ne verdiyse yiyorsunuz.

İkincisi, yaratıcı olmaya çalışmışlar. Burada tadacağınız her meze (balık yemeği) başka yerde kolay kolay rastlamayacağınız dokunuşlara sahip. Üç lezzet özellikle dikkatimizi çekti: Kalamar, Minekop ve Lagos.

Kalamarın sebzeler ve baharatlarla sunumu, bu güzelim deniz canlısını derin yağda öldürmüyor, onun hakkını veriyordu. Minekop ve Lagos ise Türk balıkçılarında pek rastlamadığımız bir hoşlukla şenlendirilmişti: Soya sosu. Komplekse kapılmadan, Asya mutfağının adeta özünü oluşturan ve insanların dünyanın her yanında balığını bandığı bu sosu kullanmalarını pek sevdik.

Bu arada, Mısır Ekmekleri de harikaydı.

Üçüncüsü, fiyatlar son derece makul. Ayağa kalkamayacak ölçüde balık yediğimiz bir sofrada, suyudur, çayıdır, sodasıdır, bir de salayasıdır dahil, iki kişi 98 TL ödedik (20 Ağustos 2016). Bu konuda hep dediğimiz gibi, daha ne olsun?

Gönül isterdi ki Tuzla Balıkçısı’nı eleştiriden muaf tutalım. Ne var ki mümkün olamadı. Çünkü bu lezzetleri bir kadeh Şarapla taçlandıramadık. Daha önce başka restoranlar için de aynı şeyi dile getirdik. İşletmeler ve bazı müşterileri bunun olağan bir tercih olduğunu sanıyor ama bu aslında lezzet kültürünü yarım bırakmak. Bu bir kusur. Bu, eleştirilmesi ve tepki gösterilmesi gereken bir eksiklik. Hele ki müessesemiz içkisizdir diye tabela asmak, gülünç ve kaba bir davranış. Bu ülkenin bir gün bu anormalliklerden kurtulmasını diliyorum.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Yine de genel yorumumuz olumlu. Tuzla Balıkçısı’na iyi servisi, kayda değer lezzetleri ve makul fiyatları için gidilir. Kalkarken damağınız o lezzeti tamamlayacak önemli bir ayrıntıdan yoksun kalır ama ağzının tadını bilen biriyseniz, siz o işi çözersiniz.

Artıları
  • Kalamar, Minekop ve Lagos
  • Yaratıcı ve hakkı verilmiş lezzetler
  • İlgili ve özenli servis
  • Makul fiyatlar
Eksileri
  • Bir kadeh Şarap alamıyorsunuz. Bu bir kusur. Bu, eleştirilmesi ve tepki gösterilmesi gereken bir eksiklik.
Adres: Postane Mahallesi, Manastır Yolu, No 4, Tuzla, İstanbul
Web Sitesi: http://www.tuzlabalik.com/
Telefon: +90 216 304 34 34

Tuzla Balıkçısı Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar