Şef Pachuen Rattanachai ile Tayland Mutfağı Tadımı

Doymak Yok olarak, Shangri-La Hotel‘in Çin mutfağından örnekler sunan restoranı Shang Palace‘ı ziyaret etmiş ve fevkalade başarılı bulmuştık. Otelin diğer restoranı IST TOO‘nun da Taylandlı Şef Pachuen Rattanachai’yi özel bir etkinlik kapsamında bir hafta için davet ettiğini duyunca dayanamadık.

Öncelikle IST TOO’dan söz etmek şart. Bu restoran, otelin geri kalanındaki şıklığı aynen yansıtan etkileyici bir dekora ve harikulade Boğaz manzarasına sahip. Servis mükemmel. Bizimle bizzat ilgilenen Restoran Süpervizörü Volkan Erzi’ye incelikli Şarap tavsiyesi (Sevilen İsabey Sauvignon Blanc) ve mükemmel servisi için teşekkür ederiz.

Şef Rattanachai, geniş sayılabilecek bir menüyle gelmişti ama biz biraz kolaya kaçıp, 6 course’tan oluşan tadım menüsünü tercih ettik.

Soframıza ilk olarak, menünün haricinde, mekanın ikramı olan taze pişmiş Mısır Ekmeği ve çok iyi kalite Zeyinyağıyla sunulan Haydari geldi. Bunun müthiş bir lezzet olduğunu söylemeliyim.

Başlangıçlardan oluşan, Thai Tabağı bizi sunulan çeşitlerden ziyade Soslarıyla etkiledi desem yalan olmaz. Çoğunlukla sade kızartmalardan oluşan bu tabak, bize özel bir deneyim yaşatmadı.

Tom Yum Goong, Acılı Ekşili Karides Çorbasıydı. Beklediğimizden daha seyrek gelmesi ve fazlaca keskin olması nedeniyle bunda da aradığımızı tam olarak bulamadık.

Şefimiz, Thai mutfağının klasiklerinden Pad Thai’yi Omlete sarılı olarak, kendi yorumuyla sunmuştu. Bütün menünün en iyi kalemi buydu bize kalırsa. Uzakdoğunun Erişte türlerini tatmaya bayılıyorum. Deniz mahsulleri içeren bu tabak, keyifli bir yemekti.

Fesleğen ve Acı Biber Ezmesiyle servis edilen Levrek Filetonun yanı sıra, Brokoli, Sarımsak ve Acı Sosla gelen Kızartılmış Dana Etimiz, iyi malzemeyi tanımadığımız, oldukça güçlü soslarla buluşturuyordu.

Menünün son kalemiyse Mangolu Pirinç, Sago Puding ve Thai Usulü Puding olmak üzere üç ayrı tatlıdan oluşan Thai Tatlı Tabağıydı. Favorimiz Sago Puding oldu. Türk Sütlacına benzeyen bu tatlıda bize pek mantıklı gelen bir fikir vardı. Sütün ve Pirincin bol kullanıldığı bu tatlıda haşlanmış Mısır da kullanılmıştı. Bence bunu biz de düşünebiliriz.

Kullanılan malzemelerden midir, Tayland mutfağının bize yabancılığından mıdır bilinmez, aldığımız menünün bizi pek mutlu ettiğini söyleyemeyiz. Ama bu ziyaretimizde önemli bir şey öğrendik. IST TOO son derece klas bir restoran ve tekrar ziyaret etmeye değer.

İlgili Yazılar