For English version of this review, please scroll down.

Souq Karaköy‘deki Souq Ziyafet etkinliği öyle doluydu ki, hakkını verebildiğimden şüpheliyim. Yine de izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü harika zaman geçirdim.

Atmosfer

Souq Karaköy’e bayılıyorum. Son derece modern olmakla birlikte, yaşanmışlığı hissettiren, organik bir dokusu var. Bu gibi etkinlikler için biçilmiş kaftan.

12 Eylül Cumartesi günü mekandan içeri girdiğimde, son derece sofistike üreticilerden oluşan bir toplulukla karşılaştım. Ancak ortam sıcak ve dost canlısıydı. Burada gerçek bir pazar yeri kurulmuştu.

Lezzetler

Etkinliğe vardığım sırada biraz aç olduğum için gözümün önce doyurucu şeyleri aradığını kabul ediyorum. 🙂 Böylece yolum Auteur Mutfak‘ın tezgahına düştü. Ela Meriç‘in hazırladığı sandviçler tezgahta harikulade görünüyordu. Hemen bir tane Roastbeef Cheddar sipariş ettim.

İçinde beklemediğim bir malzeme vardı: Mango sosu. Yakışmıştı. Sandviçimi gerçekten büyük keyifle yedim. Ancak bitirince aklıma düştü. Etin tadını biraz daha alabilmeliydim sanki. Sos ve çedar biraz daha geri çekilir, et öne çıkarsa kesinlikle daha iyi olacak.

Sandviçimi Erenköy Şerbetleri‘nden Demirhindi ile tamamladım. Ekip çok tatlıydı. İçeceğimse yeteri kadar tatlıydı, daha fazla değil.

Derken Pina ekibiyle tanıştım. Bana müthiş bir zeytinyağı tattırdılar. Fotoğrafta gördüğünüz Bruschetta‘lardan tadamadığım için üzgünüm. Ancak Erken Hasat Sızma Zeytinyağından bir şişe aldım. O günden beri salatalarımın rengi değişti. Onları daha uzunca bir süre sevgiyle anmaya devam edeceğim.

Gastronomika, Ayran Aşı ve Höşmerim gibi yerel ve geleneksel lezzetleri ön plana çıkarma uğraşındaydı. “Höşmerim de Cheesecake kadar cool olur mu?” sloganı, etkinliğe katılan herkesin aklında kalmıştır.

Evime dönmeden önce Giano‘dan Çikolatalı Trüf aldım. Bir avuç çikolataya 35 TL ödemenin önce ağırıma gittiğini itiraf etmeliyim. Fakat eve dönüp o çikolataları tattığımda, hislerim bir anda değişti. Deniz Tuzu-Karamel, Mocha, Rokfor ve Wasabi içeren trüfler beni aldı götürdü. İyi ki yerleri benden uzakta. Yoksa çok para kaybederdim. 😀

Fiyatlar

Böyle bir etkinlikte düşük fiyatlar eklemek saflık olurdu zaten. Ancak Souq Ziyafet’ten mütevazı bir iştahla 25 TL‘ye bile çıkmak mümkündü. Ve ödediğim her kuruşun karşılığını aldığımı hisseettim. Dahası, gerçekten hoş bir deneyimdi.

Sonuç

Souq Karaköy’ün bu lezzet etkinliklerini zaman zaman yaptığını biliyorum. İlk kez katıldığım bu etkinlikte katılımcılar çok iyi seçilmişti. Türk mutfağının 21’inci yüzyıla eklemlenme çabalarını ve bunda geleneğin rolünü daha yakından tanımak, akılda kalıcı lezzetler deneyimlemek, ayrıca hoş zaman geçirmek isterseniz, bir dahakine katılmalısınız.

Artıları
  • Souq Karaköy hoş bir mekan.
  • Katılımcı ekipler iyi seçilmişti.
  • Otantik ve kaliteli gıdalar servis edildi.
Eksileri
  • Pazarı tümüyle deneyimlemek istiyorsanız hatırı sayılır bir bütçeyi, muhtemelen 3 haneli bir rakamı gözden çıkarmalısınız.
Adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Murakıp Sok. No: 12 Karaköy / İstanbul
Web Sitesi: http://www.souqkarakoy.com/
İletişim: Souq Karaköy – İletişim Sayfası

 


Souq Ziyafet event in Souq Karaköy was full of surprises and I’m not sure if I’ve been able to fully experience it. But I want to share my impressions anyway. Because I had a great time.

Ambiance

I love Souq Karaköy. It’s so modern, yet it has an organic atmospehere where you can feel the history. It’s perfectly tailored for this kind of events.

When I entered the place on September 12th, I met a community of sophisticated food manufacturers. But they were quite warm and friendly. There was a real and living marketplace here.

Taste

I have to admit that as I was a little bit hungry when I arrived, first I looked for hard stuff to fill my belly. 🙂 So I visited Auteur Mutfak. Ela Meriç‘s sandwiches were looking wonderful on the counter. And I immediately ordered a Roastbeef Cheddar.

There was an unexpected ingredient in it: Mango sauce. It was a good choice. I really enjoyed my sandwich. But when I devoured it, I began to think. The meat deserved a little bit more of spotlight. If the sauce and the cheddar get a bit backward and the roastbeef shows itself more, it’s definitely going to be better.

I washed my sandwich down with Tamarind Şerbet from Erenköy Şerbetleri. Their team members were sweet. And my beverage was just enough sweet, no more. Thank you guys.

And then I met Pina team. They made me taste a splendid olive oil. I’m sorry that I couldn’t taste these eyecatching bruschettas that you can see on the photo. But I bought a bottle of extra virgin olive oil made with early harvested olives of Ayvalık region. Since that day, the color of our salads has changed. I guess I’ll remember them well for a long time.

Gastronomika was trying to showcase traditional foods like Ayran Aşı and Höşmerim. Their slogan “Will Höşmerim be as cool as Cheesecake one day?” was a nice move.

Before I got back home, I bought Chocolate Truffles from Giano. Honestly, I didn’t feel good when I paid 35 TL for literally a fistful of chocolate. But when I tasted them, my feelings have changed. Truffles that contain Sea Salt & Caramel, Mocha, Roquefort and Wasabi gave me pure bliss. Fortunately, I can’t go to their shop easily. Otherwise, I would lose so much money. 😀

Pricing

You would be naive to expect low prices in this kind of event. But with a humble appetite, you could leave Souq Ziyafet for only 25 TL. And I think the pricing was fair. And I had a really pleasant experience.

Verdict

I know that Souq Karaköy organize gastronomy events occasionally. In my first event, participant teams were skillfully selected. If you want to witness the efforts to carry Turkish gastronomy to 21st century, to know the role of the tradition in these efforts, to experience new tastes worth remembering to have good time, you should visit the next one.

Pros
  • Souq Karaköy is a nice place.
  • Participant teams were well selected.
  • Authentic and high quality food.
Cons
  • If you want to have a full experience, you should have a significant budget-most probably with 3 figure.
Address: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Murakıp Sok. No: 12 Karaköy / İstanbul
Website: http://www.souqkarakoy.com/
Contact: Souq Karaköy – İletişim Sayfası

İlgili Yazılar