Karaköy Lokantası’nda Bir Öğle Yemeği

Kaç zamandır önünden geçiyorduk da aklımızdaydı. Karaköy Lokantası‘nda bir öğle yemeği fırsatı bulunca ıskalamadık. Ne de iyi ettik.

Buranın havası insanı sarıyor. Mekanın çok da uzun olmayan bir zaman önce taşınarak bugün bulunduğu yere geldiğini biliyorduk ama öyle harika çalışılmış ki mekanın tarihi karakterini bütünüyle hissediyorsunuz. Mimari projenin Autoban tarafından yapıldığını not düşelim ve kendilerine şapka çıkaralım.

Burası elbette çizgisi olan bir lokanta. Kendini alelade mekanlardan en az bir basamak yukarıda konumlandırıyor. Ancak servis ekibinin ölçülü samimiyeti, burada rahat hissetmenizi sağlıyor. Bu alanda mükemmel bir denge yakaladıklarını söyleyebilirim.

Günlük olarak değişen menüden seçim yaptık. Bu menü bizce gayet yeterli genişlikteydi. Her şeyi büyük ölçüde hakkını vererek ve özenle yapmalarında bu odaklanmanın payı olduğu açık.

Kuşkonmazlı Enginar Çorbası, pek dengeli ve uyumlu lezzetleri buluşturuyordu. Yalnız doğrusu, ben bu kadar sebze ağırlıklı çorbaları pek tercih etmediğimden bende pek iz bırakmadı.

Pilavda pirinçler tane taneydi, iyi yağ kullanılmıştı ve sade suya yapılmadığı belliydi. Tam anlamıyla evinizde yemeyi umacağınız, dört dörtlük bir aile Pilavı.

Tavuklu Beğendide Beğendiye bayıldık. Kıvamı, kokusu, her şeyiyle bizce harikaydı. Bahar Restoran‘dakiyle yarışır. Ancak ne kadar ustaca yumuşatılmış olsa da Tavuk Eti olarak Göğüs kullanılmasını biraz yadırgadığımızı söylemem gerek.

Yediğimiz Kayın Mantarı ise mükemmeldi. Anadolu’nun harikulade bir Mantar kültürü var ama pek çok yerel değerimiz gibi, bunu da yeterince işleyemediğimizi düşünüyorum. Yıllar evvel Alanya’da yediğim ve unutamadığım Mantarla boy ölçüşebilecek bir güzellikti. Kör tadımda birçok insan Et olduğunu düşünecektir.

Kaymaklı Peynir Tatlısı da harika bir kapanış oldu. Künefe dışındaki Peynirli tatlılarımızı yaygınlaştırsak ne güzel olacak.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Yukarıdaki tüm yemekler için 63 TL ödemeyi gayet makul bulduk. (11 Haziran 2016)

İnternetteki bazı yorumlarda, mekan hakkında pek olumsuz görüşler de okuyacaksınız. Bu görüşleri ve onların sahiplerini sorgulamaya açmak gibi bir amacımız asla yok. Buna karşılık, neredeyse tamamının meyhane formatındaki akşam servisine ilişkin olduğunu fark edelim. Rezervasyonsuz yer bulmanın neredeyse olanaksız olduğu popüler bir restoranda, yoğun anlarda yaşanabilen servis sorunları, müşteri memnuniyetinin istenen düzeyin altında kalmasına neden olabiliyor.

Biz öğle yemeğinden pekala memnun kaldık. Tekrar ziyaret eder miyiz? Evet. Size de önerir miyiz? Kesinlikle.

Artıları
  • İyi malzeme kullanıyor ve bunları ahenkli tariflerle, denge içinde bir araya getiriyorlar. Öğlen servisi için çok iyi konuşabiliriz.
  • Rahatlık ve şıklık dengesi
  • Karaköy standartlarında makul fiyatları
Eksileri
  • Aslında restoranın kendisine odaklansak biliyorum ki daha iyi olur ama web sitelerinin hala Flash tabanlı olmasına inanamıyorum. Bazı tarayıcılarda açılmıyor bile. Bilgi edinmek mümkün değil.
Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kemankeş Caddesi, No 37/A, Beyoğlu, İstanbul
Web Sitesi: http://www.karakoylokantasi.com/
Telefon: +90 212 292 44 55

Karaköy Lokantası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar