Sevgili okur, Doymak Yok‘un “Ulan, biz burayı neden daha önce keşfetmemişiz?” köşesine hoş geldin. Yeme içme işlerine meraklıysan, Şehremini’deki Palukçu‘yu ihtimal ki işitmişsindir. Değilsen de işitmelisin. Çünkü burada herkesin hoşuna gidecek bir şeyler var.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Burada pek dekor arama sevgili okur. Yeterince rahat edeceksin ama özel bir atmosfer bekleme. Burası salaş bir balıkçı. Ön tarafı komple tezgah. Orta tarafı mutfak. Sen arkaya doğru açılan salonda oturacaksın. Mütevazı bir ortamda, karnını güzelce doyurman için gerekenler sunulacak.

Gerek kasaptan, gerek balıkçıdan evrilen lokantalardaki sevdiğim usul burada da geçerli. Tezgahtan yemek istediğin şeyi işaret ediyorsun. Nasıl pişmesini istediğini söylüyorsun. Gerisini mekanın usta ellerine bırakıyorsun.

Biz 600 gram civarı bir Palamut, bir de Palukçu Salatası yedik. Yanında Mısır Ekmeği de geldi. Ziyaretimiz sırasında pek açtık; balığımızı beklerken dayanamadık, Ekmeği ve Salatayı önden gömüverdik. Salata taze, Ekmek özenli. Uygun bir girişti.

Balığımız ise gayet başarılı diyeceğimiz cinstendi. Hafif is kokusunu ıskalamadan usulünce ızgara edilmişti. Yağlı dokuları hafifçe karamelize edilmiş, içi ise kurumadan, besin ve lezzet değerini yitirmeden önümüze kadar gelmişti. Onu da afiyetle götürdük mü? Götürdük.

Şimdi bana sorarsanız Palukçu size İstanbul’da yiyebileceğiniz en unutulmaz, efsane balıkları sunmayacak. Ama taze ve lezzetli balık için ödeyebileceğiniz en unutulmaz ve efsane hesabı burada ödeyebilirsiniz. Biz yukarıda saydıklarım + 2 Su için sadece ve sadece 25 TL ödedik sevgili okur (17 Eylül 2016). Evet, balık sezonu yeni açılmıştı, inanılmaz bir Palamut avı sonrası fiyatlar düşmüştü falan ama bu, mekanın olağanüstü fiyat politikasını gölgede bırakacak bir durum değil. Kişi başı 12,5 TL’ye Balık + Salata + Mısır Ekmeği yedik diyorum.

Kısacası Palukçu, “Keşke evimin yakınlarında olsaydı” dedirten mekanlardan biriydi. Her mahallemizde böyle bir işletme olsa, toplum olarak sağlığımız düzelir. Civarın sakinleri ve esnafı şanslı, bizden söylemesi.

Artıları
  • Eşsiz fiyat/fayda oranı
  • Kalburüstü lezzetleri
Eksileri
  • İşletmenin koşullarını düşününce aslında “Yok 🙂 ” demek istiyorum ama demeden geçemeyeceğim; keşke lavabolarla yan taraftaki çalışma alanını birbirinden ayırabilseler. Bir paravan bile işe yarayabilir aslında.
Adres: Çapa Mahallesi, Büyük Saray Meydanı Caddesi, No 13, Fatih, İstanbul
Web Sitesi: http://www.palukcubalik.com/
Telefon: +90 212 529 08 72 / 539 567 14 14

 

Palukçu Balık Lokantası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar