Doğan Kaymaklı Kadayıf

Pekala sevgili Doymak Yok okuru; bu yazıda küçük bir itirafname okuyacaksın. Çünkü Doğan Kaymakı Kadayıf hakkındaki izlenimlerimin değişimi, bir ekibi doğru koşullarda değerlendirmenin önemini anlamamı sağlayan bir ders oldu.

Bu güzel insanlarla ben Journée Patisserie et Boulangerie’de tanıştım. Tatlı insanlardı, iyi niyetle çabalıyorlardı, e bir de hemşerimdiler. Kendilerini sevmiştim ama ürünlerini olağanüstü bulmadığımı söylemeliyim. Yani iyi, hoştu evet ama Adana’daki işletmelerini İstanbul’a başarıyla genişletmelerini sağlayacak düzeyde fark yaratabilirler miydi? Açıkçası rekabette pek de öne çıkamayacaklarını düşünmüştüm.

Tanışıklığımızın elbet bir faydası oldu. Online yorumlara göz attım. İnsanların bu Kadayıflar hakkında ne kadar güzel şeyler söylediğini okudum. Ve özellikle gıda ürünlerinin farklı coğrafyalara taşınmasındaki güçlükleri iyi bildiğimden (Adanalıların çoğu gibi, Adana dışında Kebap yiyemiyorum) bu işletmeyi aklımın bir köşesine not ettim. Dedim ki onları bir de Adana’da, yerinde denemeliyim.

Ve bunu iyi ki yapmışım…

Instagram hesabımızı da takip edin, e mi?

Doğan Kaymaklı Kadayıf basit bir soruyla yola çıkıyor: Ya biz, içine Margarin katılarak üretilen yapay Kaymaklar yerine, tatlılarımızı taze ve doğal Süt Kaymağıyla servis edersek nasıl olur?

Anadolu kentlerinin güzelliği de bu ya, oralarda taze ve doğal Süt Kaymağı bulabiliyorsunuz. Ve bunu yaparak, İstanbul’da pek de özlemediğim, peşinden koşmadığım bir tatlı olan Kadayıfı, içime unutulmaz bir izle nakşedebiliyorsunuz.

Bu ekibin masanıza getirdiği Kadayıfın üzerindeki Kaymak miktarına bakınca, endüstriyel Kaymakların sizde bıraktığı anılardan ötürü biraz çekinebilirsiniz. Ama çatalınızı korkmadan vurun. Çünkü bu tatlı, içinizi yakmak yerine ferahlatacak. 30 derece sıcakta bunu yedikten sonra tek damla ter dökmeyecek ve “Bir tane daha gömerim be” diyeceksiniz; tecrübeyle sabittir.

Fiyatları da bence bu kaliteye göre gayet makul. Bir porsiyon için 8 TL ödedik. (7 Ekim 2016)

Kısacası evet, bu ekibe biraz haksızlık etmişim. İstanbul’daki etkinlikte ikram ettikleri üründe bu kadar belirleyici ve özel bir Kaymak yoktu. Ama bunu sürekli olarak iyi kalitede tedarik etmeyi başarabilirlerse, Adana’daki kaliteyi taşıyabilirlerse, İstanbul’da da hit olurlar. Keşke olsalar.

Artıları
  • Doğal ve taze Süt Kaymağının ferahlatıcı etkisi
Eksileri
  • Yok 🙂
Adres: Kurtuluş Mahallesi, Mücahitler Caddesi, No 60/A, Seyhan, Adana
Web Sitesi: http://www.dogankaymakli.com/
Telefon: +90 322 458 52 95

 

Doğan Kaymaklı Kadayıf Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

İlgili Yazılar