Sevgili okur, bizi affedersen eğer, bu hafta kendimizi biraz tekrar edeceğiz. Çünkü daha önce ziyaret ettiğimiz Akdeniz Hatay Sofrası’nın kardeş işletmesi Hatay Gurme‘de bir Kahvaltı yaptık. İlgini çeker diye umarak, hakkında birkaç şey yazmak istiyoruz.

Kardeş işletme dedik çünkü bilen biliyor, her iki mekanın da işletmecisi Barış Deveci. Aynı temada çalışıyorlar. Ve öyle çok ortak yanları var ki…

Deveci’nin işletmecilik anlayışı, özellikle restoranda hizmet konusuna gösterdiği özen fark yaratıyor. Onun restoranlarını “İyi” sınıfına sokan bu en öncelikli faktöre değinmezsek çok şey eksik kalacak.

Müşteriyi, özellikle de aileleri rahat ettirmek, burada mekanın kimliğini tanımlayan bir çabaya dönüşmüş durumda. Ve ilginçtir, restoranın bu yanını online yorumlarda pek okumamış olsam da bu tabloyla karşılaşacağımı biliyordum. Barış Bey, büyüklerinden miras kalan Akdeniz Hatay Sofrası’nın aksine burayı tümüyle kendi inisiyatifiyle var etmiş. Ve restoran tasarımına bu yanını karakteristik hale getiren birkaç şey katmış.

Girişte, sağda yer alan geniş yemek salonuna oturduğunuzda gözünüze bir TV ekranı çarpacak mesela. Ama burada haber, spor ya da müzik kanalı değil, içeride bulunan çocuk oyun alanının anlık video akışı yayınlanıyor. Yani çocuğunuzu keyifle zaman geçirebileceği oyuncaklarla dolu bir alana bırakabilmek bir yana, onu her an, göz ucuyla da takip edebiliyorsunuz. Bendenizin henüz çocuğu yok ama çocuklu aileler için bunun ne büyük nimet olduğunu düşünebiliyorum.

Yine yeter sayıda garson, servisin hiç aksamamasını sağlıyor. Ve menüden tercihlerimizi belirlememizden sonra tabaklar masamıza tıkır tıkır ulaşmaya başlıyor.

İlk dikkatimizi çeken, yine imza niteliğindeki tercihlerden biri oluyor. Tematik restoranlar işletmesinin gereği olarak, Barış Deveci, güneyi hissettiren dokunuşlar sunmayı seviyor. Özellikle Hamurişlerinde bunu fark ediyorsunuz. Soframıza öyle güzel ve sıcacık bir Yufka Ekmek geldi ki kelimelere dökebilmem olanaksız. Doymak Yok Blog’daki paylaşımlarımızı zamana yayıyoruz ve bu Kahvaltıyı aylar önce yaptık. Tadı, kokusu hala burnumun ucunda. Şükran duyulası.

Humus gayet güzel bir örnek. Evrensel hale gelmiş bu yemeği zaten kötü yapmak biraz zor. Buradaki keyifle yediğimiz örneklerden biri oluyor.

İki Sahanda Yumurta söyledik. Peynirli olanı hiç fena değil. Yoğurtlu ve Zahterli olanı ise olağanüstü. Mekanın bize sunduğu en akılda kalıcı lezzetti diyebilirim. İlk kez tattığımız bu bileşimi keşke daha fazla yerde görebilsek.

Acukalı Bazlama, eh işte. Kiremitte Sucuk güzel ama iz bıraktı diyemem.

Aldığımız seçeneklerden birini ise yetersiz bulduk: Peynir tahtası. Üstünde bize hayranlık veren hiçbir seçenek yoktu maalesef. Serpme Kahvaltı söylemiş olsak, bu çeşitlere daha anlayışlı yaklaşırdık. Menü kapsamında değil, ayrı olarak sipariş ettiğimiz, üstelik mekanın belirlediği ücreti ödeyerek aldığımız bir Peynir seçkisi bizce etkileyici olmalıydı. Bence bu konu üzerinde biraz çalışmaları gerek. Hatay Gurme fark yaratma iddiasında bulunan bir mekan; sıradanlığa razı olmamalı.

Restoran, insan hayatında özel bir şey. Çok farklı ihtiyaçlara yanıt veren, kendine özgü bir kimyası var. Yalnızca karın doyurmak değil. Yalnızca lezzet de değil. Bazen soluklanıp sevdiğimiz yüzleri görmek. Bazen huzur bulmak. Bazen heyecan duymak ve şaşırmak…

Anlayacağınız, bir mekanı size sunduğu her şeyi göz önüne alarak değerlendirmek en doğrusu. Ve kalbimin sesini dinlediğimde, Hatay Gurme’yi iyi anımsadığımı fark ediyorum. İleri doğru bazı adımlar atması gereken bir mekan burası. Ama doğru yönde pek çok adımı atmayı da başarmış. Özellikle ferah bir mekana, iyi servise ve geniş bir aileyi rahat ettirecek koşullara ihtiyaç duyduğunuz durumlarda ziyaretinizden memnun kalacağınıza inanıyorum.

Artıları
  • Yufka Ekmek
  • Yoğurtlu ve Zahterli Sahanda Yumurta
  • Başarılı servisi
  • Ailelerin ihtiyaçlarını etraflıca gözeterek tasarlanmış olması
Eksileri
  • Peynir Tahtası

 

Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi, Kayışdağı Cd No:33, 34750 Ataşehir/İstanbul
Web Sitesi: http://www.hataygurme.com.tr/
Telefon: +90 216 572 00 31

 
Hatay Gurme Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar