Dobby’s Burger Place

For English version of this review, please scroll down.

Butik burger restoranı konsepti zirveyi gördü ve inişe çoktan geçti diye düşünüyorum. Ancak fast-food algımızda yarattıkları etki kalıcı oldu. Artık daha fazlasını arayıp bekler olduk. İşletmeler de yaratıcılıklarını konuşturmaya başladılar. Dobby’s Burger Place, birkaç ilginç hamle yapmış. Bunlardan biraz söz etmek istiyorum.

Atmosfer

Dobby’s Kızıltoprak’ta küçücük bir dükkanda hizmet veriyor. Yanı başında McDonalds ve Kasap Döner gibi iki büyük zincirin şubeleri bulununca, küçüklüğü iyice göze batıyor. Ama sempatik bir yanı olduğunu söyleyebilirim. Özellikle havalandırma sistemi başarılıydı.

Lezzet

Doğrusu, markanın kolay algılanması için ürünlerin tümüne burger demişlerse de durum biraz farklı. Dobby’s’de klasik burgerlerin yanı sıra, Tandır ve Pirzola kullanan yaratıcı ürünler de var. Fast food mantığını iyi özümsemiş ve Türk mutfağının güçlü unsurlarını başarılı sandviçler üretmek için kullanmışlar.

Kendi yapımları olan ekmekleri kullanıyorlar. Malzemeyi bolca ama rahatça ısırılan ve dağılmayan miktarda koyuyorlar. İyi harmanlanmış bir sos ve et kombinasyonuna patates kızartmasından ziyade cips yediğiniz hissi veren kibrit kesim patates kızartmasından katıyorlar.

Tandır & Cheese yedim. Beklemediğim ölçüde yüksek bir kaliteyle karşılaştım. Eti sulu suluydu. Çedar peynirli sosla müthiş uyum sağlamıştı ve çıtır cipsleri, sağlığınıza hiç yararı olmadığını bilseniz de insanı mutlu ediyordu.

Fiyatlar

Fiyatlar yüksek. Sade sodaya 5 TL yazmış olmaları size bir fikir verebilir. 65 gr et kullanılan Tandır & Cheese + 1 sade sodaya 23 TL ödedim (15 Ağustos 2015). Butik burger lokantalarında da çok üst bir fiyat skalasına karşılık geliyor bu. Ama pişman mıyım? Hayır.

Sonuç

Dobby’s Burger Place’e ilk ziyaretimde sundukları sandviç beni gerçekten tatmin etti. Biraz mekan sıkıntısı yaşadıklarını düşünüyorum.

Yine de bu kaliteyi sürdürdükleri müddetçe Dobby‘s adını sıkça duyacaksınız, bundan emin olun.

Artıları
  • Türk mutfağına ait unsurları burger konseptine doğru düzgün eklemlemeyi başarmışlar
  • Malzeme dengesi iyi tasarlanmış
Eksileri
  • Mutfağı rahatça görmek güzel ama masalarla çok iç içe olmasa daha iyi olurmuş. Mekan faktörünü ileride geliştireceklerine inanıyorum.
  • Fiyat/fayda oranı biraz daha müşteri lehine olabilir.
Adres: Zühtüpaşa mah. Hasan Amir sok. No:1D Kızıltoprak / Kadıköy
Web Sitesi: http://www.dobbysburgerplace.com/
Telefon: +90 216 337 0 937

 


I think the concept of small burger place left its peak point behind and it’s in decline. But their impact on our perception of fast-food found a permanent place. We’re now looking for more and expecting more. And businesses started to show creativity. Dobby’s Burger Place made a few interesting things and I want to tell you about them.

Ambiance

Dobby’s serve its customers in a small place in Kızıltoprak. Just next to it you can see big chain restaurants like McDonalds and Kasap Döner. And that makes Dobby’s look even smaller. But their humble place looks nice anyway. Their AC was pretty good.

Taste

Although they called all their products “burger” in order to make them easier to understand, that’s not exactly true. Alongside of classic burgers, Dobby’s have some creatively designed products that use Tandır (a roasting technique that softens the meat significantly) and Lamb Ribs (Pirzola) too. They obviously understood the logic of fast food and used it to create delicious sandwiches using high quality elements of Turkish cuisine.

They bake their own breads. They use the ingredients generously but it’s easy to eat. They add their finely chopped potato chips to a well blended combination of meat and sauce.

I tried Tandır & Cheese. It was beyond my expectations. Meat had kept its juices. Cheddar sauce and chips were making you happy even though you know they’re not good for your health at all.

Pricing

It’s on the high side. The fact that they charged me 5 TL for a mineral water can give you an idea. Tandır & Cheese (with 65 gr of meat) + 1 Mineral Water cost me 23 TL (on August 15th, 2015). It’s a very high scale even for a boutique burger place. But do I regret it? No.

Verdict

My first sandwich at Dobby’s Burger Place satisfied me. I think the place is their weak side.

But if they preserve the quality, I’m sure you’ll keep hearing about Dobby’s.

Pros
  • They successfully brought burger concept and high quality Turkish food together
  • Ingredients in their sandwiches are well balanced
Cons
  • Being able to see the kitchen is good but I think there’s not enough level of separation with the tables
  • Price/benefit can be a little bit more on customer’s side.
Address: Zühtüpaşa mah. Hasan Amir sok. No:1D Kızıltoprak / Kadıköy
Website: http://www.dobbysburgerplace.com/
Phone: +90 216 337 0 937

İlgili Yazılar