Lezzet tutkunları arasında gözler bu yıl Antep’ten Adana’ya doğru çevrilmişse de Batıya doğru biraz daha mesafe aldığınızda ilgi çekici lezzetlerle karşılaşmayı sürdürmek mümkün. Tarsus bu anlamda pek hoşumuza gitti ve Güneyi ziyaret ettikçe burayı keşfetmeye daha fazla zaman ayıracağımız kesin.

Burada geçirdiğimiz harika gün boyunca etkileyici sanat eserleri gördük. Tarihi sokaklarda mutlulukla gezindik. Hayatımızda yediğimiz en güzel Cezeryeyi yedik. Ve en önemlisi, yörenin meşhur Humus ustalarının eserleriyle karnımızı pek güzel doyurduk.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Tarsus’ta öne çıkan birkaç Humus mekanı var ve eminim, biri diğerinden pek geri kalmıyordur. Ama zamanımız biraz kısıtlı olduğu için biz, bize en çok önerilen Kervan Humus’u tercih ettik. Buraya iyi ki de gelmişiz.

Adanalı olmanın etkisiyle Humusu küçük yaşlardan itibaren çok yemişimdir. Evimizde sık yapılırdı. Ayrıca Kebapçılarda öyle iyi örneklerine rastlamak mümkün ki. Hele güveçte, üzerinde Pastırmayla fırına verilen, yemeye üstündeki tereyağına pide banarak başladığınız o harikulade Humusları unutmak ne mümkün. Ama Kervan Humus, bana dünya çapındaki popülaritesi git gide artan ve özel bir fenomene dönüşmekte olan bu yemeğe dair öğrenecek ne çok şeyim olduğunu anlamamı sağladı.

Bu mütevazı restoranda Humus konusunda ufkunu açan şey neydi, diye soracak olursanız, size basitçe yanıt verebilirim ama ne demek istediğimi tam anlamıyla aktarmakta zorlanırım: Doku ve kıvam. Tarsus’taki Humusları gerçekten farklı kılan şey bu. Sizi alıp götüren, ipeksi bir doku…

Bu eşsiz dokuya sahip Humusu yumuşacık taneleriyle beyindeki haz noktalarını uyaran Nohutla desteklemiş, Tereyağıyla süslemiş ve Sucuk ya da Pastırmayla taçlandırmışlar. Tahinden hiç kaçılmamış. Derinden bir Sarımsak kokusu…

İki tabak Humus ve içecekler için ödediğimiz 24 TL pek makuldü. (8 Ekim 2016) Böyle olunca mekan, aklımızda daha da güzel hatıralarla kalıyor.

Kısacası Kervan Humus, şöhretinin nedenini bize kanıtlayan mekanlardan biri oldu. Bir Mersin veya Adana ziyareti yapma şansı bulursanız, deriz ki yolunuzu Tarsus’a da düşürmeye çalışın. Bu şirin ilçenin size sunabileceği güzellikleri de hatıralarınıza ekleyin.

 

Artıları
  • Eşsiz dokuya sahip Humusu
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Bizce yok 🙂
Adres: Caminur Mah. 801 Sok. Abacı İş Hanı, 33440 Tarsus/Mersin
Telefon: +90 324 614 09 43

 

İlgili Yazılar