For English version of this review, please scroll down.

Son zamanlarda İstanbul’da çok sayıda yemek etkinliği düzenleniyor. İyi de oluyor. Bu etkinliklerde sıradan işletme ortamının dışına çıkıyor ve özel anları paylaşıyoruz. Ben de gerçekleşen tüm etkinlikleri elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Bu hafta sıra İstanbul Coffee Festival‘daydı.

Atmosfer

Geçtiğimiz yıl izdiham yaşanınca etkinliği 8 ayrı seansa bölerek bilet satmayı tercih etmişler. Kötünün iyisi bir tercihti. Herkesin Cumartesi öğleden sonra yığıldığını düşünüyorum da. Nefes bile alamazdık herhalde. Buna karşılık, farklı seanslardaki biletlerin hızlıca tükenmesi, grup halinde organizasyon yapmayı imkansız hale getirdi. Yoksa burayı İstanbul Foodie Club üyeleriyle ziyaret etmek isterdik.

Bilet fiyatlarının yüksek tutulmamasından olsa gerek, alanda yine de büyük bir kalabalık vardı. Kahvecilerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Çoğu noktada sabrımı yitirdim.

Ancak Haydarpaşa öyle güzel ki. Uzun süre sonra buraya gelmek iyi hissettirdi. Eski vagonların içinde oturup kahve yudumlayabilmek, paha biçilemezdi. Ayrıca geldiğim sırada verilen jazz konseri harikaydı.

Lezzet

Böyle etkinliklerde oturduğum yere uzakta kalan işletmeleri denemeyi tercih ediyorum. Ama şans bu ya, gittim ilk olarak Carnaval Büfe‘nin Sosisli Sandviçlerinden yedim. Bu alanda daha da geliştiklerini not düşmeliyim. Kadıköy Barlar Sokağı‘nda yemediğim ölçüde iyi bir sosisliydi.

Sahi‘nin Kaymaklı ve Nutellalı Lokum çeşitlerini denedim. Kaymaklı başarılıydı. Nutella’yı Lokuma karıştırmaksa kesinlikle iyi bir fikirdi.

New York – İstanbul Food Truck beni Yumurtalı – Çedarlı Sandviçle cezbetti. Fakat beklediğimi bulamadım. Ekmek oranı çok yüksek, Çedar oranı çok düşüktü. 12 TL’lik fiyatı ise gereksiz yüksekti.

Biraz tansiyon sorunum olduğundan, Kahvede seçici davrandım. Sadece Coffee Department‘ın Etiyopya Kochere‘sini ve Zapatista Coffee Collective‘in Fuego y Palabra‘sını denedim. Her ikisi de beni son derece mutlu etti.

Fiyatlar

Pek çok mekanın sunduğu tadım imkanlarını düşününce, 25 TL’lik bilet fiyatı makuldü. Buna karşılık bu fiyata birçok şey dahil değildi elbette. Ekstra olarak satın alabileceğiniz pek çok seçenek de vardı.

Sonuç

Hoş lezzetler tatmış olsam da bu etkinlikte atmosferin daha çok aklımda kaldığını itiraf etmeliyim. Bu harikulade binanın halkın günlük kullanımına açık kalmasını ve yaşamımızın bir parçası olmaya devam etmesini diliyorum.

İstanbul Coffee Festival organizatörleri de umarım gelecek yıl, daha kalabalık gruplar halinde ziyaret etmemizi sağlayacak, buna karşılık sıraları azaltacak düzenlemelere giderler. (Bkz. Journée Pâtisserie Et Boulangerie) Yine de, bu güzel gün için teşekkürler.

Artıları
  • Katılımcı ekipler
  • Tarihi atmosferi
  • Fiyatı
Eksileri
  • Oluşan sıralar ve kalabalık
  • Seans politikası
Web Sitesi: http://www.istanbulcoffeefestival.com/

Recently so many food events took place in İstanbul. Anad that’s a good thing. In these events, out of the ordinary restaurant atmosphere, we share special moments. And I try to attend as many of these events as possible. This week, it was İstanbul Coffee Festival.

Ambiance

They had an unbearable crowd last year, so they decided to divide the event into 8 sessions and sold tickets accordingly. It was the lesser of two evils. If everybody came on Saturday afternoon, even breathing would be an issue. On the other hand, as tickets in different sessions sold out quickly, it was impossible to organize a group visit. We would be glad to attend as members of İstanbul Foodie Club.

As ticket prices were low, there was still a big crowd. Huge queues were formed in front of coffee places. And I lost my patience in most of them.

But Haydarpaşa is so beautiful. I felt really good for being here since a long time. Sitting in an old train wagon and sipping my coffee was just invaluable. And the jazz performance that happened when I arrived was marvelous.

Taste

In these events I prefer trying businesses that far away to my home. Yet, the first thing I tried was the Hot Dog of Carnaval Büfe. And I could see that they developed. That Hot Dog was way better than what they offered in Kadıköy Pub Street.

I tried Kaymak and Nutella Lokums (Turkish Delight) of Sahi. Kaymak was quite good. And combining Nutella with Lokum was a brilliant idea.

Egg & Cheddar Sandwich of New York – İstanbul Food Truck was looking very good. Bu it was less than I expected. They used too much bread and the cheddar amount was not enough. The price (12 TL) was unncessarily high.

As I have a problem of blood pressure, I tried only two coffees. Ethiopia Kochere by Coffee Department and Fuego y Palabra by Zapatista Coffee Collective. They were both satisfying.

Pricing

As there were a lot of testers, 25 TL was a reasonable ticket price. On the other hand, many things were not included to this. There were a lot of options to buy as extra.

Verdict

Even though I had fine tastes, this event was more remarkable with its ambiance. I wish this magnificient building stays open to daily usage of ordinary people and continues to be a part of our lives.

And I hope organizers of İstanbul Coffee Festical can find solutions to have shorter lines and offer a policy that allows us to plan group visits. (See Journée Pâtisserie Et Boulangerie) But thanks for this fine event anyway.

Pros
  • Participant businesses
  • Historical ambiance
  • Pricing
Cons
  • Long lines and crowd
  • Session policy
Website: http://www.istanbulcoffeefestival.com/

İlgili Yazılar