For English version of this review, please scroll down.

Hola Tapas Atölyesi veya, Hola Panini & Tapas , Moda’da 10 ay kadar önce açılmış, şirin bir nokta. Adından anlaşılabileceği gibi, ülkemizde pek yaygın olmayan İspanyol mutfağının ünlü yemeklerinden Tapas kültürü konusunda uzmanlaşan bu mekanı denemek epeydir aklımızdaydı.

Atmosfer

Mekan faktörü buranın en büyük eksisi. Oldukça dar bir alanda hizmet vermeye çalışıyorlar. Sunmayı hedefledikleri butik hizmet, çok büyük bir müşteri kitlesini zaten kaldırmaz ama 20-25 kişiyi ağırlayabilecekleri bir yere geçseler potansiyellerini daha iyi gerçekleştirebilecekler.

Benimle aynı mahallede doğup büyüdüğünü öğrendiğim Adanalı hemşerim Murat Mumcuoğlu, işine gerçekten titizlikle yaklaşan ve tutkuyla çalışan biri. 10-11 kişilik grubumuzu gayet iyi ağırladılar. Kalabalıksanız, yeter ki gitmeden önce rezervasyon yaptırın ve sizin için hazırlanmalarını sağlayın.

Lezzet

Paella‘nın kokusunu sevdim. Biz Türkler pilav yapmaktan iyi anlıyoruz ama onu çeşitlendirmek konusunda merakımız zayıf. Bu anlamda, farklı kültürlerle daha çok etkileşime geçmemiz gerek. Geniş tepsilerde sunulup, insanların sofrada bir şey paylaşmasını sağlayan yemeklere bayılıyorum.

Tortilla‘da yumurta ve patates zarifçe bir araya getirilmiş. Biz Türkler için tanıdık bir tat.

Ton Balıklı Galiçya Usulü Empanada, benim en sevdiğim seçeneklerden oldu. Fıccını andıran hamuru ve balıkla sebzeleri bir araya getiren harcı beni mutlu etti.

Migas, burada Türk damak tadına en yakın yemek olabilir. Sucuk ve ekmek tam bize göre. Ancak ekmeğin, sucuğun bütün yağını emdiğini ve bunun ağır bir yemek olduğunu not düşmeliyim.

Şarap Soslu Kum Midyesi, sıra dışı bir şey tatmak isteyenler için tercih edilesi. Sosu oldukça vurgulu.

Bademli Kekte un kullanılmaması, onu iyice hafif hale getirmiş. Unutulmaz değildi ama beni hiç yormamış olmasına artı puan. Yanında daha yoğun kıvamlı bir kremayla, daha kuvvetli bir lezzete dönüşebilir.

Fiyatlar

Çok sayıda seçeneği denediğim, son derece doyurucu bir yemeğin ardından Sangria dahil 60-70 liraya çıkabilmek bence gayet uygun. (14 Kasım 2015) Ödediğim hesabın karşılığını aldığımı hissettim.

Sonuç

Hola Tapas Atölyesi’nde sunulan yemekleri orijinalleriyle kıyaslayarak yorum yapabilecek durumda değilim. Ancak alışkın olmadığımız lezzetleri, abartılı olmayan fiyatlarla ve en önemlisi gözleri parıldayarak, her biri hakkında bilgi vermekten keyif alarak sunan Murat Bey’e teşekkür etmek gerek. Mekanı yakın zamanda tekrar ziyaret edip, henüz denemediğim seçeneklere de şans vermek istiyorum.

Artıları
 • Sebze, et ve deniz mahsullerinden oluşan geniş seçenekleri
 • Yabancı ama tanıdık lezzetleri
 • İşine tutkuyla yaklaşan işletmecisi
 • Makul fiyatlar
Eksileri
 • Daha geniş bir mekana ihtiyaçları var
 • Sosyal medya hesapları var ancak web sitesi de yaptırsalar iyi olur
Adres: Caferağa Mahallesi, Bahariye Caddesi, Şair Latifi Sokak, No 2/B, Kadıköy, İstanbul
Telefon: +90 216 3473439
Web Sitesi: https://www.facebook.com/holatapasatolyesi/

Hola Tapas Atölyesi (aka Hola Panini & Tapas) is a lovely spot in Moda that started to serve its customers 10 months ago. As you can tell by the name, they are specialized on Tapas culture which is a famous Spanish family of food yet, largely unknown in our country.

Ambiance

This small place is the biggest handicap of the business. They try to provide a boutique service. So a big crowd of clients wouldn’t be appropriate anyway. But a bigger place to host 20-25 people comfortably would be more suitable for the team to show their true potential.

I learned that the chef and owner of the business, Murat Mumcuoğlu and I are born and raised in the same neighborhood of Adana. This guy works passionately. They hosted our group of 10 people quite well. If you’re a crowd, please let them know when you’ll be there at least a few days ago and give them time to prepare for you.

Taste

Even though I’m not an expert, I loved the taste and smell of Paella. In Turkey, we know how to to cook rice but our curiosity and effort to create variety is weak. In that sense, we have to engage more with foreign cultures. I love when a meal is served on a large plate, giving people an opportunity to share something.

In Tortilla, eggs and potatoes are elegantly combined. It’s a familiar taste for us.

Galician Empanada with Tuna was one of my favorite options. Its pastry reminds me Fıccın and the formula combining fish and veggies satisfied me.

Migas was maybe the closest meal to our culture. Sausage and bread just hits the spot for us. But I have to note that the bread soaks all melted fat of sausage. So it can be a little bit hard to digest for most people.

Clams in Wine Sauce is a good choice for those who want to try something different. Its sauce can steal the show.

No flour is used in Almond Cake and that makes it quite light. It wasn’t unforgettable but it didn’t tire me and it’s a plus. With a thicker cream alongside of it, it can become stronger.

Pricing

With a lot of choices tasted and getting really full, including Sangria, paying 60-70 TL is quite reasonable. (November 14th, 2015) I felt they deserve every kuruş they charged.

Verdict

I’m not in a position to compare what I tasted in Hola Tapas Atölyesi with their originals served in Spain. But they serve unusual tastes with reasonable prices. I thank Murat personally. You can observe his joy when he’s giving information on anything you eat. I plan to visit the place again to try more options.

Pros
 • Wide range of options with veggies, meat and seafood
 • Unusual yet familiar tastes
 • A passionate business owner
 • Reasonable prices
Cons
 • They need a bigger place
 • They have social media accounts but a website would be good too
Address: Caferağa Mahallesi, Bahariye Caddesi, Şair Latifi Sokak, No 2/B, Kadıköy, İstanbul
Phone: +90 216 3473439
Website: https://www.facebook.com/holatapasatolyesi/

İlgili Yazılar