Fetih İşkembe Salonu

İstanbul’un bir çorba ve sakatat cenneti olduğu düşünülür. Ama buna katılmıyorum. İyi muamele görmüş, kaliteli sakatat yemek kentin pek çok yerinde mümkün değil. Doğrusu, bu alanda ilerlediğimizi de söyleyemem. Sakatat günden güne yitirdiğimiz bir değer. Yine de iyi iş çıkaran bazı noktalar bulmak neyse ki mümkün. Fetih İşkembe Salonu, bunlardan biri.

Atmosfer

Fetih İşkembe Salonu’nun atmosferi sizi pek etkilemeyecektir ama mekan, bir çorbacıdan beklediklerinizi karşılıyor. Ne daha eksik, ne daha fazla.

Buna karşılık, Balat’ın tarihi atmosferi harikulade. Ana caddeden restoranın bulunduğu daracık Leblebiciler Sokağı’na girdiğinizde, kendinizi modern İstanbul’da değil, tarihin bir sayfasında hissediyorsunuz.

Lezzet

Fetih İşkembe Salonu’da sunduğu otantik lezzetler için gelmelisiniz. Tuzlamanın tadı ve kokusunda ağırlıktan eser yok. İşkembesi iyi terbiye edilmiş ve yumuşacık.

Kelle olağanüstü başarılı. Dokusu ustalıkla fırınlanarak karamelize edilmiş. Pamuk gibi. Yine hafif.

Fiyatlar

Son derece makul. Tuzlama + Yarım Kelle + Su için 17,5 TL ödedim.

Sonuç

Sakatat seviyorsanız Fetih İşkembe Salonu, Balat’ı ziyaret etmenizin başlıca sebebi haline gelebilir. “Sakatattan iyi anlarım” diyenler bile burada yeni şeyler öğrenebilir.

Artıları
  • Olağanüstü sakatatları. İstanbul’un en iyisi olabilir.
  • Balat’ın tarihi atmosferi
Eksileri
  • Yok 🙂
  • 2015 yılındayız. Artık bir web sitesi yaptırsalar fena olmaz.
Adres: Balat Mahallesi, Leblebiciler Sokak, No 14, Fatih, İstanbul
Telefon: (0212) 531 3740

Many people thinks Istanbul is a paradise of soups and giblets. I don’t agree with them. Eating well processed and high quality giblets is not possible in most parts of the city. In fact, I don’t think we make progress. This is a value that we lose day by day. But fortunately there are still some places that do a good job. Fetih İşkembe Salonu is one of them.

Ambiance

Fetih İşkembe Salonu will not impress you with its own ambiance but place has everything you can expect from a classic Turkish giblets restaurant. No less, no more.

On the other hand, its neighborhood, Balat has a wonderful historical atmosphere. When you enter the narrow Leblebiciler Street you feel like you’re not in modern İstanbul, you’re in a page of history.

Taste

You should visit Fetih İşkembe Salonu for its authentic foods. Both the taste and the smell of Tuzlama (soup with roughly chopped tripe) is very well refined. The tripe is perfectly marinated and tender.

Kelle is extraordinary. They manage to caramelize fat tissue perfectly. It’s so tender too. And again, it feels light.

Pricing

Very reasonable. For Tuzlama + Half Kelle + Water I paid 17,5 TL (September 19th, 2015).

Verdict

If you like giblets like me, Fetih İşkembe Salonu can become the main reason to visit Balat. And those who claim to know everything about giblets, can still learn a few things here.

Pros
  • Extraordinary giblets. Maybe the best in İstanbul.
  • Historical atmosphere of Balat
Eksileri
  • None 🙂
  • We’re in 2015. I think they should have a website.
Address: Balat Mahallesi, Leblebiciler Sokak, No 14, Fatih, İstanbul
Phone: (0212) 531 3740

İlgili Yazılar