Sevgili okur; bu Adana var ya bu Adana, kanımız çekiyor. Arada gitmezsek, lezzetlerini tatmazsak kaşıntı tutuyor. Bu kez sağ olsun, Food & Music Fest Adana 2016 vesile oldu ve atladık uçağa geldik.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Bu, şehrin yemek temalı ilk festivali sayılmaz. Aralık ayında Kazancılar Çarşısı’nda kurulan fevkalade eğlenceli Adana sofralarının hakkını yemeyelim. Ancak Go Adana ekibi, odak noktasını biraz farklı tutmuş ve Adana’nın 101 Lezzet’ini gerçekleştirmeyi amaçlamış. Mekan, katılımcılar ve müzik hep bu amacı yansıtıyordu. Etkinlikten önceki günlerde kenti gezerken de billboard’larda ve pek çok mekanın önünde gördüğümüz festival duyuruları bizi havaya soktu.

Etkinliği aylar önce duyururken, “Adana lezzet konusunda fark yaratır” demiştik. Haksız çıkmadığımız için seviniyorum. Katılımcılar bu güzel kentin renklerini yansıtacak şekilde, yelpazenin her kanadından seçilmişti. Geleneği ve yeniliği, büyük bütçeli lokantaların ekiplerini ve Ziyapaşa Bulvarı’nın emektar Bici Bici ustasını bir arada görme şansı bulduk.

Biliyorum, unuttuklarım olacak ve biraz haksızlık edeceğim ama aklımızda kalanları sıralamaya çalışalım: Köy Sofrası’nın Analı Kızlısı ve Yaprak Sarması; Viola’nın Suşileri; Mama Craft’ın Burgerleri; Ağba’nın Kebabı, Denegör Dönersin’in Soslu Tavuk Dürümü; Move’un Kokteylleri; özel bir konsept olarak Fit House’un sporcu odaklı besinleri; Gar Meyhanesi’nin Ciğeri ve Favası; Chilakka’nın Reçelleri; Çukurova Şekerleme’nin Bandırması, Monas Chocolate’ın Portakallı Çikolatası ve Doktorum‘un Şalgamı özel olarak hatırladığımız lezzetler oldu.

Diğer yandan, öyle çok katılımcı vardı ki biz her şeyi tadamadık. Eminim atladıklarımız da olmuştur. Bir konuda tam puan vereceğim; her işletme taze ürünlerle gelmişti. İstanbul’daki bazı festivallerde gördüğümüz, önceki gün hazırlanmış ürünlerle gelme sorununu burada bize yaşatmayan tüm ekiplere teşekkür borçluyum.

Bu yazıyı uzun tutmak istemiyorum. Biliyorum ki böyle yayınlarda başrolü fotoğraflar oynamalı. Ancak Go Adana ekibine bir sonraki yıl bu keyifli etkinliğin daha da iyisini yapmaları için naçizane birkaç  fikir sunmak isterim.

Bir kere Adana sıcak yer. Ekim ayında bile öyle. Park Aqua harika bir seçimdi. Ve bize kalırsa gelecek yıl mekan daha fazla insanın gölgede oturup serinlemesini sağlayacak bir yerleşim planıyla kullanılmalı.

Daha önemli konu ise Şarap seçimiydi. Uzmanı olmadığım bir konuda ahkam kesmek istemiyorum. Fakat neredeyse her ekibin aynı mütevazı sofra şarabını ikram etmesi pek iyi bir uygulama değildi. Hayal Kahvesi gibi bir işletme bile, buzdolabı olduğu halde Şaraplarını soğutmamıştı ve bu alanda dikkat çekici bir eksik vardı. Deriz ki gelecek yıl, organizasyon ekibi ülkemizdeki Şarap üreticiliğinin düzeyini ve çeşitliliğini yansıtan daha özel butik Şarapların seçilmesi konusunda teşvik edici olmalı.

Küçük eleştirilerimiz aman kimseye dokunmasın. Son Adana ziyaretimiz, uzun zamandır yaptığımız en mutluluk verici seyahatti ve Food & Music Fest Adana 2016 bu gerdanlığın en nadide incilerinden oldu. 2017’de de burada olmak için sabırsızlanıyoruz. Teşekkürler Go Adana. Teşekkürler Adana. 🙂

İlgili Yazılar