Kabul ediyorum, bir süredir Doymak Yok Blog’u tamamen Pidecilere ayırmış gibi olduk ama dört dörtlük mekanlar üst üste gelince ıska geçmemek lazım.

Bozo, damağımızda öyle iz bıraktı ki Trabzon‘daki ertesi günümüzde bu kez Kahvaltıyı Pideyle yapmayı tercih ettik. Hedefimizde daha da köklü bir lezzet durağı vardı: Rüştü’nün Fırını.

Efendim, bu mekan, Tarihi Kalkanoğlu Pilavı ile aynı semtte, neredeyse sırt sırta yer alıyor. Ve ilk geçişimizde fark etmediğimiz bir şeyi gözlerimiz nihayet seçiyor. Bu bölgede bazı tarihi taş binalar güzel korunmuş. 1920’li yıllardan bu yana hizmet veren Rüştü’nün Fırını da bunlardan biri ve sizi alıp götüren bir atmosfere sahip.

Şu gün ışığının süzülüşüne bir bakar mısınız? Dizi dizi Ekmekler, kim bilir kaç kuşağın, kaç ustanın çalışma alanı olmuş tezgah, görkemli taş fırın, Tereyağının, Unun kokusu derken doğru yere geldiğimizi anlıyoruz. Ne var ki burayı bilen biliyor. Fırının bulunduğu kattaki masa bir grup müşterinin kullanımında olduğu için yukarıdaki daha modern salona geçiyoruz.

Hakiki bir Karadeniz Pidesinin usulü, epey naz yapıp sizi uzuuun uzun bekletmesi, sonra masanıza geliverince iştahla bir nefeste tüketilmesi. Biz de tercih ettiğimiz biri Peynirli diğeri Kavurmalı Pideye kavuşmak için sabrımızı diri tutuyoruz. Ve ödülümüzü alıyoruz.

Gelenek, tanıdık bir manzara oluşturuyor. Yine insanı kendinden geçiren bir rayiha ve doygun renkler… Cömertçe kullanılmış doğal ve kaliteli malzeme… Bu coğrafyada ve elbet Rüştü’nün Fırını’nda koşullar öylesine bir araya gelmiş ki -Pidelerimizi hazırlayan emektar ellere haksızlık etmek pahasına söyleyelim- burada kötü bir Pide çıkarmak, iyi bir Pide çıkarmaktan zor.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Koşullar derken, Trabzon’un iklimini de buna katmak gerek. Buranın serinliğini suratınıza yiyince, her Pidenin üzerine üçer koca kaşık konulmuş Tereyağı sizi rahatsız etmiyor. Alışkın olduğumuzdan çok daha yağlı yemekleri bu güzel kentte midemize meydan okurcasına lokma lokma yutuyoruz.

Evet, buranın havası farklı, suyu farklı. İstanbul’daki veya diğer pek çok kentimizdeki Pidecilerde eşine rastlayamayacağınız bir üslupla sunuluyor. Nasıl desek? Daha kuvvetli, mideye olduğu kadar damarlara da yayılan bir lezzet.

Önce adet olduğu üzere sıcacık kenarlardan koparıp Tereyağına banıyoruz. Sonra sıra içine geliyor. Her lokmasında patlamalar, alkışlar, havai fişekler…

Bunca iz bırakan bir lezzete kaç ödedin derseniz, 39 TL. (12 Kasım 2016) Çok mu? Asla.

Rüştü’nün Fırını Trabzon’un merkezinde olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz bir lezzet durağı. Buralara uğradıysanız, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken mekanlardan biri. Giderken harikulade Ekmeklerinden de almayı ihmal etmeyin derim. Yarım veya çeyrek de alabiliyorsunuz. İstanbul’da yeni yeni peydah olan artizan Ekmeklerden eksiği yok, fazlası var.

 

Artıları
  • Kaliteli ve cömertçe kullanılan malzemeleri
  • Pide ve Ekmeklerdeki el ustalığı
  • Mekanın tarihi dokusu
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Pazarkapı Mahallesi Kalkanoğlu Sokak No: 4, Trabzon
Web Sitesi: Rüştü’nün Fırını Facebook Sayfası
Telefon: +90 462 321 10 51

 

İlgili Yazılar