Uzakdoğu mutfağını pek sevdiğimiz ve sürekli deneyimlemeye çalıştığımız halde fark ettik ki bu konuda pek az yayın yapmışız. Böylece Suşi tutkunlarının ağız birliğiyle en ön sıralara koyduğu Ioki’nin yolunu tuttuk.

Servis konusunun mükemmel olmadığı, rezervasyon yaptırmak için aradığımda belliydi. “Beyefendi hafta sonları yoğun oluyoruz. Sayıyı netleştirip dönün bana lütfen” diyordu telefondaki kişi. Nasıl tam olarak netleştireyim? Tur operatörü değilim ki kesin sayılarla çalışayım. Bu öncelikle olumsuz bir işaretti. Neyse ki vardığımızda serviste özel bir sorun yaşamadık. Her şey yeterince hızlı geldi. Sunumlar iyiydi. Siparişlerimiz ve hesaplarımız gayet netti.

(Güncelleme: Bu yazının hazırlanmasından sonra, 10 Ağustos 2016 tarihinde mekanı bir kez daha ziyaret ettik. Restoran işletmeciliğinin en büyük kusurlarından birini yaşadık: siparişlerimiz unutuldu. Bizden yarım saat kadar sonra gelen müşteriler tabaklarını neredeyse bitirirken biz önümüz boş, bekliyorduk. En nihayetinde sorunca “3 dakika içinde geliyor” yanıtını aldık. Elbette bu gibi durumlarda adet olduğu üzere 3 dakikada gelmedi. 10-15 dakika sonra unutulan siparişlerimizden Nigiri ve Saşimilerimiz ulaştı. Geride kalan Roll da ufukta görünmeyince tekrar sormak zorunda kaldık.

Uzun süre beklediğiniz siparişinizin yoğunluk değil, ihmal nedeniyle unutulduğunu ve ancak siz hatırlatınca mutfağa bildirildiğini görmek en can sıkıcı deneyimlerden biri oluyor. Ancak bu sırada sinirimizi yatıştıracak bir özrün de bizden esirgendiğini not düşmeliyim. En nihayetinde bu profildeki ve bu fiyat düzeyindeki bir restoranda asla yaşanmaması gereken, ağzımızın tadını kaçıracak boyutta bir servis fiyaskosuyla karşılaştık.

Mekan hakkındaki yorumlarda rastladığımız servis sorunları korkarım ki doğru. Bir ziyaretinizde değilse, diğerinde yaşayacaksınız.)

Mekan yeterince geniş ve donanımlı. Kandilli’nin sükuneti harika. İç mekan daha otantik. Dışarıda ise bahçe ve kış bahçesi var.

Yalnız daha iyi kalite chopstick kullanabilirler diye düşünüyorum.

Önden karışık Nigiri ve Saşimi tabakları söyledik. Korkarım, özel olarak öne çıkan bir şey yoktu. Bu iki türde zayıf olduklarını söyleyebilirim.

Bu noktada dikkatimizi Soya Sosu çekti. Çok geride kalıyordu. Inari hakkında yazarken sosun fazla tuzlu olmasına dikkat çekmiştik. Burada ise tam tersi söz konusuydu. Buna bir el atılabilir.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Söylediğimiz Roll’lar ise beklentilerimi tam anlamıyla karşıladı.

Tornado 2, uzun süredir yediğim en iyi Roll olabilir. Türk damak tadına çok uygundu. Kızarmış Patatesle çevrili, Ton balığı ve Hardal içerdiğini düşündüğüm sosu mükemmel uyum sağlamıştı.

Bunun haricinde Volcano, Crunchy, Sake Maki ve Boton Roll söyledik. Her birini tatmalısınız. Ioki, Roll konusunda müthiş lezzetler sunuyor.

Tatlılara da ayrıca değinmeliyim. Uzakdoğu tatlıları, düşük şeker oranlarıyla benim tatlı felsefeme pek uygun oluyor. Ioki’de ise özel olarak çok iyi iş çıkarılmıştı.

Yeşil Çaylı Dondurmaları insanı hiç yormayan bir esintiydi. Kızarmış Muz, yanında Dondurmayla servis edilince gayet hafif hale geliyordu. Matcha Volcano kendine has bir lezzetti. Yine yanında Dondurmayla servis edilen Yeşil Çaylı Cheesecake ise bence unutulmazdı.

Her şeyi tadımlık söylediğimizi ve diğer Japon sofralarında olduğu gibi burada da tıka basa doymadığımızı söylemem gerek. Yine de kişi başı 82 TL ödemek bize makul geldi. (9 Nisan 2016) Mekanı daha önce ziyaret eden dostlarımızın pek şikayetçi olduğu servis ücreti ise bize yansıtılmamıştı. Teşekkür ederiz.

Ioki İstanbul’un en güçlü Suşi markalarından biri. Özellikle çok kaliteli Roll’ları ve tatlıları için her zaman ziyaret etmek isteyeceğim önerebileceğim bir mekan burası.

(Güncelleme: Yukarıda dile getirdiğim servis sorunundan ötürü bir daha ziyaret edeceğimi sanmıyorum. Neyse ki iyi bir alternatif olarak Inari var. Orada Saşimi ve Nigiriler de başarılı.)

Artıları
  • Roll’ları
  • Tatlıları
  • Atmosferi
Eksileri
  • Restoran deneyimini fevkalade olumsuza dönüştüren servis sorunları
  • Nigiri ve Saşimileri zayıf halka
  • Roll’larının ergonomik ölçülerin dışına çıkan boyutu nedeniyle ağıza sığdırmanın zor olması; aynı gramajla 6 yerine 8 Roll hazırlamalılar
  • Daha güçlü bir sos kullanmayı tercih edebilirler.
  • Sunulan chopstick’ler fazla kıymıklıydı.
Adres: Kandilli Mah. Kandilli cad. No: 11/A Kandilli – İstanbul
Web Sitesi: http://www.ioki.com.tr/
Telefon: +90 216 202 20 22

 

İoki Sushi Bar & Japanese Restaurant Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar