Elbet Steakhouse

Biliyor musun sevgili okur, Doymak Yok’la uğraşmanın en keyifli yanlarından biri, önümüzdeki sürecin trendlerini, yükselenlerini pek çok kişiden önce deneyimleyebilmek. Arada bir böyle bir mekana rastlıyorum ve diyorum ki “Burası patlar”. Elbet Steakhouse onlardan biri oldu.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Steakhouse ve butik Fast-Food modasının geçmesi iyi oldu diye düşünenlerdenim. Olumsuz yanları henüz iyice görülmeyen yatırım alanlarında yeni işletmeler, dalgayı yakalamaya çalışan alelade girişimler olabiliyor ve her zaman ümit vermiyor. Ama piyasa oturduğunda ve ardında epey batık işletme de bıraktığında, biliyorsunuz ki bu cesareti gösterenler hesabını kitabını biraz daha iyi yapmış oluyor.

Elbet’in Şefi ve İşletmecisi İbrahim Çolak da bu kimselerden. Genç yaşına karşın sektör tecrübesinin güçlü olduğunu işittim. Muadillerinin çoğundan daha mütevazı bir dükkanda kısa sürede yakaladığı müşteri kalabalığı bunun bir işaretiydi. Aldığımız ilk lokmalardan itibarense mekanın ardındaki tecrübe ve birikimden iyice emin olduk.

Şunu bir kural olarak aklınızda bulundurabilirsiniz: Elbet’te ayrıntılara fevkalade önem veriliyor ve her alanda mükemmeli yakalamak için samimi bir çaba var. Kişisel beğenileriniz ne olursa olsun, bu çabayı takdir edeceğinizden eminim. Baharatlarından servisine, kullanılan malzemelere ve pişirme tekniklerine kadar her konuda ayrıntılı olarak düşünülmüş; emek verilmiş.

Sipariş ettiğimiz Keçi Peynirli ve Avokadolu Salata, bize bunu hemen yansıttı. Tazelik, iyi Sos ve ahenkle bir araya gelen tatlar, bu kaseyi hızla silip süpürmemizi sağladı. Çoğu restoranda Salata hesaba ek bir kalem yazabilmek için bahane olarak kullanılır. Burada iyi bir Salata hazırlamak için gerçekten uğraşılmış. Tadı hala damağımda.

Sosis konusundaki kültürümüz Steakhouse’lar sayesinde artıyor desem yeridir. Bizi entegre et tesislerinin pembe jöleden yapılmış, içinde ne olduğunu bir tek yaradanın bildiği ürünlerden kurtarıyorlar. Elbet’in Sosisleri de belki en iyisi değil ama iyiler arasında.

Derken Lokum sahneye çıkıyor. O kadar yumuşak ve ipeksi ki iyi bir kasapla anlaşmanın ve Eti iyice dinlendirmenin ötesinde, kimyasala falan yatırmış olmalılar diye düşünüyorum ama hayır. Burada çok iyi malzeme ve çok usta eller var.

Ve Şaşlık… O is kokusunu özlemle anımsıyorum. Gerek Soğan, gerek Et harikulade bir muamele görmüş. Bu yemeğin de hakkı tam anlamıyla verilmiş.

Kuzu Pirzola ile şov devam ediyor. Bu noktada önemli bir ayrıntı dikkatimi çekiyor. İşletme, satın aldığı Eti kasabın insafına bırakmamış. Kesim aşamasında müdahil olmuş ve günümüz trendlerine uygun bir imalat yapılmasını sağlamış. Etin canına okuyan geleneksel işlemlerden kaçınılmış. Organik dokuyu oluşturan tüm unsurlar, Kas, Yağ, Kan ve Su, kendini cesurca, gereken ölçülerde ortaya koyuyor.

Kuzu Küşleme de adının hakkını veren seçeneklerden. Bir şeyi daha fark ediyorum. Elbet’te kocaman lokmalar kesseniz de çiğnerken boğulacak gibi olmuyorsunuz. Dişinizin birkaç darbesiyle dokular size teslim oluyor. Etiniz ağzınızın içinde eriyor.

Dallas Steak’te de bu konuda sınıfı geçiyorlar. Başarıyla gerçekleştirilmiş kuru dinlendirme sonucunda Et her şeyiyle Et. Ülkemiz koşullarında çok iyi bir örnek bu. Kemiğinin dibini sıyırtacak kadar hem de.

Burada “Etiniz nasıl pişsin” diye sormuyorlar. Buna gerek de bırakmıyorlar. Bu konuda çok bilgiliyseniz tercihinizi belirtmekten çekinmeyin tabii. Diğer yandan, mutfakta konunun uzmanları çalışıyor. Ve işlerini nasıl yapacaklarını çoğumuzdan iyi biliyorlar.

Fiyatlar, Steakhouse’lar kapsamında makul denecek seviyede. Kişi başı 80-100 TL civarına güzelce çıkabilirsiniz. Biz iki kişi, 19 Kasım 2016’da 160, 27 Kasım 2016’da 200 TL ödedik.

Burada dikkatinizi çekecek önemli bir şey daha var: Yaptığı işe tutkuyla bağlı bir işletmecinin enerjisi ve ışığı. Bu, çoğu zaman iyiyle mükemmel arasındaki çizgiyi geçmenizi sağlayan kritik unsurdur. Elbet Steakhouse bu belirleyici unsura fazlasıyla sahip. Mutfağın yanı sıra her masayla ilgilenmeye çalışan İbrahim Çolak bana göre bu mekanı daha ileri taşır ve bizler, bu markayı daha fazla insanın bildiğine tanık oluruz.

Artıları
  • İbrahim Çolak
  • Et kalitesini kesimden başlayan bir süreçle kontrol etmeleri
  • Ayrıntılara gösterilen özen
  • Kaliteyle kıyaslandığında makul gelen fiyatları
Eksileri
  • Bu güzel menü, önümüzdeki süreçte iyi bir Şarap seçkisiyle buluşturulursa haikulade olur
Adres: Akat Mahallesi, Zeytinoğlu Caddesi, Yaren Sokak, No 6/21, Beşiktaş, İstanbul
Web Sitesi: https://elbetsteakhouse.com/
Telefon: +90 212 351 03 44

Elbet Steakhouse Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar