Aylar evvel, bir yerden kulağımıza çalınan Marakeş Mum, beklediğimizden iyi çıkan bir işletme olarak aklımızda kaldı ve onu kesinlikle paylaşmalıyız. Hem İstanbul’da Fas mutfağından örnekler sunan başka bir yer de bilmiyoruz.

Mekan çok özellikli değil ama temiz ve ferah. Moda’da kolayca ulaşılabilecek bir noktada bulunması avantaj. Oturmak için bodrum katındaki şark sofrasını da tercih edebilirsiniz. Ayrıca burada Fas’a özgü ürünler bulma şansınız da var. Burada çalışanların yalnızca biri Türkçe biliyor. Onunla her şeyi halledebilirsiniz. Yahut İngilizce konuşmayı tercih edebilirsiniz. Herhangi bir iletişim sorunu yaşamamış olmamız bir yana bu durum, mekana otantik bir hava katıyor.

Son derece iyi niyetli ve müşteri memnuniyeti odaklı bir işletmecilik gördüğümüzü belirtmemiz gerek. Sofra takımları da pek şirindi.

Başlangıç olarak üç adet ezme geldi: Havuç, Kabak ve Patlıcan. Bunlar bir de yanında Yeşil Biber Ezmesiyle servis ediliyor. Son derece lezzetliler ama yanında bolca su istemeyi unutmayın. Baharatları çok kuvvetli.

Marakeş Mum’da üç ana yemek türünün varyasyonları servis ediliyor. Tagine, Fas usulü güveç. Bastilla, bir tür Börek. Ve Kuskus, onu zaten biliyorsunuz.

Bunların hepsi Türk mutfağını oldukça andıran ama pek tanımadığımız veya alışık olmadığımız baharatlarla renklendirilmiş yemekler. Dana Tagine bunu bize hemen yaşattı. Erikle sunulan bu et, makul düzeyde yumuşamıştı ve keyifli bir deneyimdi.

Tavuklu Bastilla benim favorim oldu. Baklava hamuru benzeri incecik katmanlardan oluşan yapısı, bol Tavuklu harcıyla gayet lezzetliydi.

Etli Kuskus ise taze sebzelerden hazırlanmış garnitürüyle son derece sağlıklı ve doyurucu bir yemek olabilir. Porsiyonu tek kişi için gayet yeterli.

Çayda uzun süredir şeker kullanmasam da bol Nane içeren Fas Çayı bence şekerli biraz daha güzeldi.

Grup halinde gitmiş olmamızın etkisiyle bize biraz ikramda bulunulduğunu biliyorum. Ancak bolca yediğimiz bir sofradan kişi başı 25 TL ödeyerek kalkmak mucize gibiydi. (14 Mayıs 2016) Marakeş Mum bu açıdan mükemmel. Hatta fiyatlarını biraz artırmayı da düşünebilirler.

Başta söylediğimizi tekrar edelim. Marakeş Mum, beklentilerimizi aşan bir mekan oldu. Amacınız makul fiyatlı, mütevazı bir yemekse, Moda’da uğrayabileceğiniz en iyi mekanlar arasında olduğunu düşünüyoruz. Yeni bir mutfağı keşfetmek de cabası.

Artıları
  • Fas mutfağının İstanbul’daki ilk temsilcisi
  • Servis ve iyi niyetli işletmecilik
  • Son derece uygun fiyatları
Eksileri
  • Bu kadar mütevazı ve iyi niyetli bir ekibin eksiği varsa da görmek istemiyoruz.
Adres: Caferağa Mahallesi, General Asım Gündüz Caddesi, Şair Latifi Sokak, No 12, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: Marakeş Mum Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 348 85 00

Marakeş Mum Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar