For English version of this review, please scroll down.

Doymak Yok olarak, Gaziantep turumuzun ikinci gününe Metanet dışında bir yerde başlamamız elbette düşünülemezdi. Burada içtiğimiz Beyran, bize bütün yolculuğumuzun en özel deneyimini yaşattı.

Başka memleketlerin insanını bilmem ama Adanalıysanız, Antep sizi Kebap ve Baklavalarıyla vurmayacak. Çünkü Adana’da olağanüstü Kebaplar yiyorsunuz ve Antep tatlıları da mesafe uzun olmadığı için Adana’ya bolca geliyor. Tatmış olabilirsiniz.

Fakat Beyran öyle değil. İşte bu başka bir yemek. Eşini benzerini kolay bulamayacağınız ve farklı şehirlere de pek ulaşmayan bir lezzet. Doğal ve mucizevi.

Ardından? Tabii ki Katmerci Zekeriya Usta. Bu nostaljik ve salaş mekanda, İstanbul’da yediklerimize hiç benzemeyen bir Katmer tattık. Son derece ağır olmasını beklediğimiz bu tatlı, bizi hiç yormadı. Bir tane daha söyleyiverdik.

Öğle yemeğine kadar bünyelerimizi dinlendirmek yine Tahmis Kahvesine düştü. Ben bu kez Zahter Çayı içtim. Sonra bir Zahter Çayı daha içtim. En az Menengiç Kahvesi kadar güzeldi.

Sırada, sadece Lahmacununu denemek için uğradığımız Üçler Kebap vardı. Ve Antep’te yediğimiz en iyi Lahmacunun burada olduğunu söyleyebilirim.

Aşina Gaziantep Mutfağı da benim bayıldığım noktalardan biri oldu. Burada her şeyin özenle hazırlandığını hissediyorsunuz. Ve malzeme kalitesi çok yüksek. Burada içtiğim Alaca Çorbasını ve Yuvalamayı başka yerde bulamam. Her ikisi de harikulade yöresel lezzetlerdi. Sarımsak Turşusunu da atlamayalım. Çerez gibi götürdüm.

Ve yorgun bünyelerimiz, Antep’te son olarak Koçak Baklava’ya uğradı. Burada yediğimiz Bülbül Yuvası ve Şöbiyetten de ders aldığımızı söyleyebilirim.

Neyse yediğimiz içtiğimiz bizim olsun, Antep’e yönelik çıkarımlarımızı paylaşalım:

  • Antep her şeyden önce mükemmel bir turistik konsept. Şehrin tarihi dokusu içinde, meşhur mekanların hepsine yürüme mesafesinde ulaşabilmek, burayı fevkalade cazip kılıyor. Pek çok şehirde bulunmayan bir avantaj bu.
  • Sadece “En İyi Kebap” beklentisi içindeyseniz, Adana’ya gidin. Daha iyi alternatifleri var.
  • Anteplilerin Fıstık kullanımı gastronomik bir tercihten takıntıya ve Fıstık endüstrisini destekleme çabasına dönüşmüş durumda. Tatlılara çatalı vurduğunuzda duyduğunuz çıtırdı, ne büyük bir ustalık eseri olduğunu hissettiriyor. Ama Antepliler bu ustalığı abartılı Fıstık kullanımı nedeniyle hak ettiği noktaya ulaştıramıyorlar. Özel Baklava, Özel Şöbiyet diye satılan seçeneklerde ise zaten çok kullandıkları Fıstığı daha da abartılı düzeyde kullanıyorlar. Sevgili Antepliler, Ceviz ya da Fındık kullanmak vatana ihanet değildir.
  • Mekanların çoğunun alkolsüz olması kentin yerlisi için de sınırlayıcı, turizm için de. Kenti ziyaret etmek moda olmaktan çıktığında bu daha da iyi anlaşılacak.

Kısacası Gaziantep, Türkiye’nin en özel kentlerinden biri ve her gastronomi meraklısı burayı en az bir kez ziyaret etmeli diye düşünüyorum. Ancak abartmamak, diğer kentlerimizin sunduğu değerleri de yakalamak gerek. Zira Antep bu noktaya her şeyi herkesten iyi yaptığı için gelmedi. Kent, bazı noktalarda kendi kendini sınırlıyor. Ve mevcut başarı hissi, korkarım bu sınırların tartışılması için uygun bir ortam oluşmasını engelleyebilir.

 


 

Well as Doymak Yok, it would be unthinkable for us to start the second day of our Gaziantep Tour in any place but Metanet. And the Beyran we had here was the most special experience our journey.

I can’t speak for other people but if you’re from Adana, Antep will not be very impressive with its Kebabs and Baklavas. You eat extraordinary Kebabs in Adana and as two cities are close, you can find Antep Baklavas there. It’s likely that you taste them.

But Beyran is truly unique. It’s so different from anything else. You can’t find an alternative and it’s not widely served in other cities. So natural and miraculous.

After that? Of course Katmerci Zekeriya Usta. In this nostalgic place, we had a Katmer like no other. We expected it to be heavy but it was surprisingly light. And we ordered one more.

Before the lunch we visited Tahmis Kahvesi again to rest. This time I had Zahter Tea. And then I had another one. It was beautiful.

Our next stop was Üçler Kebap where we visited to try Lahmacun. I can say the best Lahmacun we had in our short tour was here.

Aşina Gaziantep Mutfağı was a wonderful place as well. You can feel their care to make everything great here. Ingredient quality was top-notch. You can’t find a better Alaca Soup and Yuvalama. They were both marvelous regional tastes. And let’s not forget Garlic Pickle. It was an unforgettable snack.

Our last visit with our tired bodies was to Koçak Baklava. Both Bülbül Yuvası and Şöbiyet we had here were valuable lessons for us.

Well, as we close, let’s share some overall impressions about Antep:

  • Antep is first of all a wonderful touristic concept. In historical streets, it’s great to reach every famous place within a short walk distance. It’s an advantage only a few cities have.
  • If you expect to taste only “the best Kebab”, I suggest you to visit Adana. They have better alvernatives.
  • I’m afraid usage of Pistachio is beyond a gastronomical choice here in Antep. It’s more of an obsession and an effort to support Pistachio industry now. When you first hit the fork to any dessert you hear a unique crisp sound and you feel the mastery behind it. But this mastery cannot reach its full potential as they overuse Pistachio. Options like Special Baklava and Special Şöbiyet contain even more Pistachio. Dear people of Antep, using Walnuts or Hazelnuts is not treason, you know.
  • Lack of places that serve alcohol is restricting for both locals and tourists. When they lose the tourist wave they have today, they’ll understand this.

So Gaziantep is one of the most special places in Turkey and every food enthusiast should visit here at least once. But let’s not exaggerate and let’s not forget other cities. Because the success of Antep is not because they do everything better than anyone. This city has limits. And I’m afraid their current feeling of success will not create the best conditions to discuss these limits.

İlgili Yazılar