For English version of this review, please scroll down.

Önemli Not: Bu mekan hakkındaki izlenimimizi, Yelp İstanbul topluluğunun düzenlediği özel bir etkinliğe dayanarak yazıyoruz. Bireysel müşterilerin deneyimi farklı olabilir.

Atmosfer

Yakın zaman önce hizmet vermeye başlayan Nola İstanbul, sırtını Galata‘da, Cenevizlilerden kalma surlara dayıyor. Gelmeden önce Nola’nın fotoğraflarına bakmış, hoş bulmuştum. Ancak içine girince daha da etkileyici olduğunu söylemem gerek. Yüksek tavanları, ferah oturma alanları, insana güzel anlar geçirtecek şekilde zarafetle dekore edilmiş. Işık düzeyi de harikaydı.

Lezzet

Geceye bar ziyaretiyle başladık. Ya da ziyafetiyle diyelim isterseniz. Denediğim dört çeşit kokteylin hepsini başarılı buldum. Hatta biraz da fazla kaçırdığımı itiraf etmeliyim. 😉 Nola‘yı denemek isteyebilirsiniz. Son derece hafif ve tatlı kokteylleri seviyorsanız sizi mutlu edecektir.

Ardından sofraya kurulduk. Aperatifler ve birkaç parça mezeyle kapıyı açtık. Peynir tabağındaki Emmental ve Beyaz Peynir aklımda kaldı. Mekanın kendi ekmeklerini pişirdiğini de not düşelim bu arada. Buna da artı puan.

Ara sıcaklardan ciğer, acısıyla ruhuma işledi. Sırf onu tatmak için bile tekrar gelebilirim Nola’ya. Paçanganın yoğurtla servis edildiğini ben ilk kez gördüm ve sahi, neden olmasın? Soslu midyemiz de, bu deniz kabuklusunu hep Mardin usulü baharatlı dolmalar halinde yemeye alıştığımız ülkemizde tazeleyici bir deneyim oldu.

Ana yemek olarak ben Levrek tercih ettim ve hiç pişman olmadım. Kullandıkları balıkta beklediğimin ötesinde vurgulu bir yağ dokusu vardı; sosa ve sarımsağa hiç bulanmadan, doğallığını korumakla birlikte tatmin edici bir lezzet sunuyordu. Saflığı, balığı tatmanın ötesinde duyumsamanızı sağlıyordu.

Tatlılardan da söz etmezsem olmaz, değil mi? Özellikle profiterole değineyim. Tabanında kağıt helva, kreması olarak da dondurma kullanmak harikulade bir fikir. Bir yaşıma daha girmiş oldum. Yalnız bu parlak fikri, daha iyi malzeme kullanarak taçlandırmaları gerekirdi. Daha dolgun bir dondurmayla daha iyi sonuç alacaklarını düşünüyorum.

Tüm bu akış sırasında servis ekibinin güler yüzlü, canlı, nazik ve ilgili davrandığını not düşmem gerek. Serviste önemli bir aksama yaşanmadı ve garsonluk performansı başarılıydı.

Sonuç

Sözün kısası, Nola İstanbul, Galata’ya renk katan bir işletme olmuş. Zaman zaman ziyaret etmeye değer. Beyoğlu’nda, sakin ve nezih bir ortamda iyi yemek yiyip sohbet etmek istiyorsanız, burada iyi bir alternatif var.

Artıları
  • Mekan son derece etkileyici.
  • Kokteylleri başarılı.
  • Ciğer denenmeli. Kaliteli balık kullanıyorlar.
Eksileri
  • Ara sıcaklarda ve yemeklerde kullandıkları malzeme kalitesini tatlılara yansıtmamışlar. 4 Ekim 2015 tarihi itibariyle güncelleme: Son ziyaretimde yediğim Crème Brûlée, bu konudaki fikrimi biraz değiştirdi.
Adres: Galata Kulesi Sokak No:10 Beyoğlu İstanbul, Türkiye
Web Sitesi: www.nolaistanbul.com.tr
Telefon: 0 (212) 243 17 17

An Important Note: Our impressions about this place are based on a special event organized by Yelp Istanbul community. Individual customer experience can be different.

Ambiance

Nola İstanbul which has recently started to serve its customers, is in Galata, built next to an ancient wall that remains from Genoans. Before my visit I checked photos of the place and found them nice. But when you’re actually there, it becomes much more impressive. With its high ceilings and comfortable tables Nola is elegantly decorated. The level of lighting was skilfully designed as well.

Taste

We started the night with a visit to the bar. And it was marvelous. I loved all four cocktails that I tried. And I have to admit, I got a drank bit more than I needed. 😉 You may want to try Nola. It’s soft and if you like sweet cocktails, it’ll please you.

Then we went to our table. We started with a couple of appetizers and mezes. I still remember the Emmental and classic Turkish White Cheese on the cheese plate. I should also note that this business bakes its own breads. A positive point.

Hot spice of the liver that was served as a warm starter has now a special place in my soul. I can visit Nola again just to taste it. I saw the Paçanga served with yougurt for the first time in my life and hey, why not? And the saucy mussel was a refreshing experience in this country where this food mostly served in Mardin style dolmas.

As the main course I preferred Seabass and I was quite happy with it. That fish had a strong fat tissue. Without any sauce or garlic, it preserved its natural flavor and satisfied me. Its purity allowed me to really feel it.

And t would be unfair if I don’t talk about desserts, right? I should especially tell you about profiteroles. There was a layer of wafer as its base and the chef used ice cream in it. What a wonderful idea! I would never think this. However I believe better ingredients were needed to make this bright idea a rewarding experience. With a stronger ice cream, the result would be much better.

During all this stream of courses, serving team was freindly, energetic, polite and engaging. No significiant problem happened in service and they were quite successful.

Verdict

Nola İstanbul, adds its color to Galata. It’s definitely worth visiting occasionally. If you’re looking for a peaceful and high quality place to have good food and a nice conversation, there’s a good alternative here.

Pros
  • Architecture is impressive.
  • Cocktails are delicious.
  • You should try the Liver (Ciğer). They use high quality fishes.
Cons
  • Ingredient quality of desserts didn’t match the quality of ingredients used in warm starters or main course. An update as of October 4th, 2015: Crème Brûlée that I had in my last visit, changed my opinion about this Con a little bit.
Adress: Galata Kulesi Sokak No:10 Beyoğlu İstanbul, Türkiye
Website: www.nolaistanbul.com.tr
Telephone 0 (212) 243 17 17

İlgili Yazılar