Moleküler Barbekü

Küçücük. Sade. Özenli. Ve çok lezzetli.

Moleküler Barbekü‘yü tanımak için başka sözcüğe gerek yok. Yine de merakınız henüz dinmediyse, buyrun okumaya. 😃

Kağıthane‘de (Kağıthane dediğimize bakmayın, Kanyon’un hemen arkasında) sıradışı işler yapan bu lokantada sadece iki ana yemek var desem inanır mısınız? Rosto ve (Homojenize) Antrikot Köfte. Evet, bu kadar. Ama her şeyi hakkıyla yaptığınızda, geniş bir menüye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Mekanın işletmecisi ve neredeyse her şeyi olan Kürşat Bey, beyaz yakalı geçmişini geride bırakıp sevdiği işi yapmaya karar veren o harikulade insanlardan biri. Bu insanları özel olarak takip ediyorum çünkü profesyonel geçmişleri sayesinde yemeğe farklı bir açıdan bakabiliyorlar. Ayrıntılara gösterilen özen, yaratıcılık, kalitede istikrar gibi konularda bir adım öne geçmeye başladıklarını düşünüyorum. Moleküler Barbekü de bunun en harika örneklerinden biri olmuş.

Kendisini ziyaret ettik. Rosto ve Antrikot Köftenin yanında Kremalı Ispanak ve Kremalı Kestane Mantarı da tattık. Sonuç? Müthiş!

Burada Rosto, etin iyice dinlenip gevşemesini sağlamak üzere bir gece önceden hazırlanıyor. Et pişerken kendi sosunu da hazırlıyor. Damlayan Et Suyu ve Yağ dokusu, altında bulunan tenceredeki Kemik Suyuyla bütünleşiyor, ardından Tereyağı ve Unla buluşuyor. Uzun süredir bu kadar güzel bir sos yediğimi hatırlamıyorum. Çok sevmeyen bünyeleri bile kendine alıştıran vurgulu bir Karabiber katkısıyla bu Rostoyu yerken is kokusunu içinizde hissediyorsunuz.

Antrikot Köftede de malzeme kalitesi son derece yüksek. Tadı gayet yerinde. Yalnız ben Köftede Yağ oranının daha yüksek olması gerektiğini düşünenlerdenim. Kürşat Bey beni bu konuda dikkate alır mı?

Yardımcı yemeklerden ise Kremalı Kestane Mantarı özel olarak aklımızda kaldı. Diri ve damağı dolduran bir lezzetti. Sonunda bir de kaşık rica edip dibinde kalan Kremayı sıyırdım. Daha da bir şey söyletmeyin, anlayın işte.

Suyu ve Çayı ikram eden bu pek sevimli işletmeci, yediklerinizin fiyatını da kendi sunduğu aralıklar içinde sizin belirlemenize izin veriyor. Öyle tatlı, öyle ilgili bir insan ki “Rostoya 22-28 TL arası istediğiniz rakamı ödeyebilirsiniz” dediğinde 28 TL’den aşağısını vermek içinizden gelmiyor.

Ziyaretimiz sırasında rejimde olduğumuz için tatlı yiyemedik. Yukarıdakiler ve bir Soda için 67 TL hesap ödedik. (2 Ağustos 2016) Son derece makul. Hele böylesi bir özen ve el emeği için.

3-4 ay içinde bu kadar isim yapmasına artık şaşırmıyorum. Moleküler Barbekü, keşfedilmeyi bekleyen özel lezzet noktalarından biri. Gidin, tadın, keyfini çıkarın. Ha bir de bizim gibi beğenirseniz, restoran yorumlarının paylaşıldığı sitelerde iyi not verin. Bizce daha fazla dikkat çekmeyi hak ediyor.

Artıları
  • Her şeyin hakkıyla yapıldığı, özenli bir mutfak
  • Samimi ve iyi niyetli işletmecilik
  • Makul fiyatlar
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Ortabayır Mahallesi, Dereboyu Caddesi, No 48, Kağıthane, Istanbul
Web Sitesi: http://www.molekulerbarbeku.com/
Telefon: +90 553 839 19 69

Moleküler Barbekü Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar