For English version of this review, please scroll down.

Serdar-ı Ekrem Sokak, Galata’nın en hoş köşelerinden biri. Ve The Gourmand, son zamanlarda bu sokağın sosyal medyada en çok ses getiren işletmesi oldu. Biz de birkaç kez ziyaret ettik.

Atmosfer

Öncelikle mekan inanılmaz güzel tasarlanmış. Ayrıntılar yerli yerinde. İnsanı hiç yormayan ama gözünü okşayan bir sadelik ve zarafet var. Sükuneti ve huzurlu atmosferi harika. Şıklığı çatal bıçak takımına, tuz ve karabiber öğütücülere kadar yansımış.

Mimarisi nedeniyle servis ekibiyle göz temasınız kopabiliyor. Bazı anlarda masanızdan kalkarak proaktif davranmanız gerekebilir. Yine de ekibin bu handikapını hissettirmemek üzere çaba gösterdiğini söyleyebilirim.

Lezzet

Böğürtlen ilaveli Pembe Limonata fena değildi ama mucize beklemeyin. Rengi tadından daha güzel. Bir sonraki gelişimde tercih etmedim.

Patlıcan harika bir malzeme. Çorbasını denemek mükemmel bir fikir. Ancak aradığım çok boyutlu lezzeti bu örnekte bulamadım. Ekşisi ön plandaydı. Yalnızca krutonla buluşan yudumlar istediğim noktaya yaklaşıyor. Doğru yoldalar ama hedefi tam anlamıyla bulamadıklarını düşünüyorum.

Mac & 4 Cheese‘de kullanılan malzeme hiç fena değildi. Parmesan, Gravyer, Mascarpone ve Fontina ile yapılan sos hoştu. Ama porsiyonun gereğinden fazla büyük olduğunu düşünüyorum. Bu ağır bir yemek ve önüme gelen dev kaseyi bitiremedim. 2 kişiyi doyurabilir veya 4 kişilik bir sofrada tadımlık söyleyebilirsiniz. Doğrusu ilk gelişimde tatlıya yer bırakmadı. Restoran müdürü Umut Bey, müşterilerin talebi üzerine böyle yaptıklarını söyledi ama bana kalırsa daha küçük bir porsiyonu da seçenek olarak sunabilirler.

Mantar, Trüf Yağı ve Parmesanlı Risotto‘da daha isli bir koku ummuştum. Asidik tonlar öne çıkmıştı. Sosunu da daha kıvamlı bekliyordum.

İnternette okuduğum diğer yorumlara da bakınca anlıyorum ki makarna ve risottolarda tariflerini biraz geliştirmeliler. Daha alacak yolları var.

En iyiyi sona sakladım. Ev Yapımı Snicker‘da bence hedefi bulmuşlar. Tatlı ve tuzlı, kuru ve ıslak malzemeler aradığım dengeyle bir araya gelmiş. Şekeri tam istediğim düzeyde, yok gibi. Bitirince bir tane daha yesem mi dedim. Ülkemizdeki pek çok tatlı ustası, bu tatlının şeker oranını referans alabilir. 12 TL’lik fiyatı da umarım, Karaköy kafelerine örnek olur.

Fiyatlar

Kafe/restoran kısmında fiyatlar yüksek değil. Henüz yeni sayılabilecek bir mekan olmanın etkisiyle cazip fiyatlandırma politikası uyguladıklarını düşünüyorum. Porsiyon boyutunu düşününce fiyatlar bir anda daha da makul hale geliyor. İlk gidişimde Mac & Cheese + Pembe Limonata + Su için ödediğim 34 TL ile iki kişi doyardı. İkinci ziyaretimde (4 Aralık 2015) Çorba + Risotto + Snicker için ödediğim 44 TL de makuldü.

Sonuç

Burada her şeyden önce samimiyetle çabalayan bir ekip var. Genç olmaları hem avantaj, hem dezavantaj. Avantaj çünkü gençler kendilerini kanıtlamak ister ve gelişmeye azim gösterir. Dezavantaj çünkü kariyerlerindeki ve becerilerindeki doruk noktasına henüz ulaşmamışlardır.

Onlara işlerini öğretecek yetkinlikte olmadığımı biliyorum. Ama bir şeyi nasıl yapmaları gerektiğine karar vermeden önce, o güzelim Snicker’dan bir lokma almalı, aynı dengeyi sağlamak üzere neler yapabileceklerini düşünmeliler.

Fevkalade ışığıyla, şıklığıyla The Gourmand, oldukça iyi bir kafe. Benim için tıpkı Velvet gibi, iyi yaptığı bir tatlısıyla öne çıkıyor. Ve atmosferi çok daha güzel. Burada uygun fiyatlarla ağzınızı tatlandırabilir, birkaç dostunuzla güzelce sohbet edebilirsiniz. Ayrıca giriş kısmının market olduğunu ve özel ürünler sunduklarını belirtmeliyim.

Artıları
  • Harikulade atmosferi
  • Ev Yapımı Snicker
  • Fiyat / fayda oranı
Eksileri
  • Makarna ve Risottolarda tariflerini ve porsiyonlarını elden geçirip rafine etmeliler.
Adres: Serdar-I Ekrem Sk. 14/a Beyoğlu / İstanbul
Telefon: +90 212 251 0 123
Web Sitesi: http://thegourmand.com/

Serdar-ı Ekrem Street is one of the nicest spots in Galata. And on social media, The Gourmand was one of the most mentioned businesses of this street. So we visited them a couple of times.

Ambiance

First of all, this place is beautifully designed. Details are perfectly used. Its simplicity and elegance never tires you, it makes you relax. Calm and peaceful ambiance is wonderful. Everything on your table, plates, forks and everything is just beautiful.

Because of the architecture, you may lose eye contact with the staff. Sometimes you may have to be proactive. But the team do their best to avoid this disadvantage.

Taste

Pink Lemonade that contains blackberries was not bad but don’t expect a miracle. Its color is nicer than its taste. I didn’t order it the next time I visited.

Eggplant is a wonderful vegetable. Trying to make its soup is a great idea. However I couldn’t find the multi-layered taste in this one. It was sourish. Only when it’s combined with croutons, it’s fine. They’re on the right track but they couldn’t reach their goal yet.

Mac & 4 Cheese was fine in terms of ingredients. Its sauce with Parmesan, Gruyere, Mascarpone and Fontina was good. But I think it was very big. It’s a heavy course and I couldn’t finish the enormous portion. It’s fit for 2 people. Just because of it, I couldn’t have dessert the first time I visited. Restaurant Manager Umut says the size was decided based on consumer demand but I think they can serve a smaller size as well.

I was expecting a smokey aroma in Risotto with Mushroom, Truffle Oil and Parmesan. It was acidic. And I would prefer a thicker sauce.

Based on what I read on internet and my experiences, I see that they have to develop their recipes for pastas and risottos. They still have miles to go.

But I kept the best for the last. I think Homemade Snicker was just what it’s supposed to be. Sweet and salty, dry and wet ingredients was combined with the balance I’m looking for. Sugar amount is perfect, so carefully used. When I finished it, I ordered another one. Many dessert chefs in our country should refer to this one as a perfect example of sugar usage. And I hope, its price 12 TL would become an example for cafes in Karaköy.

Pricing

Prices are not high in cafe/restaurant section. As they are still new, their prices are inviting. Considering sizes of every choice, prices become even more reasonable. When I first visited 34 TL that I paid for Mac & Cheese + Pink Lemonade + Water would be enough for two people. On my second visit (December 4th, 2015) I paid 44 TL for Eggplant Soup + Risotto + Snicker and it was acceptable.

Verdict

There’s a young team here doing their best. Their youth is an advantage and disadvantage. It’s an advantage because young people usually want to prove themselves and work hard to develop. It’s a disadvantage because we are yet to see the top of their game.

I don’t have the competency to tell them how to do their job. But before deciding to do something, they should get a bite of that beautiful Snicker and reflect on what they can do to achieve the same balance.

With its extraordinary light and beautiful decoration, The Gourmand is a very good cafe. For me it’s significant with one delicious dessert just like Velvet. And it’s ambiance is much nicer. You can enjoy a couple of things here for reasonable prices and it’s good to have a conversation. I should note that their entrance is a market and they sell some special products.

Artıları
  • Beautiful ambiance
  • Homemade Snicker
  • Price / benefit ratio
Eksileri
  • They should work on their pastas and risottos to refine their recipes and sizes.
Address: Serdar-I Ekrem Sk. 14/a Beyoğlu / İstanbul
Phone: +90 212 251 0 123
Website: http://thegourmand.com/

İlgili Yazılar