L’Ange Pattisserie & Cafe

For English version of this review please scroll down.

Journée Pâtisserie Et Boulangerie‘de tanıştığımız, Le Cordon Bleu eğitmenlerinden Cristophe BidaultSuadiye‘de yeni açılan L’Ange Pattisserie & Cafe‘nin eski bir öğrencisine ait olduğunu söylemiş ve büyük bir iddiada bulunmuştu: “Burada sunulan Kruvasanları İstanbul’da, başka hiçbir yerde bulamazsınız.”

Doymak Yok olarak, bu iddiayı sınamamız şarttı.

Atmosfer

Mekanın dekoru son derece şık. Kaldırım zemininin altında kaldığı halde usta bir elden geçmiş ve mekanın hiçbir handikapını hissetmiyorsunuz. Müzik seçimi hoş. Kahve fincanları pek şirin. Velvet‘a göz kırpıyor. Buna karşılık, servis pek hızlı diyemem.

Cadde’nin temel sorunlarından, aşırı şişkin menü, burada da kendini gösteriyor. Kira yüksekliğinden ötürü azami sayıda insanı çekme baskısı, burada çeşitlerin çok artmasına neden oluyor. Ben müşteri olarak o kadar geniş bir menüyü incelemekte zorlanıyorum. İşletmeciler de eminim, onları en iyi kalitede sunmak konusunda zorlanıyorlar.

Lezzet

Önce bir not. Kruvasan benim ruhumda özel bir ayrıntıyla ilişkilidir. Henüz küçük bir çocukken, yatılı okuldan memleketim Adana’ya uçakla döneceğim zaman, yolu paylaştığımız bir sınıf arkadaşımla biraz erkenden gider, o yıllarda iç hatlar giden yolcu salonunda bulunan tek kafe-barda, çay veya kahveyle birer kruvasan yerdik.

Kruvasan yemek bizim için yolculuğun ritüeline dönüşmüştü ve içimde hala da böyle kalmıştır. Bugünkü damak zevkimle o Kruvasanı beğenir miydim, bilmiyorum. Ama o günlerde benim için büyülü bir şeydi. Ve yediğim her Kruvasanı, onunla kıyasladığımı kabul etmeliyim. Bidault’ün büyük iddiası da eklenince, L’Ange’a çok büyük beklentilerle gittim.

Kruvasan hakkında kısa yorumum şu: Bu olağanüstü beklentileri karşılayamadı.

Ancak kendi sübjektif koşullarımdan ötürü haksızlık etmek istemiyorum. L’Ange’ın Kruvasanları gerçekten yüksek kalitede. Burada samimi bir çaba var ve oldukça iyi sonuç alınmış. Hamurun ve Tereyağının kokusu ağzınızda yayılırken, yanında ikram edilen Baldan, çatalın ucuyla alıverin ve anın tadını çıkarın.

Pek çok mekan, Kruvasanın sırrının Tereyağında olduğunu bilir ve onu biraz aşırı dozda kullanır. İlk lokmada hoştur. Ancak sonrakilerde Tereyağı ağırlığını hissettirmeye başlar. L’Ange bu tuzağa kesinlikle düşmemiş.

Latte harikaydı. Doğru baristayla çalıştıklarını söyleyebilirim. Yanında sunulan Çikolatalı Kurabiyede Şeker tadı kısa süreli bir aşırı doygunluk noktasına ulaşsa da buradan hızla inişe geçiyor. İnsanı yormaktan ziyade bir hoşluk olarak kalıyor. Gayet iyi bir eşlikçi.

Fiyatlar

Kruvasan için 8,5 TL, Latte için 10 TL ödedim. (26 Kasım 2015) Konumu ve kalite düzeyini düşününce anlaşılır bir rakam bu. Yüksek mi? Evet, biraz. Ama bu koşullarda olmasını bekleyeceğinizden daha yüksek değil.

Sonuç

L’Ange Pattisserie & Cafe sizi Ye-Kalk modeline asla zorlamıyor. Ancak saatlerce oturup kitap okumalık ya da çalışmalık bir Moda kafesi de değil. Burası tipik bir Bağdat Caddesi mekanı. Ve bu tipik mekanların en iyilerinden. Rekabete böyle sıkı oyuncunun katıldığını görmek beni sevindirdi. Yolunuz bu taraflara düşerse, ziyaret etmeye değer. Kruvasanları sizi pişman etmeyecek.

Artıları
  • Kruvasanları
  • Atmosferi
  • Doğru baristayla çalışıyorlar.
Eksileri
  • Servis oldukça yavaş olabiliyor.
Adres: Bağdat Caddesi No:448 Suadiye, Kadıköy / İstanbul
Telefon: +90 216 463 00 01
Web Sitesi: http://www.lange.com.tr/

Le Cordon Bleu tutor Cristophe Bidault whom we met at Journée Pâtisserie Et Boulangerie have told us that L’Ange Pattisserie & Cafe which is recently opened in Suadiye belongs to one of his former students and he had a huge claim: “You can’t find a better Corissant anywhere in İstanbul.”

As Doymak Yok, we had to test it.

Ambiance

It’s beautifully designed. Even though it’s below sidewalk, thanks to a skillful design, no handicap of the place is apparent. Music selection is fine. Coffee cups are so cute. Just like Velvet. On the other hand, I’m afraid service is not fast.

A heavy weight menu, which is a common problem on Bağdat Caddesi can be seen here as well. Because of high level of rent, the pressure of attracting a maximum number of people causes an inflation of items. As a customer, it’s difficult for me to examine a menu of this size. I’m sure, it’s hard for business owners and kitchen teams to deliver.

Taste

First of all, a necessary note. Croissant is associated with a special detail in my soul. When I was a little kid, just before our flight from Istanbul where our boarding school was located to Adana, my hometown, I and a friend of mine were used to go to the airport a little bit earlier. There was one cafe-bar in the waiting hall of domestic departing passengers. There we used to eat a croissant with a cup of coffee or tea.

Eating a croissant was part of the flight ritual and I still feel the same. Would I like the same croissant today? I don’t know. But in these days, it was magical for me. And I admit, I still compare every croissant I eat, with this feeling of nostalgia. With Bidault’s big claim, I went to L’Ange with very high expectations.

Here’s my brief opinions: They didn’t meet my extraordinary expectations.

But I don’t want to be unfair just because of my subjective conditions. Corissants of L’Ange are quite good. There’s a real effort here and the result is remarkable. While aromas of the pastry and the butter spread in your mouth, have a little bit of Honey and enjoy.

Most places recognize that the secret of Croissant is Butter and they use it in high doses. It’s good in first bite. But later, you start to feel the Butter gets heavier. L’Ange avoids this trap.

Latte was great. They work with the right barista. Chocolate Cookie had a brief feeling of Sugar saturation but this goes down quickly. It’s nice.

Pricing

I paid 8,5 TL for Croissant and 10 TL for Latte. (November 26th, 2015) Considering the location and the quality, it’s reasonable. Is it expensive? Yes. But not more expensive than one might expect here.

Verdict

L’Ange Pattisserie & Cafe is not a fast food place. But it’s not a Moda style cafe where you could sit for hours to read or work either. It’s a typical spot of Bağdat Caddesi. And one of the best of its kind. I’m happy to see a good player joined in competition. If you visit this part of the town, it’s worth a visit. Their Croissants will make you happy.

Pros
  • Croissants
  • Ambiance
  • They work with the right barista.
Cons
  • Service can be quite slow.
Address: Bağdat Caddesi No:448 Suadiye, Kadıköy / İstanbul
Phone: +90 216 463 00 01
Website: http://www.lange.com.tr/

İlgili Yazılar