Grill Polonez

oymDak Yok Blog‘u düzenli takip eden sevgili okurlarımız bir şeyi fark etmiştir. Farklı bütçelere hitap edecek mekanları değerlendirsek de bunların tekil işletmeler olmasına ağırlık vermeye çalışıyoruz. İşletmecinin adı, Bilmemne Group değil de bir insan adı olursa daha bir kanımız ısınıyor. Çünkü bu gibi işletmelerde daha samimi bir hava buluyoruz. Ayrıntılara çoğu zaman daha iyi odaklanıldığını görüyoruz. İşini sahiplenen insanların yarattığı fark hoşumuza gidiyor.

Diğer yandan, görgüsüne ve ağız tadına güvendiğimiz insanlardan sağlam referanslar alabilmiş bir mekan söz konusuysa, en nihayetinde önemli olan yaşanan deneyimdir diyor ve sahibine bakmaksızın keşfetmek istiyoruz. Grill Polonez, hakkında uzun süredir güzel şeyler duyduğumuz bir mekandı ve ona bir şans vermek istedik.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Ardınızda sermaye gücüyle yola çıkmanın bir takım avantajları oluyor elbette. Büyük şirketler özellikle mekanın fiziksel koşullarını başarıyla inşa ettirme imkanına sahip. Grill Polonez de bu açıdan son derece elverişli. Yüksek tavanlar, ferah salonlar, geniş bir bahçe, harika tuvaletler… Buranın oldukça donanımlı bir barı da var. Rahat etmeniz için gereken her şey düşünülmüş. Dört dörtlük.

Derken masamıza geçiyoruz. Önümüze menümüz geliyor. Daha doğrusu, bu gibi mekanlarda alışıldığı üzere, menü adı altında kalınca bir katalog sunuyorlar. Bakınız, Zomato’daki menüleri 17 sayfadan oluşuyor. Bu kadar seçeneğe gerçekten ihtiyaç var mı? Bunların hepsini hakkıyla pişirecek Şefleri bulabildiniz mi? 17 sayfalık menüden fazlaca sipariş edilmeyen seçeneklerin malzemelerini hangi koşullarda tedarik ediyor ve saklıyorsunuz?

İyi niyetle bize yardımcı olmaya ve memnun kalmamızı sağlamaya çalışan garsonumuzun canını bu sorularla sıkmıyoruz elbette. Kaldı ki Grill Polonez’in menüsü, dünya mutfağı sunacağız diye kendini şaşırıp her şeye el atan mekanların menüleri gibi değil. Ana eksen olan Etten fazlaca dışarı açılmamışlar. Bilinçli davranılmış; belli.

Siparişlerimizde biraz muhafazakar davranıyoruz. Steakhouse’ların genel olarak iyi iş çıkardığı iki seçenek, Şaşlık ve Lokum öncelikli tercihimiz oluyor. Buna bir de Dry Aged ekleyelim diyor, New York Steak istiyoruz.

Tabaklarımız masaya ulaşır ulaşmaz bir şeyden eminiz: Porsiyonları yeterince büyük. Garnitürde cimri davranılmamış. Lezzetleri de ortalamanın üzerinde.

Etlerimiz güzel. Hatta bayağı memnun kaldığımızı söyleyebilirim. İşin ardındaki ekonomik yapının kendi entegre Et tesisine sahip olması büyük artı değer yaratmış. Kesinlikle kaliteli malzeme kullanmışlar.

Favorimiz Şaşlık olmakla birlikte tüm siparişlerimiz bizi mutlu ediyor. Her şey günümüzdeki beklentilere uygun hazırlanmış. Etler yeterince yumuşamasını sağlayacak ölçüde pişmiş ama suyu kaçmamış. Sosa ve Tereyağına bulanmamış. Biliyorsunuz işte. O klasik kalite ölçütlerinin hepsi mevcut.

Fiyatlar da genel çizginin dışında değil. İçeceklerimizle birlikte, yukarıda saydığımız tüm yemekler için toplam 190 TL ödüyoruz. (15 Ekim 2016)

Masamızdan kalkarken keyfimiz yerinde. Grill Polonez, temiz iş çıkaran bir mekan olmuş diye düşünerek ayrılıyoruz. Anadolu yakasında, iyi Et yemek için tercih edilecek öncelikli mekanlardan biri olarak, dostlarımıza da önerdiğimiz bir durak olarak aklımızda kalıyor. Burayı yine ziyaret edeceğimize inanıyorum.

 

Artıları
  • Kaliteli malzeme kullanmaları
  • Porsiyonları yeterince büyük
  • Mekan faktörü oldukça iyi
  • Full bar
Eksileri
  • Aklımızda kalan, özel bir eksisi yok
Adres: Palladium Tower, Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi, Kardelen Sokak, No 2/3, Ataşehir, İstanbul
Web Sitesi: http://www.grillpolonez.com/
Telefon: +90 216 504 01 14

Grill Polonez Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar