Bir yandan bakınca, günümüzde çok şey bekler olduk. Yemeklerimiz bir geleneğin gücünü yansıtsın istiyoruz. Ama endüstriyelleşmemiş haliyle, tamamen geleneksel olanı şehirlerde bulmak zor. Bu durumda gelenek, hiç değilse yenilikçi bir elde, bize taze gelecek fikirlerle desteklenmiş olmalı. Farklı ülkelerin mutfaklarını deneme fikri, bu açıdan öne çıkıyor. The Bosnjak Mutfak da Türk mutfak geleneğine oldukça yakın tatları, alışkanlıklarımızın dışına çıkan bir şekilde sunmasıyla hoşumuza giden bir durak oldu.

Mekanın dekoru pek hoş. Kendine has ayrıntılarla yüklü. Bir restorandan böyle şeyler bekliyorum. Bu, standart bir mimariden çok daha hoş benim için. Karakterli. Müziğiyle, ışığıyla, dokusuyla keyifli. Daha samimi havasıyla Nispetiye Caddesi’ndeki mekanlardan olumlu yönde ayrılıyor.

The Bosnjak Mutfak’ta menü yeterince geniş ve yemeklerin iki ana türe odaklandığını söylemek mümkün: Hamur İşleri ve Et çeşitleri.

Boşnak Mantısı hoş bir hamura sahipti. Sıradışı mıydı? Hayır. Düğün Böreğinde iyi bir Peynir kullanılmıştı. Oldukça hoşumuza gitti.

Bu seçenekler arasında Soka, Türk mutfağı için biraz yabancı. Manda Kaymaklı Biber Turşusu bize kendini çabucak sevdirdi. Kaymağını diğer yemeklerde de bolca kullandık.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Boşnak Sucuğu, soframızdaki tek hayal kırıklığıydı. Fazla sert bulduk. Cevapi ve Pleskavica’da ise pek fark göremedik. İyi kalite etle yapılmışlar. Yumuşacık ve lezzetlilerdi ama Kaymakla servis edilmeleri dışında özel lezzetler olduğunu söyleyemem.

Buna karşılık, Kaşar ve Kuru Et de içeren Mostar Köfte, akılda kalıcı bir lezzetti. Buna herkes bayılıyor. Diğer Köftelerle aynı et kullanılmış ama form faktörü ve ek malzemeler, bu yemeği zenginleştirmiş.

Sipariş ettiğimiz Kuzu Gerdan da harikulade pişirilmişti. Bıçağa gerek bile duymadan yiyebiliyordunuz ve yağ dokusu başarıyla korunmuştu. Bu yemek mekana veya Boşnak mutfağına özel değil ama burada gerçekten iyi yapılıyor.

The Bosnjak Mutfak tatlılarda ne yazık ki öne çıkamıyor. Boşnak Baklavası, ben cevizli baklava sevdiğim için hoş. Hacı Makule, fena olmayan kuvvetli bir Şekerpare çeşitlemesi. Trileçe ise kendi üretimleri ve hiç fena bir örnek değil ama en azından son bir yıldır aranan değil, kaçınılan bir tatlı oldu maalesef.

Mekana gerçekleştirdiğimiz iki ziyarette gördük ki buraya fena olmayan bir bütçeyle gelmelisiniz. Semt faktörü burada ön plana çıkıyor. Alkollü içecekler dahil olmak üzere, iki zengin sofraya sırasıyla 120 TL (21 Mayıs 2016) ve 115 TL (11 Haziran 2016) ödedik.

Sözün özü şu. Sizi şehrin hengamesinden uzaklaştıran bir atmosferde, iyi servisle ağırlanmak ve özenli yemekler tatma beklentisindeyseniz, The Bosnjak Mutfak ziyaret etmeye değer bir mekan.

Artıları
  • Düğün Böreği, Mostar Köfte ve Kuzu Gerdan başta olmak üzere akılda kalan lezzetleri
  • Sıcak ve samimi atmosferi
Eksileri
  • Tatlı seçeneklerini gözden geçirmek isteyebilirler.
Adres: Etiler Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 104, Beşiktaş, İstanbul
Web Sitesi: http://www.thebosnjakmutfak.com/
Telefon: +90 212 287 07 23

Boşnjak Mutfak Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar