Doymak Yok olarak İstanbul’da düzenlenen lezzet kültürü etkinliklerinin hiçbirini kaçırmayaya çalışıyoruz. Gusto Dergisi Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın’ın, İncirli Şaraphane’de düzenlediği Gusto Rakı Günü’nün haberini alır almaz kaydımızı yaptırdık.

Öncelikle bizim için harikulade bir salon ayrıldığını belirtmem gerek. İncirli Şaraphane 30 katılımcıyı ve etkinlik ekibini ferah ve şık bir ortamda ağırladı. Fotoğraflarda da göreceksiniz. Her yana iliştirilmiş zarif ayrıntıları ve dört dörtlük hazırlıkla mekan faktörü mükemmeldi.

Etkinliği de iki kapsamda değerlendirmek gerek: Yiyip içtiklerimiz ve Mehmet Yalçın’ın performansı.

Lezzet noktasında gayet tatmin edici ve yeterli miktarda ikram sunuldu. Rakılarımıza eşlik eden Peynirler, Ançuez, Tarama ve Lakerda bize saatlerce keyif verdi. İki tadım arasında ağzımızı yepyeni bir sahne haline getirmemiz için gereken tazeleyicileri bunlarla bulduk. Hepsi yeterince güçlü ve uyumlu eşlikçilerdi.

Rakılarda ise 14 ayrı seçenekten oluşan geniş bir tadım menümüz vardı. Sofralarımızın klasiği Yeni Rakı‘dan, Uzo ve Pastis gibi Rakının yabancı rakiplerine, oradan da Efe 5 Yıllık gibi sıradışı tecrübelere uzanan bir seçkiyi tattık. Efe Yaş Üzüm‘ün kalite kaybından, Burgaz Göbek Rakısı için gösterilen özene bazı sürprizler yaşadık. Yanlış bildiklerimizi düzelttik. Doğru bildiklerimizin nedenlerini biraz daha iyi öğrendik.

Bu noktada Mehmet Bey’in fevkalade performansından söz etmemiz şart. Onunla birlikteyken yalnızca bilgi almıyorsunuz, çok iyi hazırlanmış bir gösteri de izliyorsunuz. Konusuna hakimiyeti, diksiyonu, aralara sıkıştırdığı yerinde esprileri ve insanları 2 saat boyunca bir an bile sıkmadan yaptığı sunum kelimelere dökülmesi zor bir başarıydı.

Sözün özü, şu: Gusto Rakı Günü, tam anlamıyla keyif aldığımız, aklen ve bedenen doyuma ulaştığımız bir etkinlik oldu. İlk anda yüksek gibi görünebilecek ücretin karşılığını bütünüyle aldığımızı, yemenin içmenin ötesinde özel bir deneyim yaşadığımızı söylemeliyim.

Tavsiyemiz o ki Rakı tadımı tekrar düzenlenirse mutlaka katılın. Farklı alanlardaki kurslarını da kaçırmayın. Kendinize bir şey katmış olacaksınız. Duyurular için Kaan Can Bircan’ı takip edin derim.

İlgili Yazılar