Tatlıcı Gönül Kardeşler

For English version of this review, please scroll down.

Son Adana ziyaretimde, kentin dokusunu en iyi yansıtan şeylerin bir özetini yaşamak istedim. Bunlardan biri de Adana’nın kendine has tatlıcıları olmalıydı. Tatlıcı Gönül Kardeşler, bu anlamda doğru tercihti.

Atmosfer

Burada oturacak yer yok. Tezgahın önündeki kağıtları kullanarak tatlınızı elinizle alıp yiyorsunuz. Daha sonra da yediklerinizi tezgahın ardındaki çalışanlara söyleyip hesabı çıkarmalarını rica ediyorsunuz.

Dedim ya, burayı otantik yanı için tercih etmelisiniz.

Lezzet

Tatlılar mükemmel mi? Hayır. Şerbeti bence biraz fazla kullanılmış ve daha diri kalması gereken hamurlar kendini biraz salmış. Diğer yandan, bu tatlıların her biri Adana’ya özgü şeyler. Özellikle Karakuş ve Taş Kadayıfı. Tulumba ve Lokma tatlıları gibi, direkt yağda kızartılan bu tatlıların daha kuvvetli ve farklı bir aroması vardır. Çocukluğumda pek severdim. Hala da hoş buluyorum.

Ayrıca, başta Kaymaklı Taş Kadayıfı olmak üzere tüm tatlıları beklediğimden hafif. 4 iri parçada tıkanmaya yaklaşmadım bile.

Fiyatlar

Fiyatlarsa özellikle İstanbul’la kıyaslayınca çok makul. 5,25 ödedim. (14 Aralık 2015) İnanabiliyor musunuz?

Sonuç

Tatlıcı Gönül Kardeşler size ömür boyu unutamayacağınız tatlılar sunmayacak. Ama keyifli ve samimi atmosferinde tezgaha elinizi uzatıp uzatıp sınır tanımaksızın yemek hoşunuza gidecek; buna inanıyorum. Adana’yı Adana yapan şeyleri tanımak istiyorsanız, burayı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Artıları
  • Otantik atmosferi
  • Tümüyle yöreye ait tatlıları
  • Fiyatları
Eksileri
  • Sokağın ortasında bulunması bazı ziyaretçilerde hijyen endişesi yaratabilir.
  • Web siteleri ve kendilerine ait sosyal medya hesapları yok.
Adres: Tepebağ Mahallesi, Çakmak Caddesi No.50 Seyhan / ADANA
Telefon: +90 322 363 01 35

During my last Adana visit, I wanted to experience a summary of anything authentic this city has to offer. One of this would be a classic Adana style dessert spot. Tatlıcı Gönül Kardeşler was good choice in that sense.

Ambiance

There’s no place to sit here. You just use papers on the counter and take anything you want with your hand. Then, when you’re done you tell what you had and ask for the service personnel to give your addition.

As I said, you should prefer this place for its authentic side.

Taste

Are these desserts perfect? No. I think şerbet was more than needed and pastry was softer than I expected. On the other hand, most of these can be found only in Adana. Especially Karakuş and Taş Kadayıfı. Just like Tulumba ana Lokma, these desserts are deepfried, they have a stronger and unique flavor. When I was a child, I liked them a lot. And I still like them.

And all of them, especially Kaymaklı Taş Kadayıfı were ligther than I expected. After 4 large pieces, I didn’t feel stuck.

Pricing

Prices are quite reasonable when I compare them with İstanbul prices. I paid 5.25 for 4 desserts. (December 14th, 2015) Can you believe it?

Verdict

Tatlıcı Gönül Kardeşler won’t give you unforgettable desserts. But I believe you will like its pleasant and warm ambiance, where you just reach anything you want and eat without a limit. If you want to know what makes Adana Adana, you may want to visit this place.

Pros
  • Authentic ambiance
  • Regional desserts
  • Prices
Cons
  • As it’s in the middle of a street, some visitors may be concerned of hygiene.
  • They have no website or social media account.
Address: Tepebağ Mahallesi, Çakmak Caddesi No.50 Seyhan / ADANA
Phone: +90 322 363 01 35

İlgili Yazılar