For English version of this review, please scroll down.

Yıllar geçtikçe Uzakdoğu mutfağına daha bir tutkuyla bağlandığımı hissediyorum. Ve keşfettikçe daha çok keşfedesim geliyor. Shang Palace’ın İstanbul’da Çin mutfağını tadabileceğimiz en iyi noktalardan biri olduğunu öğrenince İstanbul Foodie Club üyeleriyle hemen bir ziyaret gerçekleştirdik.

Shangri-La İstanbul’da en beğendiğim otellerden biri. Her yanında bir ihtişam olsa da zarafeti hiç unutmamışlar.  Shang Palace da bu anlayışın izlerini taşıyor. Fevkalade şık iki yemek salonu var ve burada rahat etmeniz için gereken her şey düşünülmüş.

Servis ekibinin son derece iyi eğitimli olduğunu belirtmeliyim. Kurdukları iletişim, kendilerinden emin davranışları, yemeğe muamele edişleri, bizi her bir yemeğin malzemeleri, hazırlama teknikleri ve öyküleri hakkında bilgilendirmeleri harikaydı. Bugüne dek hizmet aldığım en etkileyici ekiplerden biriydi.

Yalnız küçük bir not. Öğle yemeği servisi 15:00’da kapanırken, akşam yemeği servisi 18:00’da başlıyor. Ve öğle servisinin sonlarında, Çay sipariş etmek için biraz dolaşıp garson aramak zorunda kaldım. Bu sırada personel sayısını biraz artırarak bu aksaklıkları önleyebilirler.

Yediklerimiz konusunda önce genel bir yorum getirelim. Shang Palace’ta acı ve tatlı tonlar, son derece vurgulu ve doygun biçimde bir araya getirilmiş.

Önden çerez olarak gelen Soslu Fıstıklar bunu bize hemen hissettirdi.

Tahin Soslu Somon Saşimili Salata olarak tanımlayabileceğimiz Lo Hei Salmon, Türk mutfağında pek sevdiğimiz tahini Uzakdoğu lezzetleriyle buluşturuyordu. Fazlasıyla tanıdık bir tattı.

Kızarmış Çin Mantısını da hoş bulduk. Ama diğer lezzetlerin biraz gerisinde kaldığını söyleyebilirim.

Acılı Ekşili Deniz Mahsulleri Çorbası, benim bugüne dek içtiğim en iyi Uzakdoğu çorbasıydı. Yoğun kıvamı, ahenkli ve çok boyutlu tatlar taşıyordu.

Derken Pekin Ördeğimiz geldi. Sizi uyarmalıyım. Burada porsiyonlar oldukça büyük. 4 kişilik diyorsa, 4 kişiyi gerçekten doyuruyor. Shang Palace kalabalık gruplarla gidip, ortaya yemek söyleyerek tadım yapmaya çok uygun bir mekan. Ördek de bunun en iyi göstergelerindendi.

Pekin Ördeğini salona getirip önce gözünüzü doyuruyorlar. Garsonunuz derisini sizin için yüzüp, bizim Yufka Ekmeklerimizin eşdeğeri olan Çin Pancake’leri ve tatlı sos ile sunuyor. Eskiden Çin’de zenginlerin, ördeğin sadece derisini yediklerini, etini yoksullara bıraktıklarını okumuştum. Bu deriyi yedikten sonra buna aklım yattı. Kalın ve yağlı dokusunu ekmek ve sosla tükettiğinizde, başka hiçbir şey yemenize gerek kalmıyor.

Elbette bizler bir verimlilik çağında yaşıyoruz ve israfı da pek sevmeyiz. Bu arada ördeğinizin etlerini wok’ta sebzelerle çevirip servis ediyorlar. Yine pancake’lerin veya marul yapraklarının arasına sararak, sosla yiyorsunuz. Gayet tatmin edici bir lezzet. Keyifle yediğimiz bir yemek oldu.

Tatlılardan Mango Pudingi ve Vanilyalı Dondurma ile Kızarmış Kadayıfa Sarılı Muhallebiyi özel olarak başarılı bulduk. Mango Pudingi öyle hafifti ki sonsuza kadar yiyebilirdiniz. Vanilyalı Dondurma ile Kızarmış Kadayıfa Sarılı Muhallebi ise bizim damak tadımıza uygun bir kapanıştı.

Böyle bir restoranda düşük fiyatlar bekleyemezsiniz. Ancak porsiyon büyüklüğü ve lezzetler dikkate alındığında, Shang Palace’ın fiyat/fayda dengesini başarılı bulduk. 100-120 TL arasında hesaplarla oradan ayrılırken, kendimizi iyi hissediyorduk. (30 Ocak 2016) Yalnız Ulong Çayı için istenen 20 TL’yi fazla bulduğumuzu belirtmeliyim.

Shang Palace, pek tanımadığımız bir mutfağı deneyimlemek için İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz en iyi noktalardan biri. Harikulade bir dekor, başarılı bir servis ekibi ve akılda kalıcı lezzetleriyle buraya tekrar tekrar gelmek isteyeceğinize inanıyorum. Ben İstanbul’un en iyisi olduğu söylenen Noodle’larını denemek üzere bir ziyaret daha planlıyorum.

Artıları
  • Her tabakta şaşırtıcı lezzetler sunuyorlar.
  • Atmosferi.
  • Servis ekibi.
  • Fiyat/fayda dengesi.
Eksileri
  • Öğle servisi sonlarında salonlarda daha fazla garson bulunmasını sağlayabilirler.
Adres: Shangri-La Bosphorus İstanbul, Kat Z, Sinanpasa Mahallesi, Hayrettin İskelesi Sokak, No 1, Beşiktaş, İstanbul
Web Sitesi: http://www.shangri-la.com/tr/istanbul/shangrila/dining/restaurants/shang-palace/
Telefon: +90 212 988 15 46

 


As years are passing by, I feel more and more passionate about Far East cusine. I want to discover as much as I can. And when I heard that Shang Palace is one of the best spots to taste Chinese in İstanbul, we made a visit with İstanbul Foodie Club members.

Shangri-La is one of the most admirable hotels of İstanbul. Even though there’s splendor everywhere, their style is always elegant. And Shang Palace has the same character. They have two beautifully decorated halls and they thought everything to make you feel good.

I have to note that waiters are very well educated here. Their communication skills, their confidence, how they handle the food, and the way they informed about everything we had was just perfect. It was one of the best teams I’ve ever seen.

A little warning may be useful. Lunch service ends at 3PM and dinner service starts at 6PM. So at the end of lunch service, I had to wander around the restaurant to find someone serve us tea. They may want to assign a few extra people to overcome this inconvenience.

First, here’s an over all opinion about what we ate. At Shang Palace, hot and sweet tastes are strongly brought together.

You can see this first with Spicy Peanuts tey serve as appetizers.

Lo Hei Salmon, which is a Salad with Salmon Sashimi and Tahini Sauce was a nice combination of Turkish and Far East tastes. It was quite familiar.

Fried Shrimp Dumplings were a fine taste. But I think it was a little bit behind of other options.

Imperial Hot and Sour Seafood Soup was the best Far East Soup I’ve ever had. It was thick with harmonious and multidimensional tastes.

Then we had our Peking Duck. I have to warn you. Portions here are very big. On the menu it says for 4 people and it really is. Shang Palace is a great place to go with large groups to share and taste together. This Duck was a strong sign of this.

First, they make a show bringing the fired Duck. Your waiter skins and then serves it with Chinese Pancakes which are basically Yufka Ekmek or Lavaş in Turkish culture. I heard once that in ancient times rich people in China would eat only the skin of a duck and leave the meat to the poor. After I ate this skin, it seemed logical. When you consume its thick and greasy tissue with Pancakes and Sauce, you don’t have to eat anything else.

But of course we live in an age of efficiency and we don’t like waste. Meanwhile they cooked the meat in a wok with vegetables. Again you eat these with Pancakes or Lettuces and Sauce. It’s quite satisfying. We really enjoyed it.

Among the desserts, Mango Pudding and Deep Fried Kataifi Wrapped Custard with Vanilla Ice Cream were our favorites. Mango Pudding was so light, you could eat it forever. And Deep Fried Kataifi Wrapped Custard with Vanilla Ice Cream was very suitable for we, Turks.

You can’t expect low prices in this kind of restaurant. But considering portion sizes and tastes, we thought the price/benefit ratio of Shang Palace was very good. After we paid 100-120 TL we felt satisfied. (30 January 2016) I think only the 20 TL they asked for Ulong Tea was higher than what it deserved.

Shang palace is indeed one of the greatest spots to experience this unfamiliar cuisine here in İstanbul. With a wonderful decoration, successful service and unforgettable tastes, I believe you’ll want to visit here again and again. And I plan a visit again to try their Noodles that are said to be the best in town.

Pros
  • They serve surprising tastes with every plate.
  • Ambiance
  • Service
  • Price/Benefit Ratio
Cons
  • They can assign more waiters at the end of lunch service.
Address: Shangri-La Bosphorus İstanbul, Kat Z, Sinanpasa Mahallesi, Hayrettin İskelesi Sokak, No 1, Beşiktaş, İstanbul
Website: http://www.shangri-la.com/tr/istanbul/shangrila/dining/restaurants/shang-palace/
Phone: +90 212 988 15 46

İlgili Yazılar