Erzincan Et & Izgara

İnsan bazen yemeği günün sıradanlığına uysun istiyor, değil mi? Özel bir ritüeli olmasın. En doğal halinizle yenebilsin. Sıradışı bir deneyim olmasın ama güzelce beslesin, lezzetinden bir şey yitirmesin ve cebi yakmasın.

Bu vasıflara uyan lezzet duraklarının en sıkı takipçilerinden, Harbi Yiyorum’un kurucusu Salih Seçkin Sevinç’in tavsiyesi üzerine ziyaret ettiğimiz Erzincan Et, son zamanlardaki en salaş ve en şirin keşiflerimizden oldu.

Böyle bir mekan için süslü tanımlar, iddialı tasvirler falan kullanmak istemiyorum. Gerek de yok zaten. Mekanın misyonu farklı. Önemli olan da bu misyonu yerine getirip getiremediği. Velhasıl kelam, o konuda sıkıntı yok.

Biz Tavuk Kanat ve Tavuk Pirzola denedik. Valla her ikisi de gayet hakkıyla pişirilmişti. Hele Pirzola nasıl güzel, sulu suluydu. Yağ dokuları çıtır çıtır. Tadı tuzu kıvamında, doğru düzgün hazırlanmış bir Tavuk ziyafeti çektik. Bundan iyisi ancak hakiki bir köy Tavuğu olur.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Porsiyonların büyüklüğü konusunda ben bir şey demeyeyim. Fotolar konuşsun. Fiyat da 2 porsiyon Kanat + 1 porsiyon Pirzola + 2 Sade Soda + 2 Şalgam için sizce ne kadar gelmiş olmalı? Ne? Çok uçtunuz, 40 TL ödedik. (27 Ağustos 2016) Bkz. Fiyat-fayda oranı.

Bize sorarsanız Kartal, İstanbul’un saklı lezzet köşelerinden biri. Mahalle kasabı olarak hizmet veren Erzincan Et, bu semtin de iyice kuytu bir köşesinde, daha fazla sevgi görmeyi bekliyor. Gidin, ete doyun, Salih Üstadı da takip edin. Gerçi yeme içme işlerine meraklıysanız, onu zaten tanıyorsunuzdur. 🙂

Artıları
  • İddialı ızgara performansı
  • İşini iyi yapmaya çalışan, samimi ve şirin bir ekip
  • Fevkalade yüksek fiyat/fayda oranı
Eksileri
  • Biliyoruz, mekanın imkanları epey kısıtlı ama el yıkama olanağı yaratabilirlerse dört dörtlük olacak. Tavuk, Balık, Kelle; gerisini biliyorsunuz. 😉
Adres: Beyaz Köşk Cad. Başar Sok. No:1 Atalar – İstanbul
Telefon: +90 216 652 27 23 / 652 27 21

 

İlgili Yazılar