Küçükyalı Balıkçısı

Sevgili okur, İngilizcede pek manalı bir sözcük var: Disillusionment. Sözlüklerde hayal kırıklığı falan diye geçiyor ama bundan fazlası. Bir tür büyü bozumu. Heyecanını ve inancını yitirmek gibi katman katman büyüyor.

Memleketimizdeki Balık lokantalarıyla aramızda böylesi bir ilişki olduğunu üzülerek söylemeliyim. Bu nedenledir ki şık ve pahalı Balıkçılardan büyük ölçüde ayağımızı kestik. Hani istiyoruz ki sofrasına oturduğumuz ekip, deniz manzarasının hatırına müşterisini memnun etme yükümlülüğünden kurtulduğu illüzyonuna kapılmamış olsun. Mucize yaratmasına gerek yok ama yaptığı işe ve konuk ettiği insanlara saygı duysun. Bir süredir tercihimiz, daha bir mahalle arasında kalan, bilenin ziyaret ettiği mütevazı duraklar oluyor. Gömleğimizin kolunu sıyırıverip Balığımıza elle giriştiğimiz samimi mekanlar bize daha çok keyif vermekte.

Epeydir methini duyduğumuz Küçükyalı Balıkçısı’na yolumuzu düşürdük. İyi de ettik.

İçeri girer girmez bir şey fark ediyoruz. Yaşlı müşterilerin sayısı yüksekçe. İyiye işaret. Bir sürü emekli bir yere doluşuyorsa, orası genellikle sınıfı geçen lezzetleri makul fiyatlara sunuyordur. Ayrıca yemek salonu, diğer küçük Balıkçılara kıyasla daha derli toplu. Hele ki o gün hava da pek soğuk; içeride insanı mesut eden bir sıcaklık var. Lavabonun arka tarafta, lokantanın bulunduğu hanın içinde yer alması pek ideal bir çözüm değil ama idare ediyorsunuz.

Mekanın farklı alanlardaki maharetlerini deneyebileceğimiz stratejik seçimler yapmaya çalışıyoruz. Birer Balık Çorbası, sonrasında Salata, Kalamar Izgara ve Balık Güveç tercih ediyoruz.

Küçükyalı Balıkçısı şık bir açılış yapıyor. Balık Çorbası güzel. Suyu gayet hoş. Damağı dolduruyor. Yer yer minik Balık parçaları, dilinize nazikçe “Merhaba” diyor. İlk izlenimimiz olumlu.

Derken Salatamız ulaşıyor masaya. Bizde pek iz bırakmayan bir Salata bu. Ne olumlu, ne de olumsuz. Beslenmenize biraz sebze katmak her zaman iyidir. Unutulmaz bir Salata yemeyeceksiniz ama yediğinize pişman da olmayacağınızı söyleyebilirim.

Sırada Kalamar Izgara var. Halka halka kes >> Una bula >> Yağa daldır >> Yanında Taratorla servis et modelinden yavaş yavaş kurtuluyor olduğumuzu görmek güzel. Kalamar harika bir deniz canlısı ve biraz daha yaratıcılığı hak ediyor. Biz burada yediğimiz Kalamardan memnun kaldık diyebilirim.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Balık Güvecimiz de tam anlamıyla Salatamız gibi. Mucize sunmuyor ama kötü de bulmuyoruz.

Restoran keşfetmeyi seviyorsanız, öncelikli olarak öğrenmeniz gereken bir şey var: Beklentileri doğru ayarlamak. Ayrıca Blogger topluluğunun ve TV’de izlediğiniz Gastronomi uzmanlarının, restoran işletmeciliğinin ekonomik yanını zaman zaman unutmamıza neden olan bir rol oynadığını kabul etmek gerek.

Her restoran, öncelikle müşterilerine karşılıklı olarak makul bulunan ekonomik koşullarda, karşılıklı olarak makul bulunan bir gıdayı sunmakla yükümlü. Bunun haricinde bazı işletmeler, o alanın tutkunlarını kendine çeken “enthusiast brand”lere dönüşebilir. Bu skalanın bir ucunda ucuz yemek servis eden lokantalar, büfeler, fast-food zincirleri ve AVM restoranları duruyor. Diğer ucunda ise keşfetmekten ve belgelemekten özel olarak keyif aldığımız, kendine has karaktere sahip mekanlar var.

Bunların her biri, yukarıda belirttiğimiz yükümlülüğü üstleniyor. Yükümlülüğü yerine getiremeyenler aramızdan ayrılıyor. Yükümlülüğü yerine getirebilenler ise farklı kitlelere hitap ederek ilerlemeyi sürdürüyor. Bu noktada, daha önce belirttiğimiz üzere, biz de skalamızı sürekli yayın yapmamıza yetecek ölçüde geniş tutmalıyız.

Zomato’daki yorumların yarattığı olağanüstü beklentilerle, çok özel bir deneyim yaşamak üzere giderseniz, Küçükyalı Balıkçısı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ama arzu ettiğiniz şey, mahalle arasındaki küçük bir işletmede, dürüstlük ve özenle hazırlanmış bir Balık menüsünü makul fiyatlara tatmaksa, burada sizi memnun edecek bir mekan var. Çünkü burası bazı eksiklerine rağmen, skalanın bizim sevdiğimiz tarafına daha yakın duruyor. Nitekim kendilerini, Doymak Yok’un Favori Salaşları listemize tereddütsüz dahil ediyoruz. Emeklilerimiz yanılmamış. 🙂

Artıları
  • Kalburüstü lezzetleri
  • Sıcak ve rahat ortamı
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Özel bir eksiden söz edemem. Burası kendi vaatlerini yerine getirebilen bir restoran.
Adres: Küçükyalı Merke Mahallesi, Atatürk Caddesi, No 9/E, Maltepe, İstanbul
Web Sitesi: Küçükyalı Balıkçısı Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 489 13 63

Küçükyalı Balıkçısı 2 Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar