Mahalo Coffee Shop

For English version of this review, please scroll down.

Son yıllarda İstanbul’da pek çok yeni kafe açıldı. Pek çoğunun görünümü ve verdiği his aynı. Ve hepsinin kahve çekirdeklerini Şerif Başaran’dan aldığı düşünülürse, tatlarının da aynı olması sürpriz değil. Ancak dostlarımdan Mahalo’nun farklı olduğunu, ziyaret etmeye değeceğini sürekli duyunca, şans vermeden edemedim.

Atmosfer

Mahalo’nun açık ara en büyük artısı. Mekanın dekorasyonu insana gerçekten huzur veriyor. Her yana serpiştirilmiş şirin ayrıntılar bir yana, seçtikleri koltukların rahatlığı bir harika. Arada derede kaldığı halde yüksek tavanlarıyla son derece ferah. Dahası, mekanın ışığı öyle hoş ki. İnsana dışarıda kalan tüm o kaosu unutturan bir atmosferi var buranın.

Lezzet

Bu konuda gerçekten fark yaratabildiklerinden emin değilim. Ancak rakiplerinin çok gerisinde kaldıklarını söyleyemem.

Americano‘nun bıraktığı hafif acımsı tatla Mahalo’nun, şehrin en iyi kahve duraklarından biri olabilmesi mümkün değil ne yazık ki.

Buna karşılık, Vişne Soslu Cheesecake’i daha başarılı buldum. Yağ ve şeker oranı doğru ayarlanmıştı. Hafif bir tada sahipti. Bir daha sipariş ederken vişne sosunu biraz daha az koymalarını rica edeceğim. Sosun daha az kullanımıyla tatlının gerektirdiği dengenin daha iyi yakalanacağından eminim.

Fiyatlar

Kahve fiyatları gayet makul. Americano için 8,5 TL ödedim. Cheesecake ise orta-üst seviyede diyebilirim; 16 TL idi. (18 Kasım 2015). Cheesecake fiyatı bana önce abartılı geldi. Öyle ya, bu düzeyde tatlı fiyatını Divan Pastanesi, Ravouna, Cezayir gibi, olağanüstü maliyetleri olan mekanlarda görmeye alışkınız. Can Oba’da bile 20 TL. Ancak tekrar düşününce, Mahalo’da porsiyonun görece büyüklüğü, rakamı biraz daha anlaşılır kılıyor.

Sonuç

Kahveleri konusunda büyük fark yaratamayan bir kahveciyi Doymak Yok’ta neden andık? Sunduklarının geneli yüzünden.

Farklı ülkelerde insanların kahveyle kurdukları ilişki farklı olabilir ancak biz günümüz İstanbul’unda, kafeleri günlük yaşamdan biraz kopmak, sıcak bir ortamda dostlarımızla rahatça sohbet edebilmek, kitap okumak ya da çalışmak için tercih ediyoruz. Bu açıdan bakınca Mahalo son derece başarılı. Karaköy’de ama Kadıköy’de olduğunuzu hissettiriyor.

Mumhane Caddesi’ndeki mekanlarda turist olduğumu hissetmektense, Tünel’in hemen arkasındaki bu sakin ve güzel noktada, evimde gibi hissetmek güzel.

Artıları
  • Yüksek tavanları; rahat atmosferi
  • Makul düzeyde iyi ürünleri
Eksileri
  • Sosyal medya hesaplarının yanında, web sitesi yaptırmayı da düşünebilirler
Adres: Arap Cami Mahallesi, Söğüt Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul
Telefon: +90 212 2434389
Web Sitesi: http://www.facebook.com/mahalocoffeeshop

So many new coffee shops opened their doors in İstanbul recently. Many of them look the same, makes you feel the same. And considering all of them buy coffee beans from Şerif Başaran, it’s no surprise that the taste is mostly the same. But when I heard from my friends that Mahalo is different and it’s worth a visit, I decided to give them a chance.

Ambiance

Definitely the biggest plus of Mahalo. Decoration really gives you a sense of peace and relaxation. In addition to the nice details everywhere, their chairs are so comfortable. It’s in a narrow street but very roomy thanks to its high ceilings. And the light is beautiful here. Its ambiance makes you forget all the chaos outside.

Taste

I don’t think they made a difference in this. But they’re not behind the competition either.

With slightly bitter taste Americano left in my mouth, I’m afraid Mahalo is not one of the best coffee spots in town.

On the other hand, Cheesecake with Sourcherry Sauce was much better. Fat and sugar ratio was right. It was light. The next time I order it I will ask them to add less sauce. I’m sure this choice will create a better sugar balance.

Pricing

Coffee prices are quite reasonable. I paid 8,5 TL for Americano. Cheesecake price was in upper-middle segment: 16 TL. (November 18th, 2015) Initially, I thought cheesecake price was too much. We’re used to see this prices at places like Divan Pastanesi, Ravouna and Cezayir which all have very high expenses. Even at Can Oba it’s 20 TL. But when I thought again, the size here was relatively bigger and this fact makes the price more understandable.

Verdict

So why I wrote about a coffee shop that can’t differentiate itself among the competition on Doymak Yok? Because of their overall performance.

People in other countries may have other uses of coffee in their daily lives but in today’s İstanbul, we prefer coffee shops to forget about what’s going on, to chat with our friends in a nice ambiance, to read or to work. In that sense, Mahalo is quite successful. It’s in Karaköy but it makes you feel you’re in Kadıköy.

Instead of feeling a tourist in Mumhane Caddesi, it’s nicer to feel at home in this calm and lovely spot just behind the Tünel.

Pros
  • High ceilings; comfortable ambiance
  • Products with decent quality
Cons
  • In addition to their social media accounts, they may consider having a website
Address: Arap Cami Mahallesi, Söğüt Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul
Phone: +90 212 2434389
Website: http://www.facebook.com/mahalocoffeeshop

İlgili Yazılar