For English version of this review, please scroll down.

Journée Pâtisserie et Boulangerie, 10 Ekim 2015 tarihinde, Fransız Sarayı‘ında düzenlendi. Bazı ufak aksaklıklarına rağmen ve aynı gün Ankara’da yaşanan trajedinin gölgesi etkinliğin üzerine düşmüş olsa da, unutamayacağımız bir gün geçirdik. Fotoğraflar çoğu şeyi anlatmaya yeter. Ama gelin, sözü de eksik bırakmayalım.

Atmosfer

Geldiğimizde korkunç bir sırayla karşılaştık. Doğrusu bu ilk manzara gözümü korkuttu. Girmek için 50 dakikaya yakın beklemek zorunda kaldım. Ancak sonrasında izlenimim tamamen değişti.

Nur-i Ziya Sokak, Beyoğlu’nun en sevdiğim köşelerinden biri. Fransız Sarayı da harika bir mekan seçimi olmuş. Sanat eserleri ve mimarisiyle, harika bir his veriyor. Bu güzelliği fotoğraflarda yeterince yansıtamadığım için üzülüyorum.

Girişteki sıraya rağmen, davetli sayısı keyfimizi kaçıracak kadar çok değildi. Hoş bir kalabalık vardı ama mekanın genişliği ve düzeni kaos oluşmasını önlüyordu.

İlerleyen saatlerde canlı müzik de sunuldu ve yemekten yorulanlar olarak, arka bahçede soluklanma imkanı bulduk. Kısacası, atmosfer son derece güzeldi.

Lezzet

Bazı şeyleri unuttuğumdan eminim ama aklımda kalanları sıralamaya çalışayım.

Baylan‘ın burada Kup Griye hazırlaması şıktı. Color.Full Bakery, Peynirli Baharatlı Topları, Vişneli-Beyaz Çikolatalı Mousse’u ve Limonlu Pudingiyle beni etkiledi. Sırçacı 14’ün Espresspolu Panna Cotta’sını sevdim. Shangri-La’nın Kahveli Ekleri, Loqum’un Kaymaklı Lokumları da unutulmazdı. Ayrıca Pasta Sanatı’nın Eklerlerini özel olarak not düşmeliyim.

Elbette bu pastacılığın yanında fırıncılığa da odaklanan bir etkinlikti ve tuzlu seçeneklerimiz de boldu. Cakes & Bakes’in Sandviçlerini sevdim. 240 Derece’nin ekmeklerini Souq Ziyafet’te tadamamıştım. Bu kez tattım ve bayıldım. Olağanüstüydü.

Bu kadar fazla şarap seçeneği bulmayı ise beklemediğimi itiraf etmeliyim. Adco ve Sensus, benim açımdan oldukça öne çıktı. Her iki firma da kırmızıda Syrah ağırlıklı bir seçkiyle gelmişti. Bu arada Sensus‘un sunduğu Ariste Eski Kaşar çok hoştu.

Fiyatlar

Etkinliğin tanıtımında tatlı faktörü ön plana çıkıyordu. Bu nedenle bilet fiyatı pek çok kişiye fazla geldi. Ama geldiğimizde, çeşidin duyurulandan daha bol olduğunu gördük. Öğle ve akşam yemeğini sınırsız yiyebileceğiniz, ayrıca sınırsız şarap içebileceğiniz bir etkinlik için 120 TL ödemek, çıkarken bize makul göründü.

Sonuç

Journée Pâtisserie et Boulangerie’den büyük keyif aldığımızı söylemem gerek. İstanbul’da keşke her ay böyle bir etkinlik olsa diye düşünüyorum. Fransız Başkonsolosluğu ve Hybrid‘e bu harikulade gün için teşekkür ederim. Bunu tekrar yapın, olur mu?

Artıları
  • Beklediğimizden de zengin seçenekleri
  • Fransız Sarayı’nın tarihi atmosferi
  • Organizasyon
Eksileri
  • Girişteki kuyruk.

Journée Pâtisserie et Boulangerie, took place in Palais de France, on October 10th, 2015. Despite a few setbacks and the shadow of the tragedy that happened in Ankara, it was an unforgettable day. Photos will tell you everything. But let’s use the power of words as well.

Ambiance

When we first arrived, there was a long queue. Honestly speaking, it was frightening. I had to wait for 50 minutes to enter the place. But after that, my impression changed dramatically.

Nur-i Ziya Sokak is one of my favorite spots in Beyoglu. Palais de France was a wonderful choice for this event. With its art pieces and architecture, it makes you feel great. I’m sorry that I couldn’t show the striking beauty of this place in my photos.

Despite the long line at the entrance, there was no unpleasant crowd inside. The number was just fine and thanks to the good design, there was no chaos.

Then there was a live music performance and when we got tired of eating, we relaxed in the backyard. So the ambiance was quite good.

Taste

I’m sure I forgot a lot but here’s a brief list of what I liked most.

Baylan didn’t bring but prepared fresh Kup Griye there and it was a nice move. Color.Full Bakery impressed me with Spiced Cheese, Sourcherry-White Chocolate Mousse and Lemon Pudding. I liked Espresso Panna Cotta of Sırçacı 14. Coffee Eclair by Shangri-La and Kaymaklı Lokum by Loqum were unforgettable. And Eclairs of Pasta Sanatı were worth mentioning.

Of course, this event wasn’t just about patisseries, it was about bakeries too. So we had a lot of savory options. Sandwiches of Cakes & Bakes were fine. I couldn’t taste breads of 240 Derece in Souq Ziyafet. I did this time and they were extraordinary.

I have to admit, I wasn’t expecting to find wine here. But there were four teams serving their products. Adco and Sensus were remarkable. Both teams came with selection focused on Syrah in red. Ariste Aged Kaşar that Sensus mad me taste was too good.

Pricing

In advertisements, the focus was on desserts. So ticket prices looked too much for most people. But when we arrived, there was much more than what we saw in advertisements. You could have unlimited lunch and dinner with unlimited wine and unlimited dessert. So 120 TL was just reasonable.

Verdict

I have to say that we really enjoyed Journée Pâtisserie et Boulangerie. I wish there were a similar event in İstanbul every month. I have to congratulate and thank French Embassy and Hybrid for this wonderful day. Do it again, okay?

Pros
  • They served even more than we expected
  • Historical ambiance of Palais de France
  • Organization quality
Cons
  • The huge line at the entrance.

İlgili Yazılar