Özdemir Kasabı

Yaza yaza bitiremediğimiz Trabzon seyahatimizde hiçbir şeyi atlamak istemedik. Bu güzel şehrin bize sunabileceği ne varsa tatmalıydık. Ve madem ki kentin mutfağı, hayvancılık çabalarının sunduğu malzeme kalitesiyle ön plana çıkıyordu, et yemeyi de atlamamalıydık. Tercihimiz, kentte iyi bilinen ve yerlilerin önerdiği Özdemir Kasabı oldu.

Şimdi bu kısa bir yazı olacak. Çünkü Özdemir Kasabı hakkında uzun şeyler yazılacak, kendine has farklılıkları olan bir yer sayılmaz. Tipik Türk mangalcılığının çok iyi bir örneği olduğu için burayı kesinlikle güzel hatırlıyoruz. Ama aklıma çok özeldi diyebileceğim tek şey geliyor: Pirzolası.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

İstanbul’da yeşermekte olan (hatta sonbaharını yaşayıp ikinci mevsime dönen) Steakhouse kültürü ızgara Et konusunda ufkumuzu epey açtı. Adana Kebabına iyi bir alternatif üretebilmiş olmasalar da iki parmak kalınlığında bir Bifteğin nasıl yumuşacık hale getirilebileceğini bu genç ve heyecanlı ekiplerden öğrendik.

Bu nedenle Özdemir Kasabı’ndaki seçeneklerden çoğu bizi şaşırtmadı desem yeridir. Aslında bu haliyle Trabzon’un genel karakterini de yansıtıyor. Burası kapitalist modernleşmede Türkiye’nin en ileri kenti olmaktan uzak. Güçlü kökleri ve sağlam bir potansiyeli var. Ama bunu 21. Yüzyıla uyarlama eşiğini aşma sürecinde biraz daha yol alması gerek.

Pirzola demiştik. Pirzola geleceğe aynen taşınması gereken şey. Pirzola buranın özü. Pirzola, güçlü ve muteber bir kök. Özellikle İstanbul’dan gelen sevgili takipçilerimize önerebileceğim yegane şey. Bulmuşken bolca yiyin. Harika çünkü.

Diğer seçeneklerin de hayal kırıklığı yaratacağını sanmam. Ama Pirzola. Aklımızda kaldı, değil mi? Burada ne yiyecektik? Evet, Pirzola. 🙂

Fiyatlar, Trabzon’un genelinde olduğu gibi makul. 2 kişi 63 TL ödeyip kalkıyoruz. (12 Kasım 2016) Daha iyisini umamayız.

Bu şehrin geleneksel mutfağı gerçekten özel. Bu şehirde insanlar ağzının tadını biliyor. Ve kentin kimliğini tam anlamıyla yaşayabileceğiniz durakları var. Bize de Trabzon’a ve Özdemir Kasabı’na geçirdiğimiz güzel anlar için teşekkür etmek düşüyor.

Artıları
  • Pirzola
Eksileri
  • Dikkatimizi çeken özel bir eksisi yok
Adres: Şana Mevkii Kaşüstü Yomra/ TRABZON
Web Sitesi: http://www.ozdemirkasabi.com
Telefon: +90 462 341 20 45

 

İlgili Yazılar