For English version of this review, please scroll down.

Steakhouse konsepti İstanbul’da bir süre heyecan yarattıysa da, bu işin pek kolay olmadığı kısa sürede görüldü. Açılan restoranların çoğu kapandı. Geriye doğada olduğu gibi, beklentileri en iyi karşılayanlar kaldı. Şazeli de onlardan biri.

Atmosfer

Mekanın yerleşimi son derece güzel. Ferah. Yeşillikler içinde. Merkezi değil ama konforlu. Diğer yandan, mekanın sahibinin, bir siyasi partide oldukça aktif olduğunu işittim. İşletmenin genel çizgisinde bunun izlerine rastlıyorsunuz. Herkese hitap etmeyebilir.

Servis ekibi, gördüklerimizin en iyisi değil. Çok sayıda müşteri ağırlayan her yerde olduğu gibi, personel sayısı arttıkça ortalama kalite düşebiliyor. Ancak önemli bir aksaklık da yaşamadık.

Yemek sonunda sundukları karanfil kokulu ıslak mendil bir incelikti. Bunu da not düşelim.

Lezzet

Hepsini kısa kısa geçeyim. Ekmeklerini beğendim. Füme hoş. Acılı sosis ve kasap sucuk son derece başarılı.

Kaşarlı mantarın özel meraklısı var. Bence dibi biraz daha az sulu olmalı.

Lokum, kalburüstü. En ince etleri bile sulu servis edebilmeleri başarı. Kobe Bifteği, yağ dokusuyla kendini belli ediyor. Spaghetti Beef, isli bir kokuya sahip.

Küşleme özel olarak aklımda kaldı. Pamuk gibi. Pirzolanın yağ dokusu öyle doğal ki. Dana takozu da kıvamında pişirmelerine artı puan.

Baklava Antep’ten geliyor. Hamuru tam da olması gerektiği gibi. Şerbete batmamış. Şekeri bence bir parça azaltılabilir.

Fiyatlar

Tüm bu yukarıdakilerden çeşitli miktarlarda yedikten sonra alkolsüz 115 TL (16 Ekim 2015) ödemek abartılı mı? Hayır. Ucuz mu? Hayır.

Sonuç

Burada yediklerimize bir kadeh şarap yakışırdı. İşletme ve bazı müşterileri, bunu sunmamayı tercih sanıyorsa da bu bir eksiklik. Virginia Angus’un yemek sonrası çay kahve sunmayıp müşterisini başka yere göndermesi neyse bu da o. Menünün gerektirdiği bir lezzet unsuru, keyfi bir nedenle eksik bırakılmış.

Kısacası, kültürel çizgisi nedeniyle Şazeli herkesi mutlu etmeyebilir. Ancak etlerini gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Artıları
  • Et seçenekleri ve ızgara performansı
  • Mekan faktörü
Eksileri
  • Etlere eşlik edecek şarap seçeneklerinin bulunmaması
Adres: Emniyet MH. Nurbaba CD. No.27 Kısıklı-Üsküdar /İstanbul
Telefon: +90 (216) 401 27 27
Web Sitesi: http://www.sazelikisikli.com/

Steakhouse concept created a wave of excitement in İstanbul a while ago, but soon everyone realized that it’s not easy to handle it properly. Most of the steakhouses are closed now. Just like in nature, only those who met expectations best survived. And Şazeli is one of them.

Ambiance

This restaurant has a really nice place. It’s wide open in a green area. It’s not in a central location but comfortable. On the other hand, the owner is said to be very active in a political party. And you can see this in details of this business. It may not please everyone.

Waiter service is not the best. Like every other business that host a large number of people, the standard drops a little bit. But we didn’t have an important problem either.

And I should note that wet towels they gave were so nice.

Taste

Let’s just mention them briefly. I liked their breads. Smoked meats were nice. Sausages and sucuks were quite good too.

Kaşarlı mantar (Mushroom with grilled cheese) has its own fans. I think they should present it with less juice.

Lokum is better than most. Their grilling performance is good and they successfully serve even the thinnest pieces of meat with their juices preserved. Kobe Beef can steal the show with its high amount of fat. Spaghetti Beef has a smokey flavor.

Küşleme was worth remembering. So tender. And the fat tissue of lamb ribs were very natural. They managed to cook dana takoz just how it should be.

Baklava comes from Antep. Its pastry is perfect. It’s not full of şerbet. They can consider lowering the sugar amount a little bit.

Pricing

After having all I mentioned above in different quantities we paid 115 TL per person without any alcoholic beverage. (October 16th, 2015) Is it exaggerated? No? Bargain? No.

Verdict

I think a glass of wine with this menu would be fine. The business and some of its customers may consider this a legit choice but it’s actually a lack of option. Just like Virginia Angus doesn’t serve tea or coffee and tells you to go somewhere else for it. An important item that this menu requires is left outside for an arbitrary reason.

So, with the cultural values they represent, Şazeli may not please everyone. But their meats are quite good.

Artıları
  • Meat options and grilling performance
  • Nice decorated place
Eksileri
  • Lack of wine options
Address: Emniyet MH. Nurbaba CD. No.27 Kısıklı-Üsküdar /İstanbul
Phone: +90 (216) 401 27 27
Website: http://www.sazelikisikli.com/

İlgili Yazılar