Lezzet keşfetmeyi seviyorsanız, bazen bir açmaz yaşarsınız. Bazı yöreler vardır ki en iyi yemeklerini yalnızca evlerde yapar, restoranları biraz zayıftır. Uzaktan işitir, iç geçirirsiniz de kimde nerede tadacağınızı bilemezsiniz. Bazı yöreler de vardır ki restoranlarda harikulade yapılan yemekleri evlerde bulamazsınız. Ev mutfağı ve restoranlar paralel birer dünya gibi, birbirlerini seyrederek ama birbirine değmeden yaşarlar.

Ev hanımlarının özenini ve maharetini herkesin ulaşabileceği alanlarda sunmak, Adana’nın da mükemmel yaptığı bir şey değil. Kızarmış Mantı tanelerinin kokusunu içinize çekip çekip, sofraya konmadan önce tepsiden birer ikişer aşırmak, restoranda bulamayacağınız bir keyif. Ispanaklı Böreğin çıtırtısını müzik gibi dinlemek de öyle. Tencere yemeklerinin sevgiyle hazırlanmış bir Bulgur Pilavıyla oluşturduğu narkotik etki de, ha keza…

Ama bu güzelim şehir, ne yapıyor, ediyor; söz konusu lezzet olunca bir formül bulup insanı kendisine tutsak etmeyi başarıyor. Son Adana ziyaretimizin en nadide deneyimlerinden birini Köy Sofrası’ndaki öğle yemeğimizde yaşadık. Ve gördük ki, bu dostlar paralel dünyaların kucaklaşmasını sağlamış.

Burada elimizi yelpazenin her kanadına atmaya çalıştık. Yuvalama, Bulgur Pilavı, Patlıcan Güveç, Kuzu Kavurma ve Bamya aldık.

Öncelikle şu formülü aklınızda tutun: Kaliteli malzeme + Kusursuz el emeği = Köy Sofrası

Yuvalama, kendini anavatanı Antep’te dahi kabul ettirebilecek ölçüde başarılıydı. Az Sebzeli Bulgur Pilavı için sadece mükemmel diyebilirim. Patlıcan Güveç, Umami konusunda ders olarak okutulabilir. Kuzu Kavurmada iyi malzemenin nasıl usta ellerde işlendiğini gördük.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Bir tek Bamyaya olumsuz eleştiri getireceğim. Çok özenli hazırlanmıştı ama beklediğim kadar diri değildi. Bunda sanırım Ekim ayındaki ziyaretimizde, sebzenin mevsiminin geçmiş olmasının payı var.

Fiyatlar İstanbul seviyesinde desem daha doğru olacak. Yukarıdakilerin tamamı ve içecekler için 68 TL ödedik. (7 Ekim 2016) Değer mi? Bence kesinlikle değer.

Kebaptır, Şırdandır, bunların hepsi olağanüstü şeyler; hasretini çektiğim ve uğrunda uzun yolculuklara katlandığım lezzetler. Ama bu kent, bu sıradışı lezzetleri öncelikle benzersiz bir damak tadına sahip olan halkı sayesinde var ediyor. Ve o benzersiz damak tadı, damgasını aldığımız her lokmaya vuruyor. Köy Sofrası, Adana’nın mutfaktaki özünü tanıyabileceğiniz özel bir durak. Sonraki ziyaretinizde, programınıza mutlaka dahil etmenizi öneririm.

Artıları
  • Kaliteli malzemeleri
  • Kusursuz el emeği
  • Ev yemeklerini, evlerde bulabileceğiniz bir kalite ve özenle sunmaları
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Hurmalı, 34006. Sk., 01060 Seyhan/Adana
Web Sitesi: http://www.adanakoysofrasi.com/
Telefon: +90 322 436 79 84

 

Köy Sofrası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar