Bu ülke bir alem. Bunu hepimiz biliyoruz. Normalleşmeyi ancak bir ümit olarak yüreğimizde taşıyabildiğimiz bu süreçte, Gastronomi alanında da ilginç öykülerin ortaya çıkmaması kaçınılmazdı.

Fatih Karadeniz Pidecisi’nden söz ediyoruz. 15 Temmuz sonrası sahiplerinin ülkeyi apar topar terk edip restoranın kapısına kilit vurduğunu duyunca pek şaşırmıştık. Hatta ihtimal vermemiştik önce. Tadilattadırlar, işgüzarın biri de fırsattan istifade dedikodu yayıyor diye düşünmeyi tercih etmiştik. Ama olmazların olduğu bu ülkede, söylentiler doğru çıktı.

Neyse efendim, Doymak Yok olarak siyaset bizim işimiz değil. Gel gelelim, bu olay İstanbul’un yemek sahnesine iki yeni aktör kazandırdı. Fatih Karadeniz Pidecisi’nin ekibi ikiye bölündü; iki Pideci açtı. Bunlardan biri Fatih’te, eski mekanla aynı sokakta bulunan İbrahim Usta Meşhur Karadeniz Pidecisi; burayı henüz ziyaret edemedik. Diğeri ise, bu yazımızın konusu olan, Kadıköy Hasanpaşa’daki Haçapuri Karadeniz Pidesi.

Bir Pazar Kahvaltımızı yapmak üzere buraya uğruyoruz. Mekan beklediğimizden ferah. Kısa süre içinde kurulan bir mekana göre gayet iyi görünüyor. İçeride hoş bir sıcaklık var. Hatta hava sirkülasyonunun Fatih Karadeniz Pidecisi’nden iyi olduğunu söyleyebilirim.

Sade bir menü. Hatta eski mekanın menüsünün aşağı yukarı aynısı. Bir bakışta anlaşılıyor ve maceraya atılmayan ekip, bildiği işi burada yapmaya devam ediyor.

Bir Haçapuri, bir de Yuvarlak Kavurmalı söylüyoruz. Haçapuri’yi Gürcistan’daki orijinalleriyle kıyaslayabilecek durumda değilim. Burada Yumurtalı Peynirli Pide şeklinde hazırlamışlar.

Makul bir bekleme süresinin ardından Pidelerimiz geliyor. Yanlarında hatırı sayılır miktarda da Tereyağı. Sıcacık Pidelerimiz el yaksa da sabredemeyip kenarından parça koparmaya ve bandırmaya başlıyoruz.

Bu Pideleri Trabzon’da yediklerimizle kıyaslamak doğru olmaz. Orada farklı bir gelenek, farklı bir iklim ve farklı alışkanlıklar var. Bir kere bu Pideler, İstanbulluların daha rahat kabul edebileceği düzeyde yağlı.

Malzeme bolluğu yeterli. Malzemenin lezzeti de sınıfı geçiyor. Peynirimizin tadından memnun kalıyoruz ama ergonomisi biraz daha emek istiyor. Pidenin Peyniri, tabanına daha iyi tutunmalı ve usulüne uygun bir şeklide elle koparırken ayrılıp yemeyi zorlaştırmamalı. Kavurmalıdan ise çok daha memnun kalıyoruz.

Gelelim en önemli soruya: Sütlaç Fatih Karadeniz Pidecisi’nde olduğu kadar başarılı mı? Emin olamadığımız için önce bir tane söylüyoruz. Beğenmezsek daha fazla kalori almayalım diye. Bu sıralar biraz diyetteyiz, anlarsınız ya. Ancak ilk lokmanın ardından, kabuğun altındaki sapsarı Sütlaç dokusu ortaya çıkıyor. Gözlerimizi kapatıp lezzeti tümüyle duyumsuyoruz. Ve sonrasında ilk yaptığımız şey, garsonumuza bir tane daha sipariş etmek oluyor.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Evet sevgili dostlar, İstanbul’un en iyi Sütlacını 15 Temmuza kurban vermedik. Sütü Bursa’dan gelse de tam anlamıyla Hamsiköy’de yediklerimizi andıran bir eser bu.

İki kişi, iki Pide, iki Sütlaç ve Çaylar için toplam 60 TL ödüyoruz. (12 Şubat 2017) Ödediğimiz rakamı gayet makul buluyoruz. Ekip, bu hesabın hakkını veriyor.

Bizce daha da önemlisi, ucuz işletmeleriyle tanıdığımız Hasanpaşa, nihayet ziyaret etmeye değer bir lezzet durağına kavuşuyor. Açılalı henüz kısa süre olmasına karşın mekanın full çekmesi şaşırtıcı değil. Bizim de tekrar tekrar gideceğimiz kesin.

Artıları
  • Sütlaç ulan! 🙂
  • Kaliteli ve bol malzemeli Pideleri
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Peynirli Pidedeki küçük ergonomi sorunu
  • Buraya bir taş fırın yakışır
Adres: Hasanpaşa Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, No 11, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: Haçapuri Karadeniz Pidesi Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 900 11 85 Dahili: 753

Haçapuri Karadeniz Pidesi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar