For English version of this review, please scroll down.

Kış ortasında dondurmacı yorumlamak ne kadar mantıklı, onu okurlarımıza bırakalım. Ancak geçenlerde ziyaret ettiğimiz Dondurmino hakkında birkaç şey söylemeye değer.

Atmosfer

Karaköy’de Fransız Geçidi’nde bulunan bu dondurmacı, minik bir mekana sahip. Büyük ölçüde tezgahtan ibaret diyebiliriz. Bu açıdan kış ayları için dezavantajlı. Dışarıdaki küçük masa, soğuk havalarda dondurma yemeye pek müsait değil. Buna karşılık, konumu hoş. Ulaşımı rahat.

Lezzet

Mekan, Türkiye’de alışık olduğumuz dondurmalar yerine Gelato üretiyor. Farklı bir şey yapmanın avantajları ile dezavantajlarını beraberce yaşıyorlar.

Sakızlı, fabrikasyon olmayan ipeksi dokusu gayet güzel. Buram buram sakız kokuyor ve şeker dozu yerinde. Ancak ben, bu tür dondurmalarda yoğun keçi sütü içerenleri her zaman bir adım öne koyuyorum.

İncir-Ceviz son derece zarif bir tat. Tekrar tekrar yemeye gelebileceğim bir şey.

Portakal-Badem harika bir fikir. Ancak iyi bir sonuç elde edebildiklerinden emin değilim. Şekeri çok fazlaydı. Ayrıca bademi bütün halde değil, kırarak servis etseler daha bir yakışacak.

Fiyatlar

En büyük kasede 3 topa 15 TL ödedim. (18 Kasım 2015) Yüksek. Bulunduğu semti de düşünecek olursak, onları anlayabiliyorum. Ama yine de yüksek. Sebebinin Karaköy’deki mekan kiraları olduğunu düşünüyorum.

Sonuç

Dondurmino iyi şeyler yapmak için çabalayan bir nokta. Sundukları yenilikler hoş. Gelatonun dokusunu seven çok insan olacaktır. Buna karşılık bazı dondurmalarında tariflerini rafine etmelerinde yarar var. Kendilerini geliştirmeye çaba harcarlarsa, İstanbul’un iyi bilinen dondurmacılarından biri olurlar.

Artıları
  • Gelato’nun dokusu
  • İncirli-Cevizli harika bir dondurma
Eksileri
  • Bazı tariflerini rafine etmeliler.
  • Fiyatları biraz yüksek.
Adres: Kemankeş Mahallesi Mumhane caddesi Fransız Geçidi B blok no.3 Karaköy İstanbul
Telefon: +90 212 251 19 05
Web Sitesi: http://dondurmino.com/

Is it logical to review an ince cream place in the middile of winter? Let our visitor decide that. But after our recent visit to Dondurmino, we thought it’s worth mentioning here.

Ambiance

This ice cream manufacturer in Karaköy, Fransız Geçidi, has a small space. Most of it is occupied by refrigerators and cashier. In that sense, it’s not the best place for winter. The small table outside is not a good option to eat ice cream in winter. On the other hand, the location is nice. And it’s easy to reach.

Taste

Dondurmino produces Gelato, instead of traditional Ice Creams we’re used to. They experience both advantages and disadvantages of trying something unusual and being a new place.

Silky texture of Gum Mastic is quite nice. It has a strong flavor and sguar level is fine. But for this type of ice creams, I prefer alternatives that contain goat milk.

Fig-Walnut was an elegant taste. It’s something I could come again and again for.

Orange-Almond is a good idea. However, I don’t think the result is satisfying. Sugar level was too high. And I believe they should add Almonds not in one piece but crumbled.

Pricing

In the biggest bowl, I paid 15 TL for 3 balls. (November 18th, 2015) It’s high. Considering the neighborhood, I can understand their financial concerns. But it’s high anyway. I think the main reason is high rental fees in Karaköy.

Verdict

Dondurmino tries to achieve good things. Their innovations are nice. I believe many people will like the texture of Gelato. On the pther hand, they should refine some of their recipes. If they really try to improve themselves, they can be one of well-known ice cream spots of İstanbul.

Pros
  • Texture of Gelato
  • Fig-Walnut is a great Ice Cream
Cons
  • They should refine some of their recipes.
  • Prices are a little bit high.
Address: Kemankeş Mahallesi Mumhane caddesi Fransız Geçidi B blok no.3 Karaköy İstanbul
Phone: +90 212 251 19 05
Website: http://dondurmino.com/

İlgili Yazılar