Pare Baklava Bar

For English version of this review, please scroll down.

Pare Baklava Bar, son zamanlarda lezzet arayanların ilgisini çeken bir durak oldu. Zaman kaybetmeden denemek istedim. “Baklavalarımız günlük olarak Antep’ten geliyor” lafı her işletmenin kullandığı bir tekerlemeye dönüştü. Pare ekibinin bu konuda doğruyu söyleyip söylemediğini görmeliydim.

Atmosfer

Nişantaşı’nda kolay ulaşılan ve rahat bir mekana sahipler. Yalnızca dışarıdaki masaları çevreleyen sandalyelerin sırtlığının olmaması biraz canımı sıktı. Ama buraya uzun saatler oturmak üzere gelmezsiniz zaten.

Tuvaleti, evimdeki tuvalet kadar temizdi. Hijyene kesinlikle artı puan.

Bu semtte sadece butik baklava satışı yaparak ayakta kalmak kolay değil. O yüzden kahvaltı ve öğle yemeği servisi de sunuyorlar. Menüleri de denemeye değer gibi duruyor.

Lezzet

Baklavaları oldukça güzel. Ve en önemlisi, benzersiz derecede hafif. Her lokmada, “Bir sonraki parçada tıkanırım” diye düşündüm ama hayır. Şeker ve tereyağının dengesi mükemmel, kalitesi yüksekti. Şerbetin az kullanılması ve bıçağı vurduğunuzda malzemenin biraz dağılması, birçoğunuza tuhaf gelebilir ama bu baklavaları özel kılan denge böyle yakalanıyor.

Karışık tadım tabağında yalnızca çikolatalıyı biraz zayıf buldum. Malum, baklava geleneksel bir tatlı ve ustaları, biraz muhafazakar davranabilen, bildikleri usulle çalışmayı seven insanlar. Çikolatanın baklavayla mükemmelen buluşması için daha çok deneme yanılma yapılması gerekiyor.

Buna karşılık Cevizli favorim oldu. Mutlaka yemelisiniz. İçine limon aroması katmak harikulade bir fikirdi.

Bu arada, kullandıkları peçetenin dokusu aklınızda kalacak.

Fiyatlar

Karışık tadım tabağı + Sade Soda (Büyük Boy Sırma) için 25 + 4 şeklinde 29 TL ödedim. Kalite ve semt faktörü kendini böyle ortaya koymuş.

Sonuç

Pare’nin baklavaları, kalabalığın içinde bir adım öne çıkmasını sağlayacak düzeyde başarılı. Bu yakınlarda ağzınızı tatlandırmak veya sevdiklerinize akılda kalıcı bir baklava yedirmek isterseniz, artık iyi bir alternatifiniz var.

Anlıyorum ki Pare Baklava Bar, ürünlerini Antep’ten getirmek konusunda yalan söylemiyormuş.

Artıları
  • Kaliteli malzemeyle ustaca hazırlanmış, hafif baklavalar
  • Hijyen faktörü
Eksileri
  • Çikolatalı baklava gibi yeni lezzetler, geleneksel lezzetler kadar başarılı olmayabilir.
Adres: Teşvikiye Mah Şakayık Sok. No:32 Şişli / İstanbul
Web Sitesi: http://www.parebaklava.com/
Telefon: +90 (212) 236 59 20

 


Pare Baklava Bar, caught the attention of taste seekers recently. And I wanted to try it as soon as possible. “Our baklavas com from Antep everyday” is a cliché that every business use nowadays. I had to see if Pare team was telling the truth.

Ambiance

They have a comfortable place in Nişantaşı that you can reach easily. The only thing that annoyed me was the lack of back support on chairs outside. But you won’t come here to sit for hours anyway.

Toilets were as clean as my home toilet. A huge plus for hygiene.

It’s not easy to do business in this neighbourhood when you only sell boutique baklava. So they serve breakfast and lunch as well. Their menu looks like it might be worth trying.

Taste

Baklava was marvelous. And most importantly, uniquely light. In most places, because of the excessive usage of sugar you get stuck after a couple of pieces but not here. Sugar and butter were perfectly balanced and high quality. Moderate usage of Şerbet and the fact that it crumbles a little bit when the knife touches can be odd for most you but this is how the balance that makes these baklavas special is achieved.

On the mixed tasting plate only chocolate baklava was a weak link. Baklava is a traditional dessert and bakers can be conservative in their profession. They want to work as they always used to. In order to create a perfect recipe of Chocolate Baklava we still have to a lot of R&D.

Cevizli (Walnut) baklava was my favorite. You should definitely try it. Adding some lemon aroma in it was a wonderful idea.

And I think you will remember the feel of their handkerchiefs.

Pricing

For Mixed Tasting Plate (25 TL) + Mineral Water (4 TL)  I paid 29 TL. The quality and the neighbourhood expressed themselves with this price.

Verdict

Pare has some delicious baklavas that can show themselves in a crowded market. If you are close and want to taste something good or you want your loved ones to taste a baklawa that is worth remembering, you have a good alternative here.

Apparently Pare Baklava Bar, wasn’t lying about bringing their products from Antep.

Pros
  • Light and delicious baklavas prepared by masters of the art with high quality ingredients
  • Hygiene factor
Cons
  • New tastes like chocolate baklava may not please as well as traditional choices.
Address: Teşvikiye Mah Şakayık Sok. No:32 Şişli / İstanbul
Website: http://www.parebaklava.com/
Phone: +90 (212) 236 59 20

İlgili Yazılar