Doymak Yok’a Dair

Doymak Yok, aslında 2012‘den bu yana aklımızda olan bir fikirdi. Bir sürü yeni mekan keşfediyor, bunları paylaşmak istiyorduk. İlk çabalarımız o zaman başladı. Web sitesinin teknik altyapısı kuruldu. Ancak koşullar o dönemde elvermedi. Sürekli bir yayına geçemedik.

2015‘e kadar geçen zaman zarfında hep aklımızdaydı. Yemeğe ve keşfetmeye duyduğumuz ilgi de azalmamıştı. Bu sayede fikir, zihnimizde demlendi ve olgunlaştı. Bizce hayırlısı oldu. Yayın kalitesinde sürekliliği sağlayacağına inandığımız bazı prensipler böylece ortaya çıktı.
Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Doymak Yok’ta Kim Yazıyor?

Doymak Yok, Aydın Gür’ün kişisel çabasıyla ortaya çıktı ama hedefimiz ilelebet kişisel bir blog olmak değil. Bazı prensipler çerçevesinde anlaşacağımız dostlarla birlikte çalışmak istiyoruz. Kısmet…
Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Doymak Yok Misyonunu Nasıl Tarif Ediyor?

Önce ne olarak tarif etmediğini söyleyelim: Doymak Yok’un misyonu, “En İyi” mekanları bulmak ve insanları yalnızca bu “En İyi” mekanlara yönlendirmek değil.

Doymak Yok, başta İstanbul olmak üzere, farklı bölgelerde bulunan, ziyaret etmeye değer mekanları keşfetmeye çalışıyor. Bu mekanlarda farklı seçenekleri değerlendiriyor. İnsanlara o mekanlarda en keyifli deneyimi yaşamak üzere neleri öncelikli olarak sipariş etmeleri ve nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda ipuçları veriyor.

Bu yaklaşımla, kalburüstü iş çıkaran her mekanın parlak cevherlerine işaret etmenin ve mekanlara, hangi yanlarını geliştirebilecekleri konusunda naçizane görüşlerimizi sunmanın yararına inanıyoruz.
Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Neden Notlama Yapmıyoruz?

Türkiye’deki mekanların çoğunda homojen değil, inişli çıkışlı deneyimler yaşanıyor da ondan. Bir şeyi çok iyi yapan işletme, diğer alanlarda aynı performansı gösteremiyor. Oysa neyi sipariş edip, etmemeniz gerektiğini bildiğinizde, puanı ortalama görünen bir mekanda gayet keyifli bir şeyler yemek mümkün olabiliyor.

Algılamayı kolaylaştırdığını bildiğimiz halde mekanlara not vermemeyi tercih ettik. Genel değerlendirmemizde, mekanın hangi koşullarda tercih edilmesi gerektiğini, artılarını ve eksilerini belirtiyoruz. Bunun daha gerçekçi bir fikir vereceğini düşünüyoruz.

Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Yorum Alanı Neden Kapalı?

Yemek bloglarında canlı bir tartışma ortamı olmadığını uzun süredir gözlemliyoruz. Sosyal medya bu alanda daha güçlü. Biz de sayfalarımızda kullanılmayan bir yorum alanı bulundurmaktansa, okurlarımızı bizimle sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişim kurmaya teşvik ediyoruz. E-posta adresimiz, Facebook ve Google+ sayfalarımız, Instagram, Twitter, PinterestYelp ve Zomato hesaplarımız emrinize amade. Notifikasyonlarımız da açık. Söyleyecek sözünüz varsa, sizi dinlemeyi istiyoruz. 🙂

Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Doymak Yok’un Sosyal Medya Hesapları İçin Takipçi Satın Aldınız mı?

Kesinlikle hayır.

Büyük önem verdiğimiz Facebook ve Instagram hesaplarımızı daha geniş kitlelere tanıtmak için reklam verdik. Ayrıca yemek kültürüne ilgi duyan kimselerle doğrudan etkileşim kurarak bizden haberdar olmalarını sağladık. Zaman zaman çekiliş düzenleyerek dikkat çekmeye de çalıştık.

Kitlemizi büyütmek hep aktif bir çaba oldu. Olmaya da devam ediyor. Ancak Doymak Yok’un sosyal medya hesaplarında bir adet bile satın alınmış takipçi yoktur.

Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Mekanların davetlerine ne yanıt veriyoruz?

Genellikle evet diyor ve iki yoldan birini izliyoruz. Öncelikli tercihimiz hiç haber vermeden, sıradan müşteri olarak ziyaret etmek ve mekandan memnun kalırsak, izlenimlerimizi olduğu gibi paylaşmak.

Birden fazla davetlinin ikramla ağırlandığı etkinliklerde ise zamanımız uygun olursa gelmeye çalışıyoruz. Ancak böyle durumlarda, izlenimimizin özel bir davete dayandığını açıkça belirtiyoruz.

Doymak Yok Logo 92x92 Footer

Yetersiz Bulduğumuz Mekanları Yazıyor muyuz?

Web sitemizde hayır. Burası, restoran eleştirmekten ziyade, okurlarımızın seveceğini düşündüğümüz önerileri paylaştığımız bir mecra. Bu gibi mekanların eksilerini de sağlıklı bir beklenti yaratmak, mekana A’dan Z’ye kefil olduğumuz izlenimini vermemek için ifade ediyoruz.

Okurlarımıza mutlaka duyurma ihtiyacı hissetmediğimiz mekanlara daha günlük paylaşımlarımızı sürdürdüğümüz sosyal medya hesaplarımızda (özellikle Instagram ve Facebook’ta) kısaca değiniyoruz.