For English version of this review, please scroll down.

Moda bir kafe cenneti. Burada İstanbul’un geri kalanına kıyasla çok daha fazla mekan var. Ve sürekli yenileri açılıyor. Demek ki doyma noktasına tam anlamıyla ulaşmış değil. Biz de bu bollukta daha seçici davranmaya başladık. Ama Dün, kalabalığın içinden sıyrılarak dikkatimizi çekmeyi başardı.

Kafe ekonomisi, son yıllarda iç mimarlıkta çağ atlamamızı sağladı. Dün de buna katkıda bulunan mekanlardan olmuş. Biraz kasvetli olsa da karakterli bir dekora sahip. Halükar Mimarlık harika iş çıkarmış. Kendinizi özel bir yerde hissediyorsunuz.

Yalnız menüde değişikliğe gitmeyi düşünebilirler. Her yemek uzun bir açıklamayla yer alıyor ve ifade etmek için garsonunuza elle göstermek zorunda kalıyorsunuz. Numara vermek ya da bu uzun açıklamaların üzerine kısa birer isim eklemek iyi fikir olabilir. Bu konuda daha rahat iletişim kurabilmemiz gerek.

Yediklerim konusunda ise artılar ve eksiler bir arada diyebilirim.

Makarnada iyi bir fikirle yola çıkılmıştı. Peynir, Ceviz, Mercimek, Cherry Domates gibi malzemeler, kucaklayıcı bir sosla bir araya getirilmek istenmiş. Kullandıkları taze makarnanın kalitesi de yerinde. Ama korkarım sos görevini yerine getiremiyordu. Sahneye ağırlığını koyamazken tabağın hak ettiği yere gelememesine neden oluyor. Suyu daha iyi çektirilmeli ve Sarımsak, Acı ya da Krema/Tereyağı gibi baskın bir lezzetle kendini hissettirmeli.

Pastırmalı ve Kıtır Ekmekli Humus ise fevkalade başarılı. Humus çok farklı şekillerde yorumlanabilen bir yemek ama bu tabak bence mevcut yorumuyla hedefi bulmuş. Nohut tadını öne çıkaran kıvamlı Humus, Çıtır Çıtır Pastırmanın baharatıyla çok iyi uyum sağlamış. Ekmekler de tabağı daha bir doyurucu hale getirerek tamamlamış.

Bu iki tabak + Sade Soda için 43,5 TL ödedim. (18 Mart 2016) Bence gayet uygun. Fiyat/fayda oranı oturmuş. Bunun pek dışına çıkılmamalı.

Dün tam anlamıyla rafine ve özel bir mekan. Çizgisini kabul ettirmesi biraz zaman alabilir. Bu arada ekip de bazı tarifleri elden geçirmeli. Ama son zamanlarda gördüğüm en yüksek potansiyellerden birine sahipler. Kaliteli malzeme kullanıyorlar ve samimi bir çaba içindeler. Zamanla restoran karakterinin biraz daha öne çıkmasını ve Moda’nın vazgeçilmez mekanlarından biri haline gelmesini umuyorum.

Artıları
 • Pastırmalı Humus başta olmak üzere bazı tabakları başarılı.
 • Atmosferi.
 • Fiyat/fayda dengesi.
 • Yüksek potansiyeli.
Eksileri
 • Menü sunumu, iletişimi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlenebilir.
 • Peynirli ve Cevizli Makarna başta olmak üzere bazı tarifleri elden geçirmek isteyebilirler.
Adres: Caferağa Mahallesi, Lütfü Bey Sokak, No 42/6, Kadıköy, İstanbul
Web Sitesi: Dün Facebook Sayfası
Telefon: +90 216 969 63 56

 


Moda is a paradise of cafes. There are many more cafes here compared to the rest of İstanbul. And new ones are emerging every day. So the market is not saturated yet. And we became more selective in this abundance. But Dün managed to attract our attention among the competition.

Cafe economy provided us a breakthrough in interior architecture. Dün is one of the contributors. Even though a little bit gloomy, this place has a character. I congratulate Halükar Mimarlık for their great performance. You feel yourself in a special place here.

But I think they may want to update the menu. Items are listed with a long explanation and to make an order you have to point it with your finger. Giving a number or adding a short name just above each one would help. We should be able to communicate easily.

For what I had, I can say that there are pros and cons.

The journey to the Pasta started with a good idea. Cheese, Walnuts, Lentil and Cherry Tomatoes were supposed to be brought together with a sauce. And fresh Pasta they use was good. But I’m afraid the sauce couldn’t accomplish its mission. It can’t own the stage and that prevents the plate reach its full potential. It should be simmered longer and be more apparent with a dominant taste like Garlic, Hot or Cream/Butter.

Humus with Pastrami and Crunchy Bread on the other hand is extraordinary. Humus can be interpreted in very different ways but I believe this one hits the bulls eye with its current form. The thick Humus with its strong Chickpea taste was in great harmony with Crisp Pastrami and all its spices. And slices of Bread completed this plate in a fulfilling manner.

I paid 43.5 TL for these two dishes + 1 Mineral Water. (18 March 2016). I think it’s quite reasonable. It’s a good price/benefit balance. I think they should keep this.

Dün is refined and special in all senses. It can take a while to be accepted. And meanwhile they can review some of their recipes. But I have to say, they have one of the greatest potentials I witnessed recently. They use good ingredients and they work hard to achieve something. I hope its restaurant side gets one step ahead in time and it becomes one of the irreplaceable places of Moda.

Pros
 • Pastırmalı Humus is quite good
 • Ambiance
 • Price/benefit ratio
 • High potential
Cons
 • Menu can be updated to ease communication
 • They may want to review the recipe of Pasta with Cheese and Walnuts
Address: Caferağa Mahallesi, Lütfü Bey Sokak, No 42/6, Kadıköy, İstanbul
Website: Dün Facebook Sayfası
Phone: +90 216 969 63 56

 

İlgili Yazılar