Biliyor musun sevgili okur, bazı yazıları hazırlarken aklımdan çok duygularımla hareket ediyorum. Bilhassa çocukluğumdan beri gittiğim mekanlara soğuk ve objektif bir gözle yaklaşmak zor. Bir Adana efsanesi olan Kebapçı Mesut da bunlardan biri. Burası aklımda hep, salaşlığıyla dolu dolu sofraların kurulduğu, şen şakrak bir lezzet mabedi olarak kalmıştır. O yüzden son ziyaretimde de bir heyecanla gittim.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Mesut’ta bazı şeyler hala aynı ve bu tanıdık hissi sevdiğimi söyleyebilirim. Ortamında hiçbir değişiklik yok. Ekip yine aynı güzel insanlardan oluşuyor. Kebaplar kesinlikle hala harikulade; kendini insanlara alışkın olmadıkları kadar fazla yedirmeyi başarıyor.

Gel gelelim, son gidişimde eksik olan bir şey vardı. Sanırım heyecan…

Tuhaf bir sessizlik vardı bu kez içeride. Duvarlarda hala ünlü ziyaretçilerinin fotoğrafları hala yer alsa da sanki yarın hepsi toplanıp başka bir yere taşınacak gibiydi. İlginç bir histi bu benim için. Mekan adeta tasfiye halindeydi.

Kuşbaşı rica ettik. Yok. Cuma akşamı, Adana’nın en ünlü kebapçılarından birinde. Aklınız alıyor mu?

Meze? Başlangıç? Kebap dışında ağzımızı tatlandıracak bir şey? Hayır, Kebapla birlikte servis edilen yancılar hariç bir şey bulamadık.

Sarımsaklı kebabın müthiş olduğunu belirtmeliyim. Ama bu lezzet, ortamdaki hüzünü silmeye yetmiyordu korkarım ki.

Mekanın sahibi Hakim Yenigün geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da birkaç lokanta açtı. Ama hepsini kapatmış olmasından anlıyorum ki aradığını bulamadı. Bu arada motivasyonunu mu yitirdi diye düşünmeden edemiyorum.

Kısacası sevgili dostlar, Kebapçı Mesut’ta güzel olan bir şeyler hala var. Ama içimde pek özel bir yeri bulunan bu mekan, geçmişinin bir gölgesine dönüşmüş gibi görünüyor. Dilerim, Adana’nın lezzet sahnesinin bu önemli aktörü, silkinsin ve yeniden heyecan verici özüne dönsün.

Artıları
  • Sarımsaklı Kebabı
Eksileri
  • Mekanın heyecanını yitirdiği hissediliyor.
Adres: Kocavezir, Karacaoğlan Caddesi, 32023 Sokak No:49, 01060 Seyhan/Adana
Web Sitesi: Kebapçı Mesut Zomato Sayfası
Telefon: +90 322 365 01 27

 

Kebapçı Mesut Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar