Bazı mekanlar var; onları kendimize saklamak istiyoruz. Arzu ediyoruz ki hep oldukları halleriyle, bilenlerine has kalsınlar. Bu bir ikilem aslında. En çok tat veren mekanların önemli bir kısmı, en popüler mekanlar olmaktan ziyade kendi müdavim kitlesini oluşturmuş ama çok da geniş ölçeklere ulaşmamış olanlar. Kahvaltı denilince aklımıza gelen ilk duraklardan biri, Ecevitler Şarküteri, nihayet paylaşırken içimizin cız ettiği o özel noktalardan biri.

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Yıllarca Moda’da çalıştım ve en büyük keyiflerimden biri, sabah iş yerime doğru giderken yolumu Balık Pazarı’ndan geçirmekti. Balıkçılar telaş içinde açılırken, minik meydana da bir kasa balık bırakmayı ihmal etmez, martılar efendice karnını doyururdu. Yerler foşur foşur temizlenmekten ıslak olur ve tazelik, sokağın havasına karışırdı. Balıkların gümüşi sırtları, manav tezgahlarındaki rengarenk mamuller, fırın vitrinindeki ekmeklerin karamelize olmuş kabukları… Ve bir de şarküteriler elbette. Kadıköy’ün Balık Pazarı’nı İstanbul’un en sofistike çarşılarından biri haline getiren o müstesna müesseselerin önünden geçerken, oyuncakçı dükkanına bakan bir çocuk gibi hissetmekten alıkoyamazdım kendimi. Bilirdim ki orada her bir raf, tanımayı yürekten arzuladığım maceralarla yüklü.

Ama macerayı güzel kılan da bu ya, içinde sürpriz unsuru var. O şarküterilerden birinde, rafların da ardındaki merdivenden çıkınca, 25-30 kişiyi alabilecek, mütevazı bir salona ulaşıyorsunuz. Bu salon pek özel bir yer sayılmaz. Etkilemek istediğiniz misafirleriniz varsa tercih edeceğiniz bir yer değil. Moda’da Kahvaltı yapma deneyimini de size sunmaz. Diğer yandan, İstanbul’daki pek az mekanın sahip olduğu bir gücü elinde bulunduruyor: Ecevitler Şarküteri’nin fevkalade ürün portföyü.

Bu portföy, mekana eşsiz bir karakter kazandırıyor. Öyle ki, eski spor haberlerini anımsamadan edemiyorum. Ne zaman bizim takımlardan biri, Avrupa’da dandik bir takımla eşleşse, spor basını aynı klişe lafı kullanırdı: “Teknikleri zayıf ama bu açıklarını çok koşarak kapatıyorlar.” Ecevitler’in bu salonunda durum tam tersi. Lezzetleri o kadar sağlam ki profesyonellik konusundaki eksiklerini bu sayede affedilir kılıyorlar.

Buraya ne zaman gitsek, biraz farklı muameleyle ve amatörce servisle karşılaşıyoruz. Dedim ya, hassas bir misafirle gitmek istemezsiniz. Ama samimi olduğunuz kimselerle pek keyifli. Bu ekibin amatörlüğü hem şirin, hem de sizi memnun etme çabasında onlara esneklik sunuyor. Çalışma süreçleri çok net tanımlanmış bir işletmede standart dışı bir şey istediğiniz zaman araya müdür falan girmesi gerekebilir. Burada, ekmek yerine simit rica ettiğiniz zaman, normalde menülerinde olmadığı halde karşıdaki fırından alıp getiriveriyorlar.

Kahvaltı mekanlarının çoğunda, Peynir kalitesi ve miktarı beni hayal kırıklığına uğratır. Ecevitler Şarküteri’de bunu yaşamazsınız. Bir Peynir Tabağı söyleyin. Emin olun, çok hoşunuza gidecek birkaç ürün mutlaka tadacaksınız. Ve tabağınız kesinlikle dolu olacak. 700 Gram’daki olağanüstü Omletleri değil ama sarısı insanı büyüleyen, gerçek yumurtayı ancak burada bulursunuz. Şunun güzelliğine bir baksanıza.

Doğrusunu söylemek gerekirse, Kadıköy’de iyi bir Kahvaltı yapmak istediğim zaman, servisteki ufak sorunlara karşın, Ecevitler Şarküteri öncelikli tercihlerimden biri oluyor. Buraya yalnız gelin, dostlarınızla gelin, ailenizle gelin. Sıcak bir deneyim yaşamak arzusundaysanız, aradığınızı bulacaksınız.

Artıları
  • Şirinliği
  • Bilhassa Peynirlerde ortaya çıkan yüksek ürün kalitesi
  • Makul fiyatları
Eksileri
  • Mekanın profesyonel mutfağı olmaması servista aksamalara neden olabilir
Adres: Osmanağa Mah. Güneşli Bahçe Sok. No: 16 34200
Web Sitesi: Ecevitler Şarküteri Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 3459595

 

İlgili Yazılar