For English version of this review, please click here.

Pek güçlü ve pek karakteristik olsa da Karadeniz mutfağı, İstanbul’da pek az lokantada servis ediliyor diye düşünüyorum. Pidecileri bir kenara koyduğumda, aklıma gelen Karadeniz lokantalarının sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Neyse ki Nalia gibi mekanlar var.

Nalia’nın mekan avantajına İstanbul’da pek az restoran sahiptir. Bostancı’daki bu tarihi konak, içine girdiğiniz andan itibaren iyi hissetmenizi sağlıyor. Grup halinde gidince üst katta bulunan salonu kapatma şansınız var. 10 kişi ve üzerindeyseniz bu alternatifi mekan yönetimiyle konuşmanızı öneririm. Mükemmel bir servisle ağırlandığımızı da not düşeyim.

Karalahana Çorbası, Etli Karalahana Sarma, Turşu Kavurma, Muhlama, Kuru Fasulye, Hamsili Pilav, Rize Kavurma, Laz Böreği, Kabak Pastası ve Mısır Tatlısından oluşan bir menüyü tatma imkanı bulduk. Bunlardan Muhlama, Kuru Fasulye, Rize Kavurma ve tatlıların özel olarak aklımızda kaldığını söylememiz gerek.

Genel bir yorumda bulunmamız gerekirse, Nalia karakterli yemekler yapıyor. Karadenizli birkaç dosttan yemeklerin İstanbul ahalisinin kabul edeceği ölçüde dönüştürüldüğünü duysam da bunlar, her yerde bulabileceğiniz yemekler değil. Ancak az sayıdaki Karadeniz lokantasında eşine rastlayabileceğiniz şeyler.

Tüm bunları paylaştığımız alkolsüz bir sofradan kişi başı 50TL ödeyerek kalkmak harikaydı. (13 Şubat 2016)

Sözün özü, etkileyici bir ortamda, yöresel bir mutfağın kaliteli örneklerini makul rakamlara tatmak isterseniz, Nalia oldukça iyi bir alternatif. Ziyaret etmeye kesinlikle değer.

Artıları
  • Harikulade atmosferi ve başarılı servis
  • Yöresel yemekleri
  • Uygun fiyatları
Eksileri
  • Bu semtteki diğer mekanlarda olduğu gibi Nalia’da da menü, farklı mutfaklardan unsurların katılmasıyla karaktersizleşmeye başlamış.
Adres: İçerenköy Mahallesi, Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Caddesi, No 103, Ataşehir, İstanbul
Web Sitesi: http://www.nalia.com.tr/
Telefon: +90 216 988 02 60

Even though it’s a strong and characteristic, Black Sea cuisine is underrepresented in İstanbul. Let’s forget about Pita places and I can remember less than a dozen Black Sea spots. Thankfully there are places like Nalia.

Very few restaurants in İstanbul has the advantage of real estate Nalia has. This historical house in Bostancı makes you feel good as soon as you take the first step. When you’re a group, you can have the private saloon at the upper floor. If you’re 10 people or more, I recommend you to discuss this alternative with restaurant management. I have to say, service was perfect.

We had a large menu of Karalahana Çorbası, Etli Karalahana Sarma, Turşu Kavurma, Muhlama, Kuru Fasulye, Hamsili Pilav, Rize Kavurma, Laz Böreği, Kabak Pastası ve Mısır Tatlısı. Muhlama, Kuru Fasulye, Rize Kavurma and desserts were great tastes.

As a general opinion, Nalia serves characteristic meals. Although I heard from a couple of friends that they transformed these meals to an extent of making them acceptable by people of İstanbul, these are not what you can find everywhere. Only a handful of Black Sea restaurants serve them.

Paying 50 TL per person for this menu (without alcohol) was great. (13 February 2016)

Well, if you want to taste good examples of a regional cuisine in an impressive ambiance and for reasonable prices, Nalia is a very good alternative. It’s definitely worth visiting.

Pros
  • Wonderful ambiance and good service
  • Regional food
  • Reasonable prices
Cons
  • Just like other restaurants in this neighbourhood, Nalia started to add irrelevant items to the menu and that steals the unique character of this place.
Address: İçerenköy Mahallesi, Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Caddesi, No 103, Ataşehir, İstanbul
Website: http://www.nalia.com.tr/
Phone: +90 216 988 02 60

Nalia Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar