Biz Doymak Yok Blog’a bunca emek veriyoruz ya sevgili okur, arada kontrol paneline girip ziyaretçi istatistiklerine de bakıyoruz insanlar teveccüh gösteriyor mu diye. Her seferinde de aynı şey gözümüze çarpıyor. Arama motorları üzerinden gelen okurlarımızın önemli bir kısmı Mehmet Usta’nın Balık Dürümüne bakınırken bize rastlıyor. Biz de dedik ki bu güzel adama başlı başına bir yazı hazırlayalım. Herkes rahat etsin.

Mehmet Usta’yı arayanların çoğu, nerede olduğunu merak ediyor. Hakikaten de bulması zor. Karaköy’ün normalde pek geçmeyeceğiniz bir sokağında bulunduğundan rast gelmek kolay değil. Ama basit bir tarif sunalım. Souq Karaköy’ü arayın. Mehmet Usta, Souq Karaköy’ün giriş kapısının tam karşısında, otoparkın girişinde çalışıyor. Yalnız çalışma saatlerini bilmiyorum. (Güncelleme: Kangurulardan sevgili Erşen Hamza Turgut’un uyarısıyla farkına vardık ki Mehmet Usta yerini değiştirmiş. Souq Ziyafet etkinliklerinin yapıldığı günlerde kendisini tarif ettiğimiz bu adreste yine bulabileceğinize inanıyorum. Ancak günlük olarak yeni adresi Mumhane Caddesi No: 37.)

Peki nedir Mehmet Usta’yı bu kadar özel kılan ve İstanbul’un sokak lezzetleri sahnesinde yıldız hale getiren? Bir kere özeni ve temizliği. Onun nasıl çalıştığını gördüğümden beri deniz kenarlarındaki Balık-Ekmek tezgahlarından bir şey yiyesim gelmiyor. Tezgahının düzenine, Balığınızı sizin için işleyişine, kılçıklarını ayıklayışına tanık olduğunuzda, Mizanplas kavramının en yalın haliyle tanışıyorsunuz.

Ayrıca Balığı Somun Ekmek yerine Lavaşta Dürüm haline getirmesi ilk bakışta çok büyük bir fikir değil gibi görünebilir ama yemeğin ergonomisi, bazen lezzetinden de önemli. Lezzetle aranızdaki zorlukları kaldırıp onu keyif ve keşif haline getiren bir sunumun ne kadar belirleyici olabildiğini burada görüyorsunuz.

Lezzet konusunda ise performansı biraz iniş çıkış gösteriyor. Bu tahmin ediyorum ki ulaşabildiği günlük Balığın kalitesiyle doğru orantılı. Mehmet Usta’dan daima taze Balık yedim. Diğer yandan kışın, Şubat ayında yediğim Dürümlerde yağ dokusu bambaşka bir ölçüde kuvvetliydi. Yazın yiyen bir dostumsa Balığı biraz kuru bulduğunu söyledi. Ben de son Souq Ziyafet’te, müptelası olduğum o lezzeti bulamadım. O yüzden mevsime dikkat diyorum. Mehmet Usta, Balığın hasının bulunduğu mevsimde coşuyor. Yine de daima temiz, daima özenli. Size besin değerini koruyan bir yemek sunmak konusunda her zaman çaba harcıyor.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Fiyat konusunda bence makul sınırlar içinde. Dürüm 12 TL. (24 Eylül 2016) El emeğiyle, size özel çalışan bir insan için bu rakam bence çok görülmemeli.

Ne dersin sevgili okur, bu kadarı yeter mi Mehmet Usta’yı tanıman ve bulman için? Artık gönül rahatlığıyla ziyaret et, usta elleriyle senin de karnını doyursun.

Artıları
  • Özeni ve temizliği
  • Yerken kolaylık da sağlayan, lezzetli Balık Dürümü
Eksileri
  • Bu doğrudan Mehmet Usta’ya bağlı olmamakla birlikte, balığın en lezzetli halinde olmadığı mevsimlerdeki göreli performans düşüşü
Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi No: 37, Beyoğlu, İstanbul
Web Sitesi: Mehmet Usta’nın Zomato Sayfası

 

Balık Dürüm Mehmet Usta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar