Kebapçı Şeyhmus

Hani her şehirde bazı mekanlar vardır. Kentin bazı yerlileri buraları size “O çok bildiğin meşhur lokanta var ya, turist tuzağıdır. Gerçek lezzet için ben olsam şuraya giderim” diye önerir. Kebapçı Şeyhmus da online kaynaklarda bu önerilerle dikkatimizi çeken bir yer oldu.

Kebapçı Şeyhmus klasik bir Adana kebapçısı. Biraz salaş ve rahat bir yer. Alkol servisi yok. Güzel bir öğlen yemeğini hızlıca yiyip kalkabileceğiniz bir mekan.

Servis gayet başarılı. Büyük bir kalabalığı sorunsuz idare ediyorlar. Hiçbir siparişiniz gecikmiyor.

Fakat çok canımızı sıkan bir şey yaşadık. Tek erkek olarak gelince beni kadınların bulunmadığı salona almaları hiç hoşuma gitmedi. Bu ilkelliği bırakmamız gerek artık. Bir restoran açıyorsanız, ya sadece medeni erkekleri kabul etmek üzere önlem alacaksınız, yahut sizi ziyaret eden kadınların güvenliğini bir şekilde sağlayacaksınız. Ayrı salonun kabul edilir yanı yok. Ben müşteri olarak hakarete uğradığımı hissediyorum ve “Bu ülkenin koşulları bu” deyip de içinden çıkamazsınız. Ayıp.

Neyse ki kebap beklediğim gibi gayet iyiydi. Hiçbir eksisi yoktu. Ama sorun şu ki Adana’da kebabın zaten belirli bir çıtası vardır. Çoğu lokantada bunun altına inilmez. Kebapçı Şeyhmus söylendiği gibi fark yaratabilmiş mi? Sanmıyorum. Dede’nin yarattığı fark burada yok. Bazen insanlar, bir şeyleri herkesten iyi bildiğini göstermek ister ve ünlü olmayan lokantaları önermek bunun bir yoludur.

Fiyatlar son derece makul. 1,5 kebap + 1 şalgam 23 TL. (14 Aralık 2015) Adana kebapçılarının klasiği olan tüm yancılar buna elbet dahil. İstanbul’dan gelince bu rakamlar insana öyle mucizevi görünüyor ki.

Kısacası Kebapçı Şeyhmus’ta, oldukça iyi bir kebabı, pek de iyi olmayan bir ortamda yedim. Gidilir mi? Gidilir. Ama dediğim gibi, medeni bir erkekseniz, bazı şeyler hoşunuza gitmeyecek.

Artıları
  • Kaliteli kebapları.
  • Hızlı servis.
  • Makul fiyatlar.
Eksileri
  • “Aile salonu” uygulaması, medeni bir erkeğe hakaret.
Adres: Cemal Gürsel Caddesi No:6/C (Adliye Karşısı) Seyhan / ADANA
Web Sitesi: http://www.kebapciseyhmus.com/
Telefon: +90 322 – 363 58 65 / 363 64 52

 


You know these places. Locals recommend them saying “That well known restaurant, it’s a tourist trap. For a real tast I would go there”. Kebapçı Şeyhmus was one of these places and caught our attention on online resources.

Kebapçı Şeyhmus is a classic Adana Kebab spot. Totally casual. No alhocol is served here. You can have a quick and nice lunch in this place.

Service is quite successful. They manage a large crowd perfectly. Your orders arrive your table on time.

But there was something that really annoyed me. As I visited the place a single man, they took me to a hall where no woman exists and that was unpleasant. This is just primitive and we have to get rid of that. If you have a restaurant you either take precautions to accept only civilized men or you will guarantee a safe environment for women. A separate hall is not acceptable. As a customer I feel insulted and you can’t just say “This is the local culture”. That’s a shame.

Fortunately, kebab was quite good. I can’t criticise anything of it. But the problem is there’s an established level of quality in Adana. Most restaurants provide that. Can Kebapçı Şeyhmus make a difference here as it’s claimed? I don’t think so. Dede is really different, Şeyhmus is not. Sometimes people try to show you they know something better than anyone and recommending not-so-well-known restaurants is a way of that.

Prices are reasonable here. For 1.5 portion Kebab + 1 Şalgam I paid 23 TL (14 December 2015). And all classic appetizers of Adana Kebab is included to that. When you come from İstanbul, this is just miraculous.

So at Kebapçı Şeyhmus, I had a very good kebab in a not so good environment. Should you visit this place? Yeah, why not. But as I said, if you’re a good man, there will be things that you won’t like at all.

Pros
  • Good kebabs.
  • Fast service.
  • Reasonable prices.
Cons
  • “Family room” practice is an insult to a civilized man.
Address: Cemal Gürsel Caddesi No:6/C (Adliye Karşısı) Seyhan / ADANA
Website: http://www.kebapciseyhmus.com/
Phone: +90 322 – 363 58 65 / 363 64 52

İlgili Yazılar