Mutfak demek gelenek demek. Buraya kadar hemfikir olabiliriz. Bazı klasik yemekler var ki onların olduğu gibi korunmasını, daha iyi malzeme ve rafine tariflerle geleceğe taşınmasını isteriz. Ama bazı şeyler de var ki alışkanlıklarımızın çemberini kırmak gerek.

Çorba dendiğinde restoranlarımızın bizi neden Mercimek ve Ezogelin arasında seçim yapmaya zorladığını düşünmekte sakınca yok. Yahut Kalamarın neden halka halka kesilip kızartılmasından başka tariflerde pek kullanılmadığını…

Midye de bu sıkışıp kalmışlığın iyi örneklerinden biri diye düşünüyorum. Dolması ve kızartması dışındaki kullanımlarına pek az mekanda rastlıyoruz. Ve bu güzellik bizce daha bir sürü lezzetli yemeğin özünü oluşturabilir.

Caddebostan’daki Midye Mi? henüz geçtiğimiz Mayıs ayında açılmış, minik ve şirin bir mekan. Tam bir mütevazı aile işletmesi. Böyle mekanlara daha bir sempatiyle baktığımızı itiraf etmem gerek.

Sade menüsü, elbette Midye odaklı. Fakat Balık Çorbası ve Ekmek Arası/Porsiyon Uskumru gibi ek seçenekler de katılmış. Bu semtin mekanlarında bizi hep iten, “Her alana elimi atayım da herkese göz kırpayım” düşüncesinin eseri kişiliksiz bir menüden kaçınmış olmalarına da kocaman bir artı puan.

Ya yediklerimiz? Onlar nasıldı?

Midye Dolmaları kesinlikle standart üstü. Şu anda Ege kıyılarıyla karşılaştıracak durumda değilim ama İstanbul’un meydanlarında satılanlardan kesinlikle üstün. Daha temiz olduğunu hissettiriyor. Masanızda peşinen bulunan ıslak mendiller sayesinde yedikten sonra kendinizden nefret etmek zorunda da kalmıyorsunuz. Bu incelik için teşekkürler.

Tepside Fırınlanmış Taze Otlar ve Peynir Soslu Midye ise bu güzelim deniz canlısını yaşantımıza yeni yollarla sokma çabasının takdir ettiğimiz bir örneği oldu. Yoğun bir sos, biraz parmesan ve dengeleyici otların lezzeti hoş bir bileşim olmuş. Yanında salatasıyla da geliyor.

Yalnız biz sinema öncesi birkaç lokma atıştırırız beklentisiyle buraya oturmuştuk ve Fırınlanmış Midyemiz bizi az kalsın geç bırakıyordu. Endüstriyel mutfaklarda görmeye alıştığınız hız burada bulunmayabilir. Zaman sınırınız varsa, sipariş ettiğiniz yemeğin önünüze hangi sürede geleceğini sormanızı öneririm.

Fiyatlar son derece makul. Buradan kişi başı 20 TL düzeyine bile kalkabilirsiniz. (13 Temmuz 2016) Bununla birlikte, Midye Dolmanın bağımlılık yaratan tabiatı buna engel oluyor. Sohbet ederken bir bakmışsınız 40 tane gidivermiş. Tanesi 1 TL’den, hop… Yine de civardaki kafelere ve restoranlara kıyasla makul.

Midye Mi? her şeyden önce özenli ve karakterli bir işletme. Sınırlarını biliyor ve gücü neye yetiyorsa ona göre oynuyor. Bizce iyi de ediyor. Bu yakınlardaysanız, her yandaki dönerciler, burgerciler, pizzacılar yerine insanın yüzünü gülümseten bu ekibin Midyelerini yiyebilirsiniz.

 

Artıları
  • Midyeyi yaşantımıza yeni yollarla ve özenli bir üretimle sokma çabası
  • Karakterli bir menü
  • Şirin ve gayretli bir ekip
  • Makul fiyatlar
Eksileri
  • Mutfak çok hızlı denemez. Aceleniz varsa, yemeğinizin hazırlanmasının ne kadar süreceğini sormanızı öneririm.
Adres: Bağdat Caddesi Beyaz Akasya Sokak 1 E Caddebostan / İstanbul
Web Sitesi: http://midyemi.com/
Telefon: +90 216 358 00 09

Midye Mi? Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar