Evet sevgili okur, işini seven işletmecilerin butik ve şirin mekanları söz konusu olduğunda gardımız biraz düşüyor. Onlara öncelik vermek, tanımak, seni de haberdar etmek istiyoruz. Moda’daki Semolina da tam anlamıyla böyle mekanlardan.

Mekanı nasıl tanımlasak? Menüyü inceleyen güzel bir yüzün ilk cümlesiyle: “Burası Fettucine dükkanı olmuş.”

Aslına bakarsanız Semolina yalnızca Makarna üreten bir restoran değil. Buna karşılık menüde bu unsurun ön plana çıktığını, taze Makarna tatmak isteyen insanların da buraya bu nedenle geldiğini kabul etmek gerek. Mekanın ismi de Makarnanın ana malzemelerinden İrmiğin İngilizcesi olunca, bu algı gayet normal.

Biz de öyle yaptık. İki çeşit Makarna söyledik. Ağzınızı tatlandırmak için birer kadeh Şarap almanız da mümkün.

Bolognese’de beklediğimizi tam anlamıyla bulamadığımızı söylemeliyim. Aradığımız yoğun Umamiye ulaşamadık. Dahası, Makarna umduğumuzdan biraz fazla pişmişti ve pek diri değildi. Pişirme yöntemlerini Türk alışkanlıklarına göre belirlemiş olmalılar. Öyle sanıyorum ki rica etsek biraz daha az pişirmeleri mümkündür. Ancak bunu bir seçenek olarak doğrudan paylaşsalar iyi olur diye düşünüyorum.

Fettucine Akdeniz ise yine biraz fazla pişmiş olmakla birlikte çok daha beğendiğimiz bir sosa sahipti. Bu Makarnayı yerken kesinlikle daha çok keyif aldık. Aradığımız bahar ve yaz kokuları bu tabakta mevcuttu. Sosun kıvamı da Fettucine ile daha uyumluydu.

Her iki Makarnanın da özenle hazırlandığını belirtmemiz gerek. Bunca Eriştenin ve hamur tüketme geleneğinin olduğu ülkemizde, taze Makarna ihmal edilmiş bir alan ve bu genç insanlar, bu eksiği tamamlamanın yolunu açmaya çalışan öncüler arasında. Çabalarını takdir ediyorum.

Yemeklerin üzerine söylediğimiz Sufleye ise ayrı bir başlık açmak istiyorum. Kesinlikle başarılıydı. Bu tatlıda beklediğimizi bulduk. Yeterince hafifti. Kıvamı tutturulmuştu. Yanında Dondurmasıyla, bizi hiç boğmadan mutluluk verdi. Yalnız pişmesi biraz zaman aldığından, erken sipariş etmeyi unutmayın.

Semolina’da hoşuna gitmeyen tek şeyi söyle deseniz, geliştirilebilecek yanları olsa da yemeklerden şikayet etmem. Havalandırma sistemine dikkat çekerim. Burada yemek yerken faal bir mutfağın yanı başında bulunuyorsunuz ve sıcak mevsimlerde bünyeyi zorlayacak bir hararet ortaya çıkıyor. Mekan faktörünün sınırlı olduğunun farkındayım. Fakat ekip buna bir çözüm üretmeli.

Fiyatlar gayet makul bu arada. Bir kadeh şarabınız dahil kişi başı 40-45 TL düzeyine çıkabiliyorsunuz. (22 Temmuz 2016) Bu noktada Semolina, harika bir alternatif haline geliyor.

Sözün kısası, Semolina’nın birkaç alanda ileri doğru adım atması gerektiğine inanıyorum. Bunu yaptıklarında Moda’da yemek yemeğe değer iyi bir mekandan herkese mutlaka ziyaret etmelerini önereceğimiz özel bir mekan olmaya evrilecekler. Bu şirin ekibin samimi ve sıcak mekanında güzel işler yapılıyor. Onları daha da iyi bir noktada görmeyi arzu ediyoruz.

Artıları
  • Taze makarna sunmaları
  • Sufleleri
  • Şirin atmosferi
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Havalandırma sistemi
  • Makarnaları daha diri bırakmayı seçenek olarak sunabilirler.
Adres: Caferağa Mahallesi, Ressam Şeref Akdik Sokak, No 7/A, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: http://www.semolinamakarna.com/
Telefon: +90 216 330 86 06

 
Semolina Kafe & Restoran Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar